Přesně za týden, tedy 12-13.10. už budete vědět všechno a procesory AMD FX vstoupí na trh.
Nechtěl jsem to vytahovat dříve, než to bude 100% jisté, ale už se na tom nic měnit na 99,999% nebude. AMD Bulldozer FX definitivně vstoupí na trh příští týden a to ve středu a čtvrtek, kdy se na webu objeví většina recenzí. Žádné odložení ani zpoždění po zrušení červnového vydání se tedy nekoná. Pokud vás zajímá, proč se procesory neobjevily už v Červnu, kdyby byly hotové a s AMD 900 byly na cestě na trh, tak ten důvod se jmenuje 32nm výroba Llano. GlobalFoundries, které dnes procesory AMD vyrábí, má horší výtěžnost výroby, než čekalo a to hlavně u Llano, které je však bohužel hlavní údernou silou AMD na x86 trhu (tvoří v podstatě celou mobilní platformu a velkou část desktopové). Llano tak muselo dostat přednost a to i přesto, že výroba jinak větších procesorů Bulldozer jde o něco lépe. 32nm produkce tak byla určena pro Llano a až s ukončením 45nm výroby se udělal v létě prostor pro výrobu Bulldozerů.
AMD vyjede s několika modely. S vlajkovou lodí FX-8150 na 3,6GHz, pak s FX-8120 na 3,1GHz, oba tedy 8jádrové/4 modulové (jádrové). Záleží, jak to chcete brát. Jak už jsem několikrát vysvětlovat. Bulldozer je vlastně ten základní modul. Zatímco všechny procesory do současnosti měly jako základ jedno jádro (to se týká jak Phenom II, tak Core i5/7-2000 modelů), AMD FX procesory mají jako základ dvoujádrový modul, který už se ale nedá dělit. Tento modul tedy plní de facto úlohu jádra procesoru, ale fyzicky má sám o sobě dvě malá procesorová jádra (něco jako HT u intelu, akorát že Intel má na jedno fyzické jádro dvě vlákna, AMD Bulldozer má na dvě vlákna dvě fyzická jádra. Ale to samozřejmě zdaleka není jediný rozdíl v architektuře proti současným procesorům.
(U těch jader a modulů je u FX procesorů skutečně zmatek, tak jsem to nakreslil)
U FX-8000 procesorů se tak nacházejí hned 4 takové moduly. Takže se bavíme o čtyřmodulovém (jádrovém procesoru) s fyzicky 8 jádry. Je to zkrátka jen jiný přístup k multijádrovým procesorům. Zatímco doposud se na jednom kusu křemíku objevovalo stále více jader a Intel například u některých svých procesorů přidává právě ještě jedno vlákno navíc, a tak funkčně dosahuje toho, že CPU se tváří i funguje jako 8 jádro i když má jádra jenom 4 (Core i7-2600), tak AMD FX je modulový procesor. Základem je ten nedělitelný dvoujádrové modul, který ale sám o sobě není schopen pracovat, jako CPU, stejně jako u jádra u současných procesorů Intel-AMD. Na trhu se tak objeví FX-4000 se 2 moduly, FX-6000 se 3 moduly a FX-8000 se 4 moduly. Na serverech ale už existuje a prodává se 8 modulový, tedy 16 jádrový procesor Opteron.
Samozřejmě naše recenze nebude chybět. V ní vám nabídneme test hlavně 8jádrového 4modulového (jádrového) FX-8150 na 3,6GHz a když se poštěstí tak i FX-6000 a později i FX-4000. Rozhodně vás o nic nepřipravíme. Na trh se nejprve podívají FX-8000 a FX-6000 verze. Dorazit by pak měla i FX-4000. Nevím moc podrobností o přesné dostupnosti, ale být by k sehnání prý měly pro všechny zájemce. Ceny budou hodně zajímavé, AMD chce udržet zajímavý poměr cena-výkon, k čemuž mu jistě pomůžou i ceny velmi kvalitních základních desek, kdy se ASUS chce svést na vlně zájmu o nové FX procesory a sestřelil cenu jedné z nejkvalitnějších desek na trhu vůbec (v rámci obou platforem) Sabertooth 990FX na fantastické 3500 korun vč. DPH.
Nebudeme vymýšlet žádné složitosti a otestujeme procesor přesně tak, jak se bude používat. Kromě naší obvyklé série testů zahrnujících aplikaci z každé oblasti běžného užívání včetně využití AVX/AES instrukcí, nebudou chybět ani moderní hry v 1920 rozlišení s plnými detaily, přesně tak, jak majitelé výkonných procesorů ty hry používají a hrají. Odzkoušíme také sílu nového procesoru v CrossFireX režimu grafik a také v Eyefinity 5760x1200. Všechno samozřejmě ve srovnání s cenově konkurenčními procesory Intel Core i5/7-2000 a také předchůdci AMD Phenom II X4/X6.
Přirozeně se stručně a přehledně podíváme i trochu podrobněji na to, co nový procesor AMD nabízí po stránce architektury. Je to přeci jen velká událost, když po tolika letech AMD konečně mění základní architekturu – opravdu poprvé od roku 2003 a uvedení AMD Athlon64! AMD Bulldozer je architekturou pro moderní 64bit a multijádrové aplikace. A tak zkusíme otestovat procesor i na výkon v režimu několika spuštěných aplikací najednou, což je vlastně přesně to, jak je procesor používán. Ono vlastně všechno co vidíte v mnoha recenzích, kdy je tam otestován vždy jen jeden test, je vlastně pitomost, protože sami dobře víte, jak váš CPU používáte. Nemáte tam jen spuštěný Windows 7 a danou aplikaci, ale jede vám tam na pozadí celá řada dalších služeb, procesů i aplikací – antivir, ICQ, Skype, stahování, přehrávač hudby, Internet s hromadou otevřených oken, a do to si třeba pustíte tu hru. Budete se divit, ale v takovém stavu se výkony mnoha procesorů diametrálně liší od těch, které vidíte v grafech jen s jediným puštěným testem v čistém OS. Multijádrové procesory jsou tu právě proto, že toho najednou máme spuštěno více.
Pokusíme tedy se do našeho testu zařadit i testy procesorů v situacích, kdy toho musí zvládat více najednou. Příští týden, tedy už bude definitivně vše jasné, ale prozradím rovnou, že vás žádné velké překvapení ani odhalení nečeká, protože všechno už v podstatě víte z našich starších zpráv. Jen si to příští týden napevno srovnáme v grafech, spočítáme výhodnost poměru cena-výkon a ukážeme provozní vlastnosti.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|