V praxi ne příliš využitelná, přesto zajímavá ukázka toho, co architektura CPU dokáže.
Vysokofrekvenční architektura AMD Buldozer v běžné praxi doplácí jednak na omezení ze strany zastaralého běžného SW (který se ale stále vyvíjí a inovuje), ale také na omezení vlastní 32nm výroby, kterou používá AMD (Globalfoundries). Modulární Bulldozer architektura, u které není základem tradiční jedno jádro, ale jeden dvoujádrový modul, který má fyzicky sice dvě malá jádra a tedy dvě vlákna, ale to jedno jádro není funkčně rovno klasicky jednomu jádru u konkurenčních procesorů Intel Core nebo u starších procesorů AMD. Zkrátka zcela nová koncepce a stavba procesoru, která ale v moderních aplikacích, které ji už správně využívají, ukazuje svou sílu a potenciál.
Jak také víme, FX procesory jsou postaveny pro vysoké frekvence, jenže z nich muselo AMD dost slevit, protože jeho teprve loni nasazený nový 32nm výrobní proces nebyl vůbec odladěný a zkrátka plánované frekvence začínající na 4GHz, neumožnil. Přesto ale mnozí taktovači ukazují, čeho je nová architektura procesorů AMD schopna, když se trochu (dobře, spíše hodně) popostrčí.
Využívají přitom možnosti velkou část čipu vypnout a využít právě ten 1 modul. To není u taktovacích pokusů o dosažení co nejvyšší frekvence, žádná novinka. Před příchodem FX procesorů AMD držel dlouho světový rekord stařičký procesory Intel Celeron D, u kterého se právě využívalo jeho jednoduchosti. 32nm FX modely jsou ale samozřejmě modernější. Krátce po vydání byl tak stanoven nový světový rekord na hodnotě 8,584MHz. Ten byl ale zdá se překonán, skutečně úctyhodnými 8,805GHz při napětí zvýšeném z 1,25V na 1,86V! Vše samozřejmě s extrémním chlazením.
I když pro běžnou praxi nemá tento výsledek žádný přínos, jako zajímavost a ukázka možností architektury to určitě za pozornost stojí. S dalším zlepšením 32nm procesu a další mezigenerací procesorů FX (PileDriver), se pravděpodobně můžeme těšit na pokoření 9GHz, čímž se přiblížíme hodnotě, kterou nám kdysi jeden výrobce sliboval, že zhruba v aktuálně probíhajících letech už budou domácí procesory běžně mít. Jak ale vidíme, asi to ještě nějaký ten pátek potrvá, než se s 8-10GHz procesorů budeme radovat i doma ;).
EDIT by DD: Tak jak to tak už u OC rekordů bývá, málokterý vydrží dlouho, tak ohlášený útok na 9GHz už se uskutečnil a zdá se i podařil, aktuální rekord je 9,06GHz! Slušný, takže to posuneme na těch 10GHz ne? :)
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|