V nabídce procesorů AMD se první revoluční modely v podobně CPU+GPU na jediném kusu křemíku, objeví již letos. Jít by mělo o 40nm čipy Ontario. Tyto čipy budou k dispozici výrobcům počítačů již v Q4 letošního roku, což znamená, že se prvních zařízení dočkáme hned z kraje roku 2011.
Ontario platforma je založena na dvoujádrových procesorech architektury BOBCAT, která procesorově vychází ze stávajících Athlon-Phenom II procesorů. Nicméně na jediném kusu křemíku nese kromě DDR3 paměťového řadiče i DX11 grafickou logiku, která vychází ze stávající grafické generace RV8xx. Výroba by měla probíhat v továrnách TSMC.
Tato první generace APU je určena do low cost platforem, nabízet by měla v procesorové oblasti zhruba 90% výkonu současných dvoujader AMD a k tomu mít DX11 grafiku, což by v zařízeních typu netbook nebo PAD, kam je tato platforma určena, mohlo být zajímavou novinkou. Samozřejmě velký výkonový potenciál se v grafickém jádru skrývá i pro výpočetní použití. AMD se tak bude už letos snažit výrobcům nabídnout výkonný a technologicky pokročilý SoC za nízkou cenu a to s mírným předstihem proti původním plánům. Uvidíme, zda to bude znamenat nějakou větší konkurenci na tomto poli, zdá se, že se AMD chce utkat o tuto rostoucí platformu, kterou si zatím rozebírají hlavně čipy Intel ATOM, následované stále populárnější platformou ARM.
V přípravě je i další verze FUSION – Llano, které bude mít až 4 procesorová jádra, bude už ale vyráběno 32nm u GF. Samozřejmostí je pak integrované DX11 grafické jádro. Tyto procesory by bohužel mly mít drobné zpoždění a to až dva měsíce, proti předpokladům, takže se neobjeví spolu s Ontario platformou, ale až v Q1 2011.
Pokud jde o ty očekávané mobilní a desktopové procesory na zbrusu nové architektuře Bulldozer a tedy 32nm čipy Zambezi a Orochi, které budou mít 4-8 jader pro desktop a až 12 – 16 pro servery, tak jako první by měly jít do výroby podle současných informací už v první polovině roku. Osobně bych si zatím dovolil na základě známých informací, že první serverové čipy nové generace s 4-8-12 jádry uvidíme už kolem Března-Dubna a v Červnu by se pak AMD mohlo vytasit s procesory pro desktopy. Hlavní vlna novinek ale bude k dispozici od AMD až v druhé polovině roku, tak jak se bude 32nm výroba rozbíhat. Netřeba asipřipomínat, že proti současným CPU budou ty nové diametrálně odlišné v mnoha ohledech. AMD hodlá nasadit 128bit FMAC, Multithreading v nevídaném rozsahu a řadu dalších prvků. Ostatně jak připomínám skoro vždy, jedná se o zbrusu novou architekturu procesorů AMD, která má nahradit současnou K10.5, jež je stále nástavbou letité K8. Není tedy divu, že nová generace bude výrazně nová. A hraje se o hodně i v rámci celého x86 trhu a budoucích poměru na PC platformě ...
prosim tě proč by se měl Intel cítit ohožený? Největší výrobce čipů na světě má luxusní náskok před kýmkoli .... a to nemluvíme ani o jeho ziscích a příjímech .... takže nefantazíruj ;)
Některé věci jisté nejsou, ale jedna ano, Intel koupit NVIDIA nemůže i kdyby chtěl ... jsou to US firmy a tamní antimonopolní úřady by Intelu nikdy nedovolili převzít takový vliv na grafickém semgnetu. už nyní má Intel 50% grafického segmentu! takže by nikdo nikdo nedovolil aby Intel nákupem NVIDIA získal další by´t menší část ... znamenalo by to další monopolizaci ... ale to se týká i SoC produktů atd.
prostě zapomeň na to, že by Intel kdy mohl NVIDIA koupit i kdyby byl na jedné, či druhé straně o to nějaký zájem. Navíc NVIDIA pokud vím na prodej není a ve srabu zatím taky ne ...
