Všechny společnosti hlásí vysoké příjmy a zisky, AMD se daří díky kvalitě produktů o něco více.
V současné době, kdy poptávka po čipech a PC komponentách trhá rekordy a výrobci dodávají na trh rekordní objemy všeho, tak asi těžko někoho překvapí, že po finanční stránce se daří všem. Ostatně i Intel, který je jinak kvalitou a vlastnostmi současných produktů naprosto nekonkurenceschopný hlásí příjem 19 miliard a 5 miliard čistý zisk. Takže asi nepřekvapí, že velmi dobře se daří i AMD, které ovšem roste výrazně rychleji, než trh. Jednak má kam růst, ale především má v současnosti bez přehánění nejlepší serverovou, desktopovou i mobilní PC platformu na světě. Nejlepší procesory i špičkové grafiky.
- AMD hlásí dvojnásobné příjmy
Před rokem, tedy v době, kdy ještě COVID problémy byly jen malým zlomkem těch současných, v Q2 2020, hlásilo AMD výborných 1,9 miliardy dolarů na příjmech. O rok později, tedy Q2 2021 ohlašuje 3,85 miliardy. Tedy dvojnásobek. Tak vysoký růst překvapil i optimistické analytiky.
Není totiž hnaný tím, že by firma měla někde tržní monopol na trhu, kde konkurence neexistuje. Naopak Intel stále dominuje v celkových prodejích CPU, zejména v OEM to není ani souboj. NVIDIA pak stále dominuje v prodejích klasických PC GPU zejména v OEM segmentu. I když je pravda, že statistiky záměrně nezohledňují obrovské dodávky desítek milionů výkonných herních GPU, které AMD dodává do Xbox a PlayStation, což jsou jednoznačně v současné podobě OEM herní PC. Pokud by zahrnovaly, AMD by na trhu dodávalo více výkonných GPU než NVIDIA. Každopádně zatímco zisky a podíl na trhu v případě společností Intelu a NVIDIA byly zejména v nedávných letech jasně hnané prostředím bez konkurenční nabídky produktů, což v mnoha segmentech trhu zejména OEM silně přetrvává, u AMD je v současnosti podíl a výsledky hnané skutečnou kvalitou, cenou a obecně vlastnostmi produktů, které jsou v mnoha případech jasně lepší a výhodnější, než jinak v prodejích dominující konkurenti.
Bohužel je limitováno zejména obrovskou setrvačností trhu a samozřejmě také kapacitami výroby. I když i kdyby ty mělo, tak mnozí zejména OEM výrobci by AMD platformu zařazovali do nabídky jen velmi neochotně a pomalu – jak to vidíme dnes. Není to tedy zdaleka ve všech segmentech jen o tom, že Intel či NVIDIA mají pro své produkty větší kapacity výroby. Ale v některých segmentech to roli samozřejmě hraje. Každopádně AMD si určitě nestěžuje. I za současné situace stále výrazně překonává vlastní plány a očekávání, a hlavně jednoznačně roste rychleji než trh.
Výsledkem je tak další rekordní kvartál, v jeho podání naprosto nevídané výsledky, o kterých v minulosti ani nesnilo. 3,85 miliardy dolarů příjem a čistý zisk z toho ve výši 1,83 miliardy. Marže AMD šla výrazně výše, než firma i trh očekával a vystoupal o 4% body na solidních 48%. To je na poměry AMD nevídaná hodnota, ale stále je to výrazně méně, než mají Intel a NVIDIA, které zdaleka tak výhodně své produkty nám zákazníkům neprodávají. Intel má o výrazných téměř 10% vyšší marži, a dosahuje přes 57%. NVIDIA dokonce šílených 64%, tedy o třetinu vyšší marži, než AMD. Stále tedy mezi AMD a oběma konkurenty zeje obrovská mezera a tomu odpovídají i ceny a výhodnost produktů pro zákazníky. A pokud si někdo stěžuje na ceny produktů u AMD, stěžuje si neprávem.
