Strana 1 z 3
AMD FUSION (Bobcat) jediným čipem poráží
Intel ATOM (CPU) i NVIDIA ION (GPU)
První oficiální testy 40nm AMD FUSION první generace proti konkurenčním platformám …
Společnost AMD dovolila ve svém sídle některým novinářům podrobně otestovat jeho novou platformu. Jak již víte Projekt FUSION, což je spojení CPU a GPU do jediného čipu, se u AMD nachýlil již do fáze první generace čipů, které známe jako BOBCAT.
Kódové označení procesorů je pak Zacate a mobilní platforma, kam tyto čipy míří, se nazývá Brazos. AMD bude nabízet tyto 40nm čipy, které vyrábí společnost TSMC, v několika verzích, které se liší TDP. úspornější budou 9W AMD C-50 se dvěma jádry na 1Ghz s grafickým jádrem Radeon HD 6250 na 280MHz a C-30, které bude jen jednojádrové. Pak tu bude výkonnější 18W verze AMD E-350 a E-240. První jmenovaná bude mít 2 jádra na 1,6GHz a grafiku HD 6310 na 500MHz.
Nejvýkonnější verze, E-350 je určena do segmentu netbooků i klasických notebooků v ceně nějakých 400 dolarů. Zamíří tedy maximálně proti současným Pentium, Celeron Dualcore notebookům s integrovanými grafikami Intel. U netbooků půjde proti ATOM procesorům s jejich integrovanými grafikami, nebo nejlépe proti NVIDIA ION. Slabší verze pak půjdou proti běžné netbookům a ty nejslabší verze se pak mohou objevit v Tabletech i některých chytrých telefonech.
Největší výhodou nového čipů AMD je jeho technologická pokročilost, na kterou v současnosti žádný jiný podobný konkurenční čip nemá. AMD má totiž na rozdíl od konkurence ze světa x86 CPU a výkonných DX grafik to nejlepší. Intelu chybí výkonné DX11 GPU, NVIDII zase výkonné x86 CPU. První generací spojení CPU a GPU je tedy u AMD APU čipy Zacate a Ontario.
Procesorová část vychází ze současné architektury Athlon II, přičemž frekvence je samozřejmě dosti omezena kvůli spotřebě, a tak ve špičce tiká jen na 1,6GHz, což samozřejmě výkon podstatně ovlivní. Ale konkurenční CPU tikají také na podobných frekvencích. Některá, jako třeba nová generace ATOM, má i Integrovanou grafiku, stejně jako ji má třeba Core i3, ale žádný ji nemá přímo, jako součást CPU čipu samotného. ZACATE ano a ta grafika je to nejlepší a technicky nejpokročilejší, co jsme na poli integrovaných grafik mohli vidět.
Radeon HD 6300/6200 má 80SP a frekvenci 250-500MHz. Samozřejmě zcela určitě by mohl tikat výrazně rychleji. Architekturou vychází ze současných HD 5000 grafik, ale ponese označení HD 6000, ale zatím nevíme, jestli i všechny funkce. Nicméně na rozdíl od integrovaných grafik Intel umí tahle grafika i akceleraci výpočtů a na rozdíl od integrovaných grafik NVIDIA (které už vlastně ale skončily) umí DirectX11.
Prostě AMD se nějak podařilo, do miniaturního čipu o velikosti pouhých 19x19mm2 s plochou 75mm2, nacpat dvoujádrové CPU a DX11 grafickou kartu. A co to dokáže?
|