AMD dosáhlo na rekordní podíl téměř 35% na x86 CPU trhu proti Intelu – a je to skoro zázrak. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 13 květen 2023
altBohužel pro nás se budou muset věci ještě hodně změnit, aby fungovala konkurence na CPU trhu.

 

 

 

 

Že AMD celkově stabilně podílově roste, nepřekvapí dnes asi nikoho. Vadou na kráse je, že neroste ve všech segmentech trhu zdaleka tak, jak by to odpovídalo objektivnímu faktu, že proti Intelu má prakticky ve všech ohledech jasně a výrazně lepší produkty a procesory. Bohužel stále platí, že mnozí zákazníci nakupují horší produkty, než by mohly mít, a to buď proto, že neví, co kupují, nebo hlavně proto, že nemají ze strany prodejce žádný jiný výběr. Problém AMD a potažmo celého trhu, a tedy i nás zákazníků je, že prostě nemáme na x86 trhu skutečně funkční konkurenci a prostředí. Jakkoliv AMD má dnes objektivně mnohem lepší x86 procesory a produkty, není schopno jich mít prostě tolik, aby dokázala obhospodařit celý trhu, nebo třeba i většinu trhu sama, pokud by se najednou všichni rozhodli nakupovat objektivně čistě podle kvalit a vlastností produktů.

Fyzické kapacity produkce jsou stále masivně na straně Intelu. Ten má v současnosti 15 továren vyrábějící čipy v 10 místech na světě. Intel sice dávno není největší výrobce křemíkových čipů na světě a jeho továrny jsou menší, tato pozice dnes náleží Taiwanskému TSMC, jež má zhruba 60% trhu s křemíkovými čipy vůbec. Ale Intel má stále kolem 25%. Tedy stále velmi významné množství, speciálně proto, že veškerou produkci Intel využívá dnes jen pro své procesory a čipy. AMD jednoduše nemá přístup ke srovnatelně velké kapacitě výroby křemíkových čipů, kde by čistě jen ty své x86-64 procesory mohlo vyrábět, a tak Intelu početně skutečně konkurovat. U TSMC, kde dnes výhradně své aktuální CPU produkuje, je jen druhým největším celkovým zákazníkem, za Apple. A jen těsně před Qualcomm následovaným NVIDIA. Obě dvě posledně jmenované využívají přitom také velkou část současných kapacit TSMC produkce. Jinými slovy, zatímco Intel může tu svou téměř třetinovou světovou kapacitu výroby křemíkových čipů využívat pro sebe, AMD se o tu 60% světovou kapacitu výroby TSMC dělí s mnoha dalšími firmami. Na rozdíl od Intelu také navíc vyrábí velmi velká GPU, které samozřejmě požírají významnou část využívaných TSMC kapacit. Intel navíc pro některé své produkty (dnes GPU a brzy i část CPU), vyrábí také u TSMC, čímž tedy má k dispozici lepší výrobu, než je ta jeho a současně brání AMD v rychlejším růstu blokací části TSMC kapacit.

Možná kdyby AMD u TSMC přestalo s výrobou GPU a všechny přidělené kapacity soustředila jen a pouze na CPU, můžeme se bavit o tom, že by bylo schopné podíl Intelu překonat. Ale to je dnes prostě jen hypotetický a zcela nerealistický scénář. Bohužel, v dohledné době nehrozí, že bychom na x86 CPU trhu měli skutečnou vyrovnanou konkurenci, a to i kdyby AMD mělo vlastnostmi 5x lepší produkty než Intel za stejnou cenu. Ten jich je prostě schopen vyrobit podstatně více a AMD není schopno obhospodařit většinu potřeb celosvětového x86-64 trhu. Nicméně ono to má i druhou stránku věci.

Intel musí vykládat obrovské úsilí a finance na udržování těch svých výrobních kapacit, kdy má problém, pokud technologicky selže, což ovlivní i samotné produkty. A to se stalo a děje. Současná realita Intelu, je právě poznamenána sérií problémů na poli výrobních technologií, která nyní vygradovala po letech tím, že se propadl do hluboké ztráty. Jeho produkty jsou v mnoha věcech nekonkurenceschopné a byť stále dominantní podíl v mnoha částech trhu klesl pod úroveň, na kterou je Intel zvyklý a schopný fungovat. Díky nabídce konkurenčního AMD musel s cenami, a tedy maržemi dolů, ačkoliv náklady na produkci a udržování továren fakticky rostou. A tak je velký rozdíl v tom, když Intel přijde o pár % trhu, zatímco AMD těch pár % získá. Intel v současné velikosti zkrátka není schopen fungovat se stávající úrovní marží a podílu, ačkoliv ten podíl je stále celkově výrazně dominantní. Jenže zatímco historicky měl Intel kvalitu i kvantitu, dnes mu ta dominance zůstává pouze kvantitou.

  • AMD dosáhlo na téměř 35% celkový podíl v rámci x86 CPU!

Intelu se nepodařilo nástup AMD stále zastavit. A rychle ztrácí celkový podíl. V některých segmentech je to velmi problematické, protože AMD se soustředí na ty nejzásadnější části trhu, které generují největší zisky a financují fakticky vývoj všeho. Každopádně v celkovém podílu v rámci všech x86 procesorů na trhu, což tedy zahrnuje všechny PC, serverové, SoC, konzolové loT čipy obou firem, dosáhlo AMD na 34,6%, což je značný meziroční nárůst ze 27,7% před rokem a dokonce i značný mezi-kvartální nárůst z 31,3% podílu na konci loňského roku.

