AMD drtí Intel – Nové ZEN 5 EPYC 9005 jsou výkonnější, efektivnější a levnější než nové XEON 6 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 11 říjen 2024
altZEN 5 v desktopu není možná velkou změnou, zato v serverech je jiná liga. A Intel má problém!

 

 

 

Drtivou většinu z nás samozřejmě zajímají hlavně desktopové, případně mobilní procesory AMD a Intel. Protože ty si dáváme do našich PC. Nicméně firmy samotné mají prioritu především serverové procesory. Tedy AMD EPYC a Intel XEON, protože poptávka po nich rapidně roste, jelikož všechny ty „internety“, online služby, služby vzdáleného výkonu, vše, co denně používáme, aniž bychom o tom přemýšleli, všechno jede na serverech a datacentrech. Tedy procesory pro ně jsou naprosto zásadním produktem. Je to hlavní oblast, kde se Intel a AMD snaží. Desktopových a zejména mobilních procesorů se sice prodá početně více, ale serverové procesory vydělají výrazně více peněz. Takže tyhle monstrózní procesory jsou výkladní skříní výkonu, technologií a architektury nových CPU jsou dělány hlavně pro ně.

 

  • Intel s novým XEON 6 Granite Rapids

                                    "porazil" 2 roky staré AMD EPYC 9004 (ZEN4) …

Jen 14 dní před plánovaným představením očekávaných EPYC 9005 procesorů postavených na ZEN 5 a ZEN 5C architektuře, která nahradí dosavadní EPYC 9004 se ZEN 4/ZEN 4C, najednou přispěchal Intel s papírovým oznámením vydání jeho nových XEON 6 procesorů GRANITE RAPIDS. V čele je 128jádrový/256vláknový XEON 6980P, který obsahuje tedy jen velká (P-Core) jádra REDWOOD COVE (ta z procesorů METEOR LAKE, které byly pro desktop zrušeny). Je to také poprvé, kdy procesor od Intel má takové množství jader. Využívá Intel 3 výrobní proces, takže jde skutečně o procesor od Intelu. V největší verzi má 12kanálový DDR5-6400 řadič a 96x PCIe 5.0 linek. TDP procesoru je 500W a pasuje do obří patice LGA 7529. V praxi bude osazován po dvou kusech (2P) do jednoho systému.

Intel poskytl pár testovacích kusů, nicméně vymínil si určitá nastavení, testy a zakázal některé věci testovat úplně. Současně testerům neprozradil cenu svých procesorů. Každopádně nový XEON 6980P se 128 jádry, byl výkonnější v průměru v takto nastavených srovnání proti AMD EPYC 9684X se 96 jádry (ZEN 4X3D) a EPYC 9654 se 96 jádry (ZEN 4): 

Ne o moc, ale byl. Nicméně je nutné zdůraznit, že šlo prostě o testování dle podmínek Intelu, nebylo tak objektivní a v době testování se nesmělo mluvit o spotřebě a ceně novinek. A jak následně ukázali další, už objektivní testy, s tím lepším výkonem XEON 6 proti ZEN 4 EPYC, to vlastně není tak úplně pravda. Intel sice XEON 6 takhle formálně představil, ale procesory stále nejsou fakticky na trhu. Všichni ale moc dobře vědí, proč Intel takhle novinky představil. Následně totiž také vyšlo najevo, proč se nesmělo o spotřebě a cenách v těch recenzích mluvit. 128jádrový Intel XEON 6980P v těch vybraných aplikacích totiž sice v průměru AMD EPYC 9684X/9654 porazil, jenže měl při tom mnohem vyšší spotřebu. A především za cenu toho jednoho Intelu můžete mít skoro čtyři (!) EPYC procesory. Intel XEON 6980P totiž stojí 17 800 dolarů, zatímco EPYC 9684X je za 5250 dolarů a EPYC 9654 dokonce jen 4698 dolarů. Takže ano, Intel sice technicky vyhrál výkonem, ovšem ten největší háček je, že v té vybrané sadě pro něj výhodných testů, vyhrál proti bezmála 2 roky staré generace EPYC procesorů postavených na ZEN 4.

