Jedním ze spekulovaných důvodů odvolání šéfa AMD bylo právě selhání strategie na ARM.
A zdá se, že to byl skutečně jeden z hlavních argumentů části představenstva AMD, že se podílel, na z dnešního pohledu neuváženém prodeji mobilních divizí ATI. Ano, dnes už se skutečně dá mluvit o chybě, když AMD prodalo SoC divizi ATI imagem čipů v roce 2008 společnosti Qualcomm. Společnost ATI skutečně vynikala svými nápady, které často o mnoho let předběhly svou dobu. Spousta grafických technologií, jak je dnes ze všech grafik známe, ostatně z velké části i podobu moderních grafických čipů, dala světu právě ATI. Byla to ATI, která do praxe uvedla tessellaci 10 let před tím, než se objevila jako využitelný standard v DX11. ATI třeba udělala i první unifikovaný čip a to dokonce ještě před DX9 X1800 sérií! Ale protože se jí zdál příliš pokrokový, nakonec se unifikovaná architektura objevila až o celé 3 roky později. I GPGPU a využití grafik pro výpočty měla ATI jako první, ano, CUDA je mladší než STREAM společnosti ATI. ATI také správně odhadla směr dalšího vývoje a v podstatě vyvíjela to, co dnes známe jako NVIDIA TEGRA a to dávno před tím, než o tom NVIDIA vůbec začala přemýšlet.
Bohužel po odkoupení ATI společností AMD se ne všechno podařilo na spojení zvládnout. Věci nešly příliš dobře, jednou z věcí je třeba i fakt, že AMD koupilo ATI 2x dráž, než byla skutečná hodnota, což ale vyšlo najevo až později a určitě by nižší nákupní cena výrazně zmenšila problémy, které AMD v následujících letech stíhaly. Samotné přebírání a začleňování struktur ATI do AMD nebylo úplně hladké a lidé z AMD neuchopili všechny technologie, které díky ATI získali, za správný konec. Správně se sice chopili FUSION projektů a technologií, ale dnes můžeme říci, že AMD dobře neuchopilo SoC divizi ATI. Otázkou je, jak velkou roli hrál v roce 2008 při prodej SoC ATI špatný odhad u vedení AMD s tehdejší tíživá finanční situace, do které se AMD dostalo. V té době nemohlo počítat s pomocí současného arabského partnera ATIC a pozice i situace AMD byly zcela rozdílné. Ať již tedy SoC platformu ATI prodávalo AMD pod tlakem, nebo ne, z dnešního pohledu můžeme jednoznačně říci, že to byla velká chyba.
AMD dnes mohlo mít mobilní SoC minimálně srovnatelné, ne-li dál než je NVIDIA TEGRA. Navíc ATI měla na mobilní platformě vybudované solidní jméno i odbyt, takže by určitě bylo v lepší pozici než NV, která se prosazuje na mobilním trhu od píky. Bohužel, tohle všechno je zkrátka historie. Nicméně AMD nemůže ignorovat vývoj a ten jasně dává ARM platformě životaschopnost a budoucnost. Podle informací výrobců počítačů, AMD prý v zákulisí představuje plány, jak se na ARM bude samo angažovat. Samozřejmě, že mít dnes AMD SoC divizi, kterou prodalo, věci by byly jinak, ale není zase tolik věcí ztraceno. AMD má zajímavý a skvěle přijímaný Bobcat (první FUSION), což zase nemá k SoC ARM tak úplně daleko. Navíc pořád má v teamu lidi, kteří mají zkušenosti a pracovali na SoC ATI a hlavně má na své straně GlobalFoundries, které na výrobě ARM spolupracuje. AMD má také spolupráci s IBM a také i s ARM společnostmi. Jinými slovy, AMD má vlastně všechno, co k tvorbě i výrobě vlastní špičkové SoC ARM platformy potřebuje. Osobně také dost pochybuji o tom, že by se AMD dlouhodobě spoléhalo jen na x86 a v rukávě musí mít rozpracované projekty i jiných technologií a procesorů, či GPU procesorů. Dokonce je podle mě otázkou, zda AMD náhodou druhou generaci FUSION, která dorazí na 28nm v roce 2012 neplánuje „náhodou“ jako SoC ARM ve stylu TEGRA. Divil bych se, kdyby MS o tom, že Windows 8 pro rok 2012 připravuje i jako ARM kompatibilní, neřekl svým dvěma hlavním partnerům předem.
Není tedy podle mě otázkou, zda AMD nějakou ARM SoC platformu představí, ale kdy. Bohužel to kdy je dnes klíčové, protože jak správně výrobci PC podotýkají, pokud to neudělá dnes, dá NVIDIA a její TEGRA, která konečně chytla dech, nezanedbatelný náskok. A je asi jisté, že AMD dnes nemá hotovu žádnou ARM platformu, se kterou by mohla vyrukovat. Na druhou stranu AMD má zase FUSION platformu, která rozhodně bude hrát velkou roli na klasických mobilních PC zařízení, což nemá NVIDIA, takže každý má něco. AMD ale mohla mít možná více, to je jasné.
Samozřejmě nám se to pěkně komentuje, ale asi bychom v tíživé finanční situaci AMD před lety taky tu divizi, se kterou AMD nemělo žádné zkušenosti, prodali. Takže ano, chyba se stala a u AMD si to někdo uvědomil. Pravděpodobně ale podíl na té chybě stál jako hlavní argument za odvoláním šéfa AMD. Ono odvolání ale samo o sobě podle většiny analytiků, nebylo vhodně načasované, navíc bez již vybraného nového CEO a nového směru, je prostě uspěchané. Zkrátka dalo se to zvládnout lépe, ale nikoho to moc nepřekvapuje, protože AMD je firma, která z dlouhodobého hlediska má pokud jde o managerské chování, PR a další příbuzné věci, značné mezery. Prostě je to firma nadšenců do technologií a podle toho si ji vedou a dávají důraz na jisté věci. Zdá se, že část vedení AMD prostě chce tohle změnit, jestli je to dobře, nebo špatně, ukáže až čas, ale změna to bude.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|