Jaká je situace na trhu s PC? Dle situace a výsledků AMD a Intelu stále není „dobrá“.
První polovina roku 2023 je úspěšně za námi, i když ono „úspěšně“ by si mnozí zejména po finanční a výsledkové stránce představovali rozhodně jinak. Trh s PC je stále v jistém útlumu, kdy poptávka se propadla hluboko pod výsledky z předchozích let. Avšak musíme zas a znovu připomínat, není to vlastně katastrofa jen návrat k normálu. Během konce 2020, zejména celý 2021 a první část 2022, byla poptávka po PC, speciálně GPU a dalších věcech abnormálně zvýšená. Běžní uživatelé nakupovali PC, protože museli být doma a pracovat z domova, firmy nakupovaly PC pro své z domova pracující zaměstnance, nebo musely značně posilovat servery a cloud služby. K tomu vedle hráčů (PC i konzolových) na rekordní úrovně zájmu o opravdu výkonná GPU, hnaly poptávku těžaři digitálních měn. Jenže nyní máme rok 2023 a celý trh prochází něčím, co se dá výstižně nazvat jako kocovina. Těžaři digitálních měn jsou pryč, velké firemní útraty také, a většina běžných uživatelů nakupující hotové stroje má zase na roky upgradováno. Zůstali tak vlastně jen hráči :).
V nabídce je přitom stále mnoho produktů z předchozích let, které se neprodaly v tom hlavním boomu, ale byly vyrobeny v situaci, kdy se prodávalo vše, co se vyrobilo a plány výroby tomu také odpovídaly. Nyní však vše trčí na skladech, kam se cpou další produkty nových generací, o které je logicky ale menší zájem mezi výrobci i zákazníky, protože prostě časy se naprosto změnily. Objednávky ze strany výrobců PC i běžných zákazníků jsou tak mnohem nižší, než na co si mnozí zvykli speciálně v roce 2021, kdy kapacity výroby nestačily. Intel a AMD to tak co by dodavatelé čipů pociťují z první ruky. Nedá se říci, že by situace byla nějak katastrofální natož překvapivá, jen se prostě poptávka vrátila do normálu (a lehce pod něj), kdy u většiny produktů je opět poptávka nižší než nabídka. U velké části je problém v tom, že nabídka kromě současných generací produktů stále obsahuje i velké množství starších produktů, a tak logicky výrobci a distribuce která má peníze v těch starších zásobách, neobjednává tolik novinek, když se musí zbavit starších věcí, které samozřejmě už ale zákazníci za ceny těch novějších, příliš nevyhledávají. Jak se tedy daří AMD a Intelu? A co chystají?
- Intel v Q2 2023 opět těžce v mínusu nebýt „daňových operací“.
Po katastrofálním Q4 2022 přišlo ještě katastrofálnější Q1 2023, následované stále špatným Q2 2023. Zatímco ostatní mohou omluvit své výsledky čistě situací na trhu, Intel rozhodně ne. Ač je samozřejmě objektivně také postižen situací na trhu, výsledky jsou mnohem horší hlavně kvůli objektivně špatným produktům a situaci firmy samotné. A to má Intel přitom prakticky monopol na velké části PC trhu, kdy dnes na x86 PC trhu má stále 60+% podílu jistých, ať by nabízel, co chce. Není to tedy tak, že by Intel čelil skutečné konkurenci a bojoval s nějakým silnějším soupeřem (žádný takový není). Jeho největším nepřítelem je vlastně on sám.
Každopádně v Q2 2023 utržil jen 12,9 miliard dolarů, tedy o 15% méně než o rok dříve a výrazně méně než v předchozích letech. Zajímavé je, že Intel neskončil účetně ve ztrátě, kdy vygeneroval nakonec zisk 1,473 miliardy dolarů! Jenže reálně jde jen o nečekaný důsledek jednorázových daňových a účetních operací. Ve skutečnosti provozně skončil opět ve výrazné ztrátě a to přes 1 miliardu dolarů.
Všechny divize jsou výrazně dole proti situaci před rokem. Propad PC divize je 12%, serverová je o 15% níže, síťové prvky dokonce o 38% atd. Celková marže je pouhých 35,8%, což je opravdu tragický a dlouhodobě neudržitelný výsledek a velký problém pro Intel jako takový. Snížil tak i výdaje na výzkum a vývoj o 12%. A akcionáři ani investoři rozhodně spokojeni nejsou a nemají k tomu ani žádný důvod z hlediska výhledu firmy. Jak je na tom AMD?
- AMD v Q2 2023 – výsledky OK
U AMD se těžko dá hovořit o tom, že by za slabším růstem firmy mohly potíže na poli produktů, když objektivně má nejlepší CPU, GPU v SoC v mnoha segmentech. Stále je navíc omezeno kapacitami naplánované produkce v některých případech, celkově však jeho nabídka pokrývá poptávku dobře (AMD je s tím zjevně dost spokojeno a prostě vyrábí tolik věcí kolik si zákazníci žádají). Potýká se tak hlavně se situací na trhu a tím souvisejícím poklesem cen (a tím pádem i příjmů a zisků), proti těm abnormálním předchozím 2 letům. Nicméně stále je na tom mnohem lépe, než kdy bylo proti minulosti, a tak se výsledky AMD považují za stále dobré.