Není však náhoda, že Intel poslal ty nové XEON 6 na rychlé řízené veřejné otestování jen 14 dní před uvedením nových EPYC se ZEN 5. Protože z toho bylo přesně jen těch 14 dní slávy. Tak dlouho vydržel nový Intel XEON 6 a celá jeho vlastně ještě neprodávaná nová serverová platforma, být zajímavá. Protože nyní přišlo AMD se svou novou generací EPYC procesorů, tedy ZEN 5 a ZEN 5C v podobě EPYC 9005 série …

 

  • AMD EPYC 9005 aneb Intel se může jít zase zahrabat …

Sotva Intel začal alespoň papírově prodávat nové XEON 6 procesory v čele s tím 128jádrovým 6980P za 17 800 dolarů a celá jeho nová generace už je zase zastaralá a nekonkurenceschopná. AMD totiž představilo a rovnou fyzicky na trh uvedlo nové EPYC 9005 procesory postavené na 4nm ZEN 5 a 3nm ZEN 5C. A zatímco v desktopu nás ZEN 5 zatím moc neohromilo, v případě EPYC je to úplně o něčem jiném, protože zde je nárůst počtu jader/vláken mezigeneračně, a především jsou nová I/O a hromada dalších vylepšení kolem. Takže zatímco RYZEN 9000X nejsou moc velký posun proti RYZEN 7000X, nové EPYC 9005 je proti EPYC 9004 úplně jiná liga. A bohužel pro Intel, serverové ZEN 5 jsou jiná liga i proti jeho novým XEON 6.

AMD se s tím rozhodně nepáralo a představilo kompletní úvodní nabídku s výjimkou vrstvených variant (tedy procesorů postavených na ZEN 5X3D), které dorazí později, během 2025. Nyní tedy zatím „jen“ modely se standardním ZEN5 a modely s vysokou hustotou ZEN 5C, které se fyzicky liší použitými čipy. 4nm (N4) ZEN 5 je standardní 8jádrový/16vláknový čip, stejný jako známe z RYZEN 9000X. Mezigeneračně jich však AMD do nového EPYC 9755 nacpalo více. Rovnou až 16, což znamená ve výsledku až 128 jader a 256 vláken, proti maximálně 96 jádrovému ZEN 4 předchůdci. Procesor má také 500W TDP a 512MB L3 cache. Jeho cena činí 12 984 dolarů, tedy je o brutálních 5 tisíc dolarů levnější, než nový 128jádrový Intel XEON 6.

AMD ovšem rovnou představilo i 192 jádrový EPYC 9965. Ten využívá 3nm ZEN5C čipů. Ty jsou zcela odlišné proti standardnímu 8jádrovému ZEN 5 na N4 výrobě TSMC. ZEN 5C mají totiž rovnou 16jader/32vláken a jsou vyráběny N3 procesem! Výsledkem je až 12 čipů v jednom EPYC 9965, tedy rovnou 192 jader/384 vláken, kdy jediný rozdíl proti ZEN 5 je, že mají méně cache. Z hlediska výbavy a výkonu mají stejné IPC a stejné možnosti. Nejsou to tedy žádná „malá jádra“ jako u Intelu. Tenhle nový 192 jádrový procesor od AMD má také 500W TDP a stojí 14 813 dolarů (o 3 tisíce dolarů levnější než Intel). Všechny tyhle nové AMD EPYC procesory jsou navíc plně kompatibilní se stávající SP5 platformou a deskami.

AMD ovšem vylepšilo mnohem více. Na rozdíl od desktopových RYZEN 9000, které mají naprosto identický I/O čip jako měly RYZEN 7000, u serverových variant se sáhlo na všechno. AMD vylepšilo sběrnice, vyžití PCIe linek, dokonce nové EPYC mají oficiálně DDR5-6400 podporu v základu, což nemají ani nové RYZEN 9000X, kde je oficiálně podporováno DDR5-5600. A jak to tedy dopadlo výkonem, efektivitou a cenou?

 

  • Intel má opravdu problém … opět o generaci zaostává

Na rozdíl od Intelu, AMD poskytlo vzorky procesorů a nepodmiňovalo to nějakým speciálním testováním. Takže recenzenti mohli postavit nové EPYC proti XEON 6 v objektivním srovnání a plné variabilitě testů. A jak to dopadlo? Dobře, pro AMD, katastrofálně pro Intel:

Ukázalo se, že když dáte XEON 6 do reálných podmínek, tak v té nejčastější 2P konfiguraci nedokáží AMD konkurovat. Intel tedy uvádí svou novou generaci XEON 6 s vrcholným 128 jádrovým modelem za 17 800 dolarů ale skutečná generační konkurence v podobě nového ZEN 5 EPYC, která je o 5 a 3 tisíce dolarů levnější, je výkonem zase úplně jinde.

