Budoucnost AMD už bez klasických značek procesorů?
Společnost Intel ohlásila další rekordní hospodářské výsledky a nadále si udržuje zcela neotřesitelnou pozici. Jedinou firmou na trhu, schopnou nabídnout konkurenční produkty proti Intelu na PC platformě je AMD, které ale jako obvykle hlásí výrazně skromnější čísla. Ve srovnání s Intelovo 13 miliardami příjmů si AMD v Q2/2011 přišlo na 1,57 miliardy dolarů. Čistý zisk byl 61 milionů dolarů, což je také o mnoho skromnější než 3,9 miliardy u Intelu. Hrubá marže u AMD činí 46%, což je také samozřejmě horší, než 61% u Intelu, přesto je to u AMD jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.
AMD se zadařilo na trhu Computing solutions a na poli mobilní divize, kde se mu podařilo zaujmout novými FUSION procesory. Nicméně pokles zaznamenal opět serverový segment, kde AMD už nutně potřebuje novou platformu. Stejně tak poklesl příjem z grafické divize, což je dáno nižší sezóní poptávkou. AMD do budoucna očekává růst příjmů o zhruba 10%. Tomu by měl napomoc velmi rychlý přechod z 45nm na 32nm. Široce dostupná je již platforma Llano, která kompletně nahrazuje nižší segmenty desktopového a celý starší mobilní segment AMD. Za pár týdnů do světa vyrazí konečně i Bulldozer, který se zatím potýká s výrobními problémy u zatím neodladěného 32nm procesu, kde jeho vydání bylo odloženo z důvodů nízké výtěžnosti. AMD však nadále uvádí, že do konce roku v podstatě kompletně nahradí nové platformy Llano a Bulldozer ty současné.
A tím tu také budeme mít jedno loučení. AMD přechází na značení platformou VISIONa kódovým označením procesorů rodiny A a rodiny FX. To bude znamenat konec klasických značek Athlon, Phenom a Sempron. Tyto značky AMD přestane už letos používat. Jedinou značkou, která zůstane na trhu je Opteron, určený pro servery. K tomu AMD slibuje už letos nové HD 7000 grafiky, ale ty nejnovější na 28nm do výsledků zasáhnou jen minimálně, protože 28nm výroba se u TSMC rozjede jen málo. Z kraje příštího roku ale AMD uvede i nové 28nm FUSION procesory jako nástupce 40nm Brazosu, v Q1 2012 i silnější modely Bulldozer a v polovině roku čekáme procesory Trinity, což bude nástupce Llano, kde již u procesorové části bude použita architektura Bulldozer. Výhledově tedy vypadá pozice AMD stabilně.
Kaňkou na tom všem je nestabilita ve vedení společnosti, které od začátku roku hledá nového CEO. Kvůli neshodám opustil tuto pozici narychlo Dirk Meyer a ačkoliv se prozatímní šéf Thomas Seifert dušoval, že nástupce bude vybrán brzy, doposud se tak nestalo. Tato nestabilita samozřejmě není pro firmu vůbec dobrá, jelikož to vypadá, že firma nemá cíl a jasný směr. Dirk Meyer odvedl vynikající práci, když pod jeho vedením se AMD vyšplhalo z téměř bezvýchodné situace do současného znovu růstového stavu, jeho odchod z dnešního pohledu vypadá zatím jako chybný krok a úsudek současného vedení, se kterým se Dirk Meyer nepohodl kvůli směřování AMD mimo Tablety a SmartPhone. Není rozhodně obvyklé, že se pozice CEO u tak významné firmy, jejíž budoucnost rozhodně nevypadá nijak dramaticky zle, nedaří obsadit a to přesto, že v souvislosti s kandidáty padají velmi zajímavá jména. AMD by skoro mohlo vypsat výběrové řízení, takže pokud někdo máte zájem a zkušenosti s vedením nějaké velké nadnárodní společnosti, klidně se jim tam přihlaste. Já osobně bych tedy raději šéfoval Intelu – větší firma, větší možnosti a také víc hraček a hlavně výkonnější hračky na hraní ;). Ale třeba se mezi vámi najde někdo, kdo nalezne způsob, jak by se AMD mohlo Intelu dostat na kobylku. Slušná výzva, na kterou se ale zjevně fronta nestojí …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|