Kúpa asi nie ale keby prišiel na psa mráz tak si viem predstaviť spoluprácu Intelu a Nvidie. Nvidia je jediný výrobca ktorý dokáže vyrobiť konkurencieschopnú grafiku proti ATI/AMD. S nástupom Fusion to bude mať Intel ťažšie, na zázraky neverím jeho grafické decelerátory sa môžu porovnávať tak so Sis alebo Via. Samozrejme pri svojich kapacitách a podiele na trhu je to otázka na ďalších 3-5 rokov.
Intel NVIDIA k ničemu nepotebuje, je největší výrobce GPU na světě a do vývoje dává víc peněz než dohromady AMD s NVIDIA mají roční obrat a má vlastní plány na GPU trhu ...
To je fakt. A teraz k výsledkom. Výborné procesory, dobré čipsety a "otrasné" grafiky. Je jasné že za terajšej situácie nič nehrozí nakoľko má Intel vysoko dominantný podiel. Ale keď sa podarí Fusion a napr. taký Apple by dal prednosť AMD/ATI nebude to mať Intel až tak jednoduché. Roky vývoja sa nedajú dobehnúť až tak rýchlo aj keď s použitím ohromného množstva financií.
Tiež si nedokážem reálne predstaviť rokovanie Oteliniho s Huangom
No právě že 2 americké firmy by mohli lépe konkurovat dneska už skoro arabské společnosti AMD-ATI.
AMD má vlastněním grafické divize ATI nad intelem velkou výhodu a bylo by nespravedlivé, kdyby i Intelu nebylo umožněno mít kompletní platformu. Tedy i s herními grafikami jako má AMD.
Já osobně bych si to spojení přál .. byla by sranda.
Navíc Intel už má dneska podíl v Nvidii určitě pře 15% takže by mu nedalo asi moc práce pár akcií dokoupit.
Intel je největší výrobce grafických jader na světě a s Larrabee to zdaleka nevzdal ... Intel 1.NVIDIA nepotřebuje a z 2.Nikdo z úřadů by toto spojení nedovolil (Intel vlastní jen nějaké akcie bez nějakého kontrolního vlivu a ten se musí schvalovat, zvláť u takto citlivých konkurenčních vztahů) ...
No DD když se ale dívám jak Nvdia laškuje s mmobilní platformou tak se může stát že za chvíli nebude žádnou firmou co prodává hodně grafickýh procesorů. Nemusí ji ani vyjít to uchycení v mobilním segmentu a proto jak politici říkají - "Nikdy neříkej nikdy"
Když Nvidia nebude výrobcem grafických chipů (o což se bohužel hodně snaží) tak výhrada antimonopolních úřadů o tom jak by byl Intel dominantní koupí Nvidie na poli grafik je mimo mísu.
Navíc mám obavy že Nvidia snažení vede ke zmenšení jejího významu. Když se z ní stane pidifirmička tak si ji mže klidne Intel koupit.
celý "vtip" APU je v následujícím: DONUTIT CPU a GPU sdílet a zpracovávat data přes L2, přinejhorším L3 cache. Jak známo, L2 a L3 jsou znatelně rychlejší, než cokoli co je připojeno na paměťové sběrnici..
Pak bude grafice stačit jen vlastní framebuffer (a i ten půjde offloadovat bez větších výkonnostních omezení do běžné RAM).
To jsem chtěl slyšet. Pamatuji Celerony bez vyrovnávací paměti, velký výkonnostní rozdíl. Pokud bude CPU a GPU správně spolupracovat na L2 a L3 (nebudou mít každý svou L2?), potom to bude v poho. Jsem líný to studovat jinde.
Já sice také zastávám ten názor že Intel do NV nepude a pokut by se tak stalo bylo by to rozhodně zajímavé.Ale tohle vše jsou jenom spekulace.Necháme se překvapit co nám HW trh v budoucnu přinese.
Velmi som zvedavi na prve fusiony! Neviem ci si este spominate pred nedavnom prisla na trh grafika konzola Nintendo 3DS, ktora prave tazi z SoC riesenia tesneho spojenia cpu a "gpu", krore jej dava, na tak prtave zariadenie nevidany vykon!