Růst táhnou konzole a SoC či Semi-Custom, kde se AMD proti Intelu daří a bavíme se o desítkách milionů čipů ročně, kdy Intel ani v některých segmentech nefiguruje (třeba herní konzole, které jsou dnes jen díky AMD také x86-64 PC platformou). A není tedy divu, že se AMD na konzole a další Semi-Custom soustředí. Na poli klasických CPU pro počítače se pak AMD soustředí hlavně na servery, kde jeho nástup ubližuje Intelu úplně nejvíce a fakticky právě tohle jej stahuje do ztráty. AMD totiž již atakuje 20% hranici podílu. V Q1 2023 dosáhlo na 18%, což je obrovský meziroční nárůst, protože v Q1 2022 mělo jen 11,6%! Není divu, že u Intelu to vře a chystají se masivní škrty a propouštění. AMD totiž bude za současného stavu věcí dále rychle posilovat, což pro Intel znamená další obrovské problémy.

A klasické PC a notebooky to nevytrhnou. Intel má sice naprosto dominantní pozici v desktopech i mobilních PC, hlavně díky svému vlivu na OEM, nicméně desktopový trh je dnes velmi malý z hlediska příjmů natož zisků. A zisky z mobilního trhu se také výrazně smrskly. Hlavní prioritou pro oba výrobce jsou serverové produkty, které generují potřebné zisky a financují vývoj všeho. Takže fakt, že Intel má 80% desktopového trhu (AMD 19,2%) a 84% mobilního (16,2% AMD) v Q1 2023 vypadá sice hezky na papíře, ale z hlediska generovaných příjmů a hlavně marží a zisků, to téměř nic neznamená. Speciálně když AMD má dnes vyšší marže a nižší výrobní náklady na své procesory. Tyhle segmenty dělají ten hlavní objem čipů, ale zdaleka nedělají zdaleka hlavní objem zisku (a často už ani příjmů) a nejsou tedy skutečnou prioritou ani pro jednu ze společností. A to je i důvodem, proč tedy podíly v některých segmentech nejsou zásadní věc. A stejně tak je velký rozdíl ve vnímání toho, co pro ty firmy ty podíly znamenají. Zatímco relativně malých 20% serverového trhu je pro AMD prakticky zázrak a výrazně z toho těží a bezprecedentně finančně prosperuje, Intel má sice dominantních 80% trhu celkem, ale je to pro něj katastrofa a neumí s tak „nízkým“ podílem s ohledem na současnou realitu produktů se současnými maržemi na tomto zásadním trhu hospodařit. A finančně je tak v bezprecedentní historické ztrátě.

Intel chystá masivní škrty a propouštění, včetně omezení výdajů na vývoj, současně ale doufá, že jeho nová generace výroby a produktů na ní, dokáže vývoj věcí otočit. Nicméně pokud nějaký obrat začne, tak ne dříve jak na přelomu 2024/2025 a Intel tedy čeká velmi nepěkné nadcházející období. Naopak u AMD si zjevně na nic neztěžují a nemají ani důvod. Firma šlape i v současné hospodářsky těžší době, kdy těží prostě z lepších produktů. A jak AMD, tak Intel doufají, že se zejména ten PC trh trochu vzpamatuje v druhé polovině tohoto roku. Přesto je to AMD, které má mnohem lepší vyhlídky, kdy v tom serverovém trhu mu mnozí analytici prorokují dosažení 30% letos a 40% podílu příští rok, což by mohlo a mělo v dalších letech zprostředkovaně zamávat i s podíly na dalších trzích tím, že AMD bude mít prostě větší finanční a tím i všechny ostatní možnosti konkurence, než kdy mělo. Nicméně AMD potřebuje rozšířit kapacity produkce čipů, pokud má na skutečnou konkurenci proti Intelu na PC trhu pomýšlet a bojovat o ten dnes naprosto nepředstavitelný třeba až 40 – 50% tržní podíl, jež by skutečně konkurenční prostředí na trhu umožnil. I proto je AMD prý dost agresivní ve vyjednávání o 3nm produkci u TSMC, kdy současně bude využívat velkou část 5nm/4nm výroby a k tomu stále i 6nm. Navíc chce nově použít i 4nm kapacity SAMSUNG. Intel své kapacity sice také rozšiřuje, ale ne takovým tempem, a hlavně je chce nabídnout i pro výrobu jiných čipů než těch svých, aby zaplatil zjevně velmi vysoké náklady, které kolem udržování a budování produkčních kapacit má a musí je tak promítat do ceny svých CPU.

Zkrátka situace je velmi zajímavá a řekl bych ještě před pár lety nepředstavitelná. AMD je sice stále výrazně podílově menší než Intel, ale je velký rozdíl v tom, co pro trh, situaci na něm, a hlavně pro samotné firmy a jejich možnosti i finance, znamená 35% a 65% podíl na x86-64 CPU trhu … pro jednu je 35% opravdu hodně a naprostá revoluce a otevírá netušené možnosti, pro druhou je naopak stále papírově jasně dominantních 65% i díky dalším věcem málo a znamená značné potíže.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ono je otázka, kde je kritický 2023-05-16 07:56:39

Ono je otázka, kde je kritický podiel na trhu?

T.j. kedy začnete byť relevantným na trhu


Krzanich len pripustil, že je riziko, že AMD sa stane relevantným na trhu so server-mi a "letel"

Citace:
CEO Intelu: Musíme zabránit, aby AMD obsadila 15-20 % trhu serverů
18. 6. 2018
Odkaz

Citace:
CEO Intelu, Brian Krzanich, rezignoval
22. 6. 2018
Odkaz

podotýkam, že nástupcom Krzanich-a bol Bob Swan, ktorý tvrdil, že nehrozí, že by AMD získalo 10% na trhu so server CPU...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 385x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1784x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1918x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3943x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1328x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1278x
Komentářů: 1