- AMD roste všude – rekordní prodeje CPU i GPU
Ačkoliv serverová a semi-custom divize netvoří největší část celkových příjmů, tvoří velmi vysoké % čistých zisků. Celá divize udělala v Q2 2021 1,6 miliardy dolarů příjmů, přitom před rokem to bylo jen 565 milionů. Mohou za to rekordní prodeje serverových procesorů ale samozřejmě také dodávky čipů pro Xbox a PlayStation. V serverech se prý již podíl AMD vyhoupl na 12% celkově, což je výrazný růst ze zhruba polovičního podílu před rokem. U mnohých prodejců pracovních stanic už podílově AMD Intel předehnalo. AMD také drtí Intel v desktopech v retail segmentu. Zejména u hráčů si o procesory Intel skoro nikdo neopře ani kolo a AMD dominují statistikám snad u všech retail prodejců. Nejprodávanějšího AMD procesoru se zde prodá více, než všech Intel modelů dohromady. Jenže retail desktopový trh je jen velmi malá část prodejů CPU. AMD se sice také rekordně daří na mobilní platformě, ale obecně OEM, tedy drtivé většině prodávaných PC, vládne Intel s více jak 80% podílem prodejů, a to platí o grafikách NVIDIA, protože tady prostě konkurenční prostředí nefunguje. Naopak setrvačnost a šedá zóna praktik podpory „prodejů“ zde vládnou a koncoví zákazníci nemají prakticky na výběr, natož aby mohli mít ve svých PC od OEM skutečně to nejlepší za své peníze, co na trhu je.
Daří se i grafickým kartám Radeon, což za současné situace je určitě logické. AMD se v oblasti GPU těší rekordním příjmům, ziskům i maržím, kdy po letech se vrátilo do high endu, ale i do mobilního segmentu ve velkém. Radeon RX 6000 a RDNA 2 je už jasně s velkým náskokem nejúspěšnější grafická generace v historii grafik AMD a to po všech stránkách. Zaslouženě, i kdyby současná situace na trhu nebyla, jaká je, a i kdybychom počítali jen prodeje těch PC grafik. Pokud k tomu připočteme i ty desítky milionů RDNA 2 grafik pro konzole, míří Radeon RX 6000 k pozici jedné z nejúspěšnějších grafických generací a architektur obecně. A to zdaleka neskončila. Zájem o ně navíc stále převyšuje poptávku v oblasti PC i konzolí, AMD ani neuvedlo všechny modely.
– naopak hlásí novou generaci produktů na cestě
Ve firmě vládne pochopitelně obrovská spokojenost. Příjmy jsou tedy dvojnásobné meziročně, zisk je dokonce více než dvojnásobný a tak se i rekordně investuje. Utrácí za vývoj a objednávky kapacit výroby i násobně více, než utratilo za vývoj dosavadních ZEN a NAVI produktů. Takže jsem docela zvědav, jak se to odrazí v tom, co předvedou budoucí generace CPU a GPU …
A na některé nebudeme čekat dlouho. AMD má jasný plán, kterého se drží. V probíhajícím Q3 představí několik dalších novinek. Mezi nimi nechybí APU RYZEN 5000G pro volný prodej, ale hlavně Radeon RX 6600 XT a RX 6600, což by mainstreamové grafiky s NAVI 23 čipem. V plánu jsou i supervýkonné RYZEN ThreradRipper 5000X procesory. Nicméně to vše jsou stále ještě produkty stávajících generací, tedy ZEN 3 a RDNA 2.
AMD pracuje i na vylepšeném ZEN 3+, ovšem hlavní pozornost se věnuje nadcházející zbrusu nové architektuře ZEN 4. Ta na již 5nm výrobě má přinést obrovský posun ve všech směrech, a AMD znovu potvrdilo, že vyjde v druhé polovině na trh v serverech i desktopu. A to samé platí o revoluční RDNA 3 architektuře pro herní grafiky. 5nm první generace čipletových klasických GPU dorazí spolu ze ZEN 4. A to podle oficiálního vyjádření AMD.
