Společnost AMD stále dohání ztrátu na Intel, zejména co se u procesorů stěžejní výroby týká.
Nižší výrobní proces je u výroby procesorů jasnou výhodou. Demonstrovat to můžeme například u mobilní platformy, kde je citelně znát, že AMD používá stále 65nm, zatímco Intel už dlouho 45nm. AMD už roky zaostává za Intelem v nasazování nového výrobního procesu, což je dáno odlišnou pozicí a možnostmi obou společností, které ačkoliv bojují proti sobě, ve skutečnosti je nelze za vyrovnané konkurenty ani vzdáleně považovat. Intel disponuje dvěma desítkami továren po celém světě a může si dovolit část z nich přebudovávat, AMD má továrny asi tři, další staví a tak je přechod na nižší výrobu vždy složitější a pro AMD samozřejmě daleko finančně náročnější než pro Intel, aby to s nižšími příjmy financovalo. Z toho tedy plyne konkurenční výhoda Intelu. AMD kontruje a snaží se z každého výrobního procesu vytěžit maximum. Důkazem můžou být poslední modely 65nm Athlon X2 procesorů, které ve srovnání s 65nm Intel procesory dokázaly opravdu zázraky. Jenže nižší proces je nižší proces a konkurovat se mu takhle dlouhodobě nedá.
Ještě nedávno se ztráta AMD za Intelem odhadovala asi na rok. Nyní to vypadá, že ji AMD stahuje a v současnosti je asi 6 měsíců. Hromadná výroba 32nm procesorů Intel začne ve 4Q letošního roku. AMD by rádo začalo s hromadnou výrobou 32nm procesorů v polovině příštího roku. Uvedení na trh bychom se tak mohli dočkat v Q4 2010. AMD ví o možnostech a výhodách 32nm procesoru a ví, že musí nasadit 32nm co nejdříve, protože jinak bude mít další problém. Například právě v mobilní Platformě má stále 65nm, a než se pořádně jeho nové 45nm procesory dostanou ke slovu, Intel už bude mít 32nm a tedy pro AMD to bude situace z bláta do louže …
AMD ve své situaci udělalo, co mohlo a nejlepším řešením bylo převedení jeho výroby na novou firmu, která chce expandovat a rozvíjet výrobní kapacity za použití značného kapitálu. Samotné AMD je dnes jen inženýrskou společností s podílem v nové výrobní společnosti Global Foundries. Samo by nikdy nemohlo Intelu a rostoucím nákladům na stále nižší výrobu stačit. To je bohužel smutná realita x86 procesorového trhu. Intel a AMD opravdu nejsou vyrovnaní konkurenti a jakékoliv zdání konkurenčního prostředí je skutečně jen zdání. Intel zůstává s pohodlným náskokem v oblasti pokročilosti výroby a na tom se asi jen tak něco nezmění. AMD ale také pomáhá aliance s IBM, které je výrobně ještě pokročilejší než Intel a spolu ladí a připravují už 28-22nm výrobu. Nepředpokládám, že by AMD kdy Intel předhonilo, ale může významně stáhnout ztrátu, což by mu hodně pomohlo.
ja v to teda doufam ze treba bezem 2 let AMDpredhoni intel to by mohlo jit.kdyzuz ladej pomalu 28-22 vyrobu coz teda asi intel zatim neresitak by mohlo AMDneco zase stah nout
... což je dáno odlišnou pozicí a možnostmi obou společností, které ačkoliv bojují proti sobě, ve skutečnosti je nelze za vyrovnané konkurenty ani vzdáleně považovat.
Ajta krajta, tenhle článek měl zase obsahovou hodnotu odpovídající pondělnímu ránu po "těžkým" víkendu... píšeš to opravdu sám, nebo sis už na to naprogramoval generátor, protože tyhle informace tu čtu už nějak moc často po sobě....
AMD si za svůj malý podíl na trhu může samo. Na každý nový procesor se vydava nová patice. U AM2 sice trochu nastala změna ale stejně se patice musí měnit jelikož nové cpu do AM2 nejdou a ty co mají AM2+ už většinou quada mají. Takže když už kupovat novou desku na DDR 3 i s proceserom tak samozřejmě pujdu do intela. Podle mě tak uvažuje více lidí, když už se mění deska i s procesorem tak si vemu radši intela než AMD.Ceny intel core 2 quad se už taky motají kolem 4 tisíc a dají se lepe přetaktovat.