Bez speciálně rychlých pamětí, jen s DDR5-6400, je nový EPYC 9005 2P v průměru klíčových testů o 30 až 40% výkonnější než Intel XEON 6 2P, přičemž jeden stojí 13 resp. 15 tisíc dolarů, tedy výrazně méně. A aby toho nebylo málo, tak spotřeba v praxi je u AMD nižší při tom vyšším výkonu.

 

  • Závěr

Serverový nadšenci jsou z novinek Intelu hodně zklamaní. Naopak z AMD a jeho ZEN 5 EPYC jsou nadšení. A nejde jen o výkon. AMD totiž výraznými změnami odstranilo mnohé nedostatky a omezení předchozích generací. ZEN 5 je prý splněný sen, kdy je škoda, že u desktopu AMD prakticky nic nevylepšilo a jen vyměnilo hlavní čipy. Takže u RYZEN 9000X je dojem z nové generace „neohromující“, ovšem ta samá architektura a procesory na ní postavení v serverech, jsou naopak velmi ohromující.

Intel na druhou stranu je nyní v mnohem horší pozici, než doposud byl. Dokázal sice v praxi srovnat krok s AMD a jeho EPYC, problém je, že to dokázal o 2 roky později, za téměř 4x vyšší cenu a s vyšší spotřebou. A tahle jeho nová „konkurenceschopnost“ mu vydržela celých 14 dní, než AMD uvedlo svou novou generaci ZEN 5 EPYC. Ta opět výrazně předčila Intel výkonem, efektivitou a dokonce i mnohem nižšími cenami. Což speciálně když se bavíme o produktech, které se kupují po tisících + věci okolo, je sakra rozdíl, když máte stejný výkon třeba ve 100 mašinách po 100 tisících dolarech nebo ve 150 mašinách po 150 tisících dolarech. Náklady nejen na pořízení toho HW, ale i těch datacenter ve kterých stojí, chlazení a napájení toho všeho, jsou velmi zásadní.

Řekněme, že v praxi tak dnes rozdíl provozovat AMD a Intel řešení s podobným výsledným výkonem systému, vychází běžně v desítkách či až stovkách milionů dolarů. Intel má tak obrovský problém, protože je naprosto nekonkurenceschopný. A jediné, co ho drží nad vodou je fakt, že AMD nemá dostatek výrobních kapacit, aby mohlo vyhovět poptávce. AMD si právě tím, co ve formě ZEN 5 EPYC představilo, zajistilo že prodá každý EYPC procesor prakticky dříve, než ho vůbec vyrobí. Intel je dnes jen horší a mnohem méně výhodnější alternativa pro ty, kteří si prostě včas nestoupli do fronty na nové AMD EPYC procesory. A reálně hrozí, že pokud nebudete mít EPYC systémy ve firmě, tak vám konkurence uteče a finančně na tom bude lépe.

Takže ano, nové mobilní procesory Intel LUNAR LAKE jsou mizerné, kdy mají sice efektivitu, ale s ohledem na vysokou cenu nemají výkon konkurenčních RYZEN AI 300. To to byla první facka v září. Následuje představení ARROW LAKE Core Ultra 200 pro desktop se zbrusu novou platformou LGA 1851, kdy i ve vlastní prezentaci, kde určitě výkonově nadržuje novinkám více, než jaká bude realita, Intel hovoří o tom, že vlastně nedokáže RYZEN 7000X3D porazit a s RYZEN 9000X uhraje maximálně remízu. Navíc tyhle nové procesory vyrábí 3nm u TSMC a jsou tak výrobně mnohem dražší a složitější než RYZEN 7000/9000 na starších procesech a jednoduší konstrukci a zavedenou platformu. A už teď je jasné, že si AMD namaže Intel s jeho Core Ultra Mega Super 200K procesory na chleba, jakmile vydá RYZEN 9000X3D.