I tak tu máme 18% pokles meziročních příjmů z 6,55 na 5,36 miliardy dolarů. Čistý zisk tak spadl ze 447 na 27 milionů, ale stále je to zisk i bez jednorázových pozitivních daňových operací, naopak se AMD stále muselo vypořádat s některými odpisy a náklady v rámci převzetí XILINX. Zatímco Intel provozně skončil více jak 1 miliardu v mínusu v Q2 2023, AMD bylo naopak o podobnou částku provozně v plusu. Tomu odpovídá i solidní marže, která je 46%, což je stejně jako před rokem, což jednoznačně ukazuje, že „problém“ nejsou prostě produkty AMD, ale situace na trhu a snižování cen, pokud jde o oslabení příjmů.
Příjmy spadly v datacentrech o 11%, v PC o 54%, kde zejména mobilní platforma je oslabena složitou situací OEM výrobců. Gaming, tedy Radeon grafiky a konzole zůstávají silné. Oslabení je meziročně jen o 4%, což je skvělý výsledek zejména když současně o 20% narostl zisk divize. Velmi dobře je na tom i Embedded, která o 16% posílila na příjmech a o 18% na ziscích. Všechny divize AMD s výjimkou RYZEN procesorů (kvůli situaci OEM trhu), skončily ve slušném zisku.
- Jaký je výhled a co AMD s Intelem plánují?
Není sporu o tom, že je bláhové očekávat, že by se poptávka vrátila na šílené úrovně 2021 nebo první poloviny 2022 a tomu by tedy odpovídaly v té době rekordní ceny a zisky. Nicméně protože už v druhé polovině 2022 se situace obrátila zpět k normálu, a tedy výrazně klesla poptávka i ceny ve srovnání se stejným obdobím o rok dříve, bude probíhající Q3 2023 už ve znamení malého růstu nebo pozitivní stagnace u obou výrobců. To je tedy dobrá zpráva, pokud tahle čísla a srovnání honíte :).
U Intelu čekají až 15 miliard příjmy, stále ale marže jen pod 40%, což těžko povede k nějakým ziskům. U AMD se očekává necelých 6 miliard příjmů a marže prý překročí velmi dobrých 50%. Obě firmy se prostě upínají k tomu, že srovnávat se bude meziročně už s relativně normálním Q3 2022 a že PC trhu se trochu vzpamatuje. Ani jedna však nečeká zázraky. Jak AMD, tak Intel mají své hlavní odbyty produktů právě v PC platformě, případně serverech a věcech kolem nich. Jednou z věcí, která může situací zamíchat a příjmy pozitivně ovlivnit, je probíhající „AI šílenství“. Ale tam má našlápnuto zdaleka nejlépe NVIDIA, která se může těšit na multi-miliardové příjmy v dalších kvartálech, které pravděpodobně zastíní i příjmy od těžařů digitálních měn. Pokud tedy AI bublina rychle nesplaskne. AMD je v závěsu za NVIDIA, kdy oznámilo výkonná HPC GPU MI300 řešení do konce roku na trhu, které by také mělo být velmi atraktivní pro AI použití. Intel má zatím víceméně prázdné ruce, a nabízí tak jen své procesory pro pohon těch HPC platforem (což ale AMD také). Nicméně hodnota těch CPU je zanedbatelná ve srovnání s částkami, které jsou ochotni zaplatit firmy za výpočetní GPU pro AI. Intel ani AMD tak nemohou z této oblasti vytěžit v dohledných měsících mnoho a velká část jejich výsledků bude nadále záležet hlavně na situaci na PC trhu.
Tam chystají obě firmy novinky. Intel pro mobilní platformu uvede konečně ty 7nm procesory, ale jen slabší verze a jen pro mobilní PC. Desktop zůstane nadále na současných 10nm architekturách, kdy „nová“ Core 14000 série dorazí v říjnu, ale jde jen o přejmenovanou současnou platformu. Ani slovo o nových herních grafikách Intelu či něčem skutečně zajímavém v dohledné době. U AMD to tak bude zajímavější. Firma oficiálně potvrdila, že v Q3 dorazí na trh konečně hlavní mainstreamové Radeon karty na NAVI 32 řešení. Výhledově se také očekávají RYZEN 7000G procesory (tedy původně mobilní APU s výkonnou iGPU i pro desktop) a také zcela nová generace a platforma ThreadRipper. I když s ohledem na vyjádření AMD to vypadá až na produkt s vydáním v Q4. V probíhajícím Q3 se tak ani od AMD ani od Intelu, a konečně ani od NV, nemůžeme v oblasti PC těšit na něco, co by skutečně nějak zamíchalo situací a nabídkou snad možná až na ty Radeon RX 7700/7800 grafiky, kde ale silně bude záležet na nastavené ceně.
Celkově ale asi těžko čekat zásadní zvýšení poptávky po PC, speciálně v oblasti OEM, která je tou největší a nejdůležitější. Z pohledu nadšenců do PC, tedy hráčů a domácích stavitelů PC se moc nemění, tady totiž vlastně poptávka nikdy nespadla, celý segment stále roste, ale protože jde prostě o velmi malou část trhu, i když není zanedbatelná, tak prostě celkovou situaci u výrobců už zásadně neovlivní.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|