Patic mají oba stejně ne? Alespoň v současnosti... nebo je ti 775, 1156, 1366 málo?
AMD už pro AM2 nevyrábí a pro AM2+ a AM3 patice jde najít pořád nový procesor.
Takže Intel má 3, AMD 2.
No já nevim, ale myslím, ze je to záležitost jen výrobce a jeho podpory, jaký procesor zprovozní, já např. mužu na svý desce s 690G provozovat Phenoma a Athlona II, a jestli myslíš tu podporu DDR3, tak to je sand jedno, u intelu meli stejnou patici a clovek si vybíral podle desky, co potřeboval, tady je to stejny...
do AM2 narveš i nejnovější PhenomII AM3. Je to jenom o podpoře v BIOSu základovky. A nutno říct že v tomto ohledu je na tom nejhůř Asus, který se na to naprosto vykašlal a doteď nemá na AM2 deskách podporu AM3 procesorů. Naopak například MSi má podporu u všech svých AM2 modelů, Gygabyte má taky téměř na všech AM2 modelech podporu AM3 CPU.
Tohle nesvádět na AMD - tohle svádět na výrobce základních desek
Taky jsem mel tuhle desku a resil jsem otazku upgradu. Puvodni plan byl, ze casem upgraduju jen CPU a GK ale pak jsem dosel az ke kompletni vymene komplu.
Já bych neřekl, že to je taková krize. Dřív ty rozdíly mezi starším a novějším procesem byly mnohem víc "vidět". 180-130-90-65nm. Z těch testů co se zatím objevily, moc nevyplývá, že 32nm bude o tolik lepší než 45nm. Asi to bude tím, že rozdíl (starší nm - novější nm) se čím dál tím víc zmenšuje.
V jakým ohledu ? Výkon se zvedá pomocí architektury, ne pomoci nanometrů, a co se týká frekvence, tak už tu proběhla zpráva o 4GHz při 0,8V, takže to že se vydávají procesory okolo 3GHz a ne přes 4GHz je jen nejaka zalezitost marketingu, ci dlouhodobýho plánu, nedostatku konkurence, či já nevím čeho, ale ne zaležitost procesu...
no to nebyla otazka
ono ty pentia 4 byly vzdycky dobry az v sudy generaci, northwood lepší než williamette a pak cedarmill kterej opravil trochu reputaci prescottu
To rozhodne ano, ale jde spise o to ze mensi vyrobni technologii dojde jen ke zlevneni vyroby. Drive to znamenalo zvysyeni frekvence a snizeni spotreby. Drive to bylo dane "rezonancni" frekvenci tranzistoru(elektronu proste trvalo nez ten dlouhy tranzistor preletelo). V tom uz dnes problem neni. Spotreba se take vyrazne nezmensuje, protoze se sice zmensuji energeticke naroky na otevreni prechodu tranzistoru, ale zaroven vzrustaji unikove proudy. Je to dane podstatou kremikove technologie jako takove. Uz mnoho let ctu hlasky typu jako napriklad ze za 2 roky budeme mit kremikove CPU na 10GHz. Porad se to pohybuje pod 4GHz. Kremik uz se blizi konci svych moznosti.
Ad 0,8V) To jsem cetl taky. Slo vsak jen o idle stav procesoru. Je to dobre, ale ne o moc lepsi nez kdektery 45nm procesor - ty to v idle stavu take kolikrat zvladnou na podobnem napeti velmi vysoko.
Na kolik se dostanou 45nm CPU na 0,8V? Podle myho v tom mas trosku zmatek. U napeti je jedno zda idle ci zatez. A ja tem 0,8V/4GHz vcelku verim, Intel u i7 dokazal v revize z C1 na D1 usetrit 0,1V na 200MHz pri stejnem vyrobnim procesu.