Jenže tahle mobilní a desktopová procesorová mizérie Intelu není nic proti té katastrofě na serverech, kde zbrusu nový Xeon 6 dostává nářez od mnohem levnějších ZEN 5 EPYC. A to AMD ani neuvedlo nejvýkonnější ZEN 5X3D verze, které vyjdou příští rok. A servery jsou to hlavní pro Intel i AMD, kdy jedinou záchranou Intelu je fakt, že má prostě výrobní kapacity, které AMD nemá. A i když mu dnes výroba prodělává, bez těch prodělečných továren by to mohl dnes rovnou jako firma zabalit. Neuvěřitelná, ovšem již nepřekvapující realita je, že Intel nemá žádný nový procesorový produkt, který by dokázal za stejnou cenu nabídnout stejný výkon při stejné spotřebě, a tedy být konkurenceschopný k AMD procesorům ve stejné generaci. Intel je buď výrazně slabší za podobnou cenu, nebo je slabší i dražší, nebo když má podobnou spotřebu, tak je slabší a podobně drahý. A nikde to není tak velký problém, jako na serverech, kdy Intel to, že blokuje část N3 kapacit TSMC výrobou desktopových procesorů, vlastně blokuje konkurenci na trhu a jen díky tomu má tak stále většinu trhu jistých. I když prostě zaostává ve všech ohledech o celou generaci a minimálně 2 vývojové roky …

AMD naproti tomu se opět překonalo a má jednoznačně celkově nejlepší produkty a nejlepší x86 procesory ve všech ohledech ve všech segmentech trhu … Lisa Su a její team slaví aktuální 10ti leté výročí v čele firmy a nová generace produktů jasně ukazuje, že na rozdíl od vedení konkurence co slibují a říkají, to následně produktově plní. Jeden by řekl, že by to měla být normální věc u vedoucích lidí u významné firmy. Ale jak vidíme, zdaleka tak samozřejmé to dnes není. Tím spíše, že AMD je stále velmi malá firma proti Intelu, která navíc nemá výhodu tržního monopolu a zajištěného více než nadpolovičního podílu na trhu. Je však otázkou, jak dlouho může Intel tuhle svou nekonkurenceschopnou produktovou realitu s novou generací CPU opakovat … ZEN 5/5C/5X3D je zjevně nad jeho síly, nepochybně se mu s další generací podaří ho dotáhnout možná i překonat, jenže AMD nespí a chystá ZEN 6, které bude v mnoha směrech mnohem větším skokem, než ZEN 5, který se soustředil jen na architekturu samotnou. ZEN 6 přinese přepracované celé čipy s více jádry a zcela novou konstrukci čipletů. U AMD opět říkají, že jakkoliv jsou jejich stávající nové produkty výborné a jsou na ně hrdí, prý jsme ještě nic neviděli, a to nejlepší teprve přijde … a jedním z největších rozdílu mezi AMD a Intel dnes je, že jeden od roku 2016 své sliby a plány plní, ba v mnoha případech i překonává, druhý neplní nic a co vydá, to je horší, než bylo slibováno … a minimálně v nastupující generaci produktů obou firem tahle realita trvá …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-10-12 21:35:15

Proti ZEN5C 192 jadier čo sa vyraba na 3nm u TSMC sa intel môže isť klouzat, ani vykon ani spotreba ani cena proste všetkom brutalne zaostava...
Keby Intel chcel byť konkurencie schopny tak to by musel predavať svoje server CPU za max 5000 dolarov a nie 17000...
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-10-13 10:34:17

Bohuźel cena je jedna z posledních klíčových vlastností Intelu. V případě propadu ceny by Intel ztratil jakousi vyjímečnost, která pramení z jeho historie. Jak dlouho je to ještě udržitelné je otázka.
Murphix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-10-13 19:58:03

jenze Average Selling Price ukazuje, ze realizovana cena s cenimovou nema nic spolecneho podle pravidla:
Vyssi ceny, vyssi slevy.
Murphix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-10-13 11:24:49

AMD by mohlo zkusit vydat vlastni mobilni chipset. ;-)

Grafiku ma, ZenC dokazet papat jen jeden Wat a moderní Snapdragon ma spotřebu min 10 W.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 640x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1910x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2092x
Komentářů: 6
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3963x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1360x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1286x
Komentářů: 1