Nicméně první čipletové GPU nás čeká ještě výrazně dříve. Už letos! Zatímco konkurence o MCM GPU stále hlavně mluví a slibuje v budoucnu, případně má jen nějaké prototypy (z větší části stále na papíře), AMD už první čipletové GPU dodává partnerům! Firma jen tak mimochodem přiznala, že první dodávky nové generace výpočetních MI200 karet, byly odeslány. MI200 je postavené na CDNA2 architektuře, a nový čip je MCM/čipletové řešení tvořené dvojicí čipů. Přesná konfigurace nebyla zveřejněna, ale víme, že dodávané MI200 karty mají 128 GB HMB 2E paměti, což znamená 4x větší kapacitu a současně výrazně vyšší propustnost, než současná 32GB MI100 s CDNA1 čipem. Vzhledem k tomu, že AMD tedy již vybraným partnerům dodává první karty MI200, má výrazný náskok nad čipletovými řešeními NVIDIA nebo Intelu. A očekáváme tedy formální oznámení nejvýkonnějšího a technologicky nejpokročilejšího GPU řešení všech dob, kterým MI200 nepochybně je, někdy na přelomu Q3/Q4 už letošní rok.
No a AMD chystá ještě řadu dalších produktů, o kterých zatím nemluví, nebo dokonce ani úniky nehovoří. Ostatně někam ty násobně větší investice, které dnes rve do vývoje proti tomu, co investovala do vývoje současných produktů dříve, jít musí ;). AMD se přitom vyhýbá prezentaci roadmap na déle než jednu generaci dopředu, což je v přímém kontrastu s tím, co a jak prezentují Intel a NVIDIA, kteří ukazují roadmapy a zaměřují se v nich hlavně na produkty na roky dopředu. I když drtivou většinu těch věcí mají teprve na papíře jako nápad a nemají nejmenší tušení, zda se to ve slibované a plánované podobě vůbec bude možné technicky realizovat. To ukazuje i na to, jak moc si jsou jednotlivé firmy jisté svou pozicí a konkurenceschopností na trhu ohledně těch produktů, které mají dnes a hlavně těch, které dokončují a připravují k vydání pro nejbližší dobu, tedy maximálně příští rok.
Každopádně AMD zas a znovu dokazuje, jak důležité je mít správné vedení, jasný plán a dobré produkty. Něco, co před nástupem současného vedení prostě nemělo. I když to bohužel není automatický recept na největší podíl na trhu a největší příjmy a prodeje. Jak se ukazuje, podstatně důležitější je vytvořit si na trhu prostředí, ve kterém výrobce ani s násobně lepšími produkty nedokáže prodávat více než vy. PC trh zejména s CPU ale částečně i GPU, zejména ten OEM je stále beznadějně nefunkční. Můžeme na to upozorňovat, ale to je tak to jediné, co se s tím dá dělat. AMD to zjevně neřeší a soustředí se prostě na sebe a své produkty. A to je jistě dobrý a správný přístup. Vyřešit to samo prostě nemůže a není v jeho silách. Řešit to měly úřady, které měly hlídat fungující tržní prostředí a monopolnímu prostředí bránit. Z pohledu nás zákazníků, kteří ale situaci na trhu řešíme, protože nás přímo negativně ovlivňuje, speciálně a v tom, co jak a za kolik je nám nabízeno, je to pro nás více frustrující. Bohužel, antimonopolní úřady opakovaně selhaly v minulosti. Být Intel rozdělen na dvě nebo tři společnosti, mohla být situace úplně jiná a vývoj věcí mnohem rychlejší, i když pro samotné AMD a jeho situaci, by to pravděpodobně nic moc nezměnilo, protože v jeho případě byl problém jednoznačně v chybném vedení a řízení v jeho minulosti. Minimálně větší výběr na trhu by ale byl a konkurence také, protože rozdělené části Intelu by si navzájem musely konkurovat …
Každopádně Intel usiluje o znovu nastolení jeho nadvlády dané prakticky výhradně jen kapacitou poměrně pokročilé výroby, u AMD je tohle ale zjevně nijak moc netrápí a soustředí se na spolupráci hned s několika výrobci v čele s TSMC. V příštích kvartálech se tak kapacity výroby pro AMD produkty, ještě znatelně rozrostou, kdy firma nadále zvětšuje objednávky 7nm kapacit, brzy se rozroste na 6nm a také na 5nm. AMDa tak očekává další rekordní kvartál, kdy už by mělo překonat hranici 4 miliard příjmů. Upravena byla také očekávání za celý rok. AMD chce růst stabilně zhruba o třetinu ročně, letošní rok to ale opět překoná. Vypadá to na rovnou 60% růst z 9,7 miliard za 2020 na 15,3 miliardy za 2021. Doufejme, že AMD tak bude pokračovat a díky vyšším příjmům akcelerovat vývoj nových generací procesorů a grafik …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|