Ad 45nm) Na 45nm se daji podobne hodnoty. Nepsal jsem taky ze jde o presne 0,8V. Tady je dukaz http://www.tomshardware.com/reviews/undervolt-cpu-phenom,2348-4.html
Ad napeti) Rozhodne zalezi. Pokud bys zarucil, ze budes mit naprosto tvrdy a nesumivy zdroj napeti, tak by nezalezelo, ale to je v pocitaci utopie. Pokud procesor zatizis vzroste jeho konzumace a dojde k poklesu napeti na jadre a vzroste sum. Aby by l procesor stabilni, tak je dulezite kompenzovat tento pokles a zaroven kompenzovat vliv sumu(dalsi zvyseni napeti). To je duvod, proc neni idle stejne jako load a proc je load vice narocne na napeti.
Nejak tam nevidim, ze by se na 0,8V dostali byt priblizne aspon pres 3GHZ, aby bylo mozno tvrdit, ze - "ne o moc lepsi nez kdektery 45nm procesor - ty to v idle stavu take kolikrat zvladnou na podobnem napeti velmi vysoko". Maji tam podtaktovany procesor na 800MHz.
V celem problemu jde o to, ze 32nm by mela byt na 0,8V na defaultni frekvenci okolo 4GHz. Voltage stanovujes v pripade pretaktovani v BIOSu, kdy se stanovuje maximalni, v idle stavu si to procesor a deska ohlida sama, v pripade nepodtaktovani procesu a tim stale frekvenci k snizovani napeti moc nedochazi, rozdily jsou maximalne 0,1V. V pripade podtaktovani pak ano, ale to uz jsme uplne vzdaleni problemu. U Intelu i5 na 32nm jde prave o to, ze v defaultni frekvenci pojede na 0,8V, oz je rozhodne krok dopredu a v soucasne dobe tomu nic adekvatniho neexistuje. Pletes si napeti v idle stavu u C&Q, kdy dojde k podtaktovani procesu a tim mensi spotrebe. O coz v clanku na Tom's HW slo predevsim, porovnat navzajem spotrebu podtaktovanych CPU. Nelze srovnavat s defaultni frekvenci 4GHZ pri stejnem napeti.
Uznavam ze na soucasnzch 45nm procesorech to na 0.8V nedostanes na 4GHz. Na Core 2 Extreme QX9650 snizili napeti na 1.072V(v zatezi a na 3GHz). Zde je link: http://www.tomshardware.com/reviews/undervolt-cpu-phenom,2348-5.html V idle stavu se to diky C&Q snizila frekvence na 2GHz a napeti na 1,008V. V te verzi 32nm procesoru C&Q nefunguje a jen se zmeni stav na idle. 0.8V je skvely vysledek, ale aby to bylo stabilni v zatezi, tak je potreba vyssi napeti. Verim tomu, ze bude mozne ten novy procesor provozovat nekde na urovni lehce pres 1 volt v zatezi, ale tech 0,8V je jen marketingovy tah a nalakani verejnosti. Neprojde to na tomto napeti zadnym testem stability.
No uvidime, jak rikam ja bych tomu docela veril. Mozna ne primo 0,8V, ale i 0,9 by bylo velmi dobre. C&Q ma pouze AMD a ta zatim 32nm CPU v ES nepredstavila, takze tam urcite C&Q nefunguje.
Nerikam, ze je to podvrh, ale jen ze bych necekal, ze na tech 4GHz to pojede v zatezi s 0,8V a 0,1V na rozdil mezi idle a load zrejme stacit nebude. Viz. predchozi text. 1,0V uz je ale realna hodnota a myslim, ze je dost dobra.
Edit: tento text je reakci na nasi predchozi rozmluvu se zerogroundem
Ještě nedávno se ztráta AMD za Intelem odhadovala asi na rok. Nyní to vypadá, že ji AMD stahuje a v současnosti je asi 6 měsíců. Hromadná výroba 32nm procesorů Intel začne ve 4Q letošního roku. AMD by rádo začalo s hromadnou výrobou 32nm procesorů v polovině příštího roku.
DD precti si to prosim jeste jednou po sobe, veta "Nyní to vypadá, že ji AMD stahuje a v současnosti je asi 6 měsíců." je dost mimo misu, nyni je ztrata AMD porad jeste rok a onech 6 mesicu to bude az to pristi rok zrealizuji, moc fandeni a malo pragmatiky....
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!