Návrat na úplný vrchol? AMD postaví ještě výkonnější počítač, než staví Intel. S EPYC a RADEON.
Před lety AMD a jeho současné vedení slíbilo, že se vrátí k výkonným procesorům a grafikám. Spousta lidí se tehdy smála a prorokovala, že AMD zkrachuje velmi brzy. Nicméně poslední 2 roky od vydání první generace RYZEN, EPYC a ThreadRipper procesorů a také úspěšných hlavně výpočetních VEGA grafik, AMD ukázalo, že sliby dokáže plnit (což je vzácnost nejen na poli IT). Nyní oznamuje projekt, který je hmatatelným důkazem, že AMD splnilo, co slíbilo a je opravdu zpět. Určitě by nikdo neinvestoval stamiliony dolarů do stavby nového nejvýkonnějšího superpočítače světa, pokud by si sakra nebyl jistý ohledně komponent, které pro něj použije. A někteří si asi budou muset sednout. Nový nejvýkonnější superpočítač světa s 1,5exaFLOPS výkonem (10x víc než má současný rekordman), bude stavět kompletně na AMD platformě!
Společnost AMD oznamuje, že firma CRAY začne stavět nový superpočítač „FRONTIER“ pro který použije procesory EPYC a výpočetní grafiky Radeon Instinct. Půjde s velkým náskokem o vůbec nejvýkonnější počítač světa, který překoná i aktuálně budovaný AURORA, který staví konkurenční Intel na svých Xeon, Optane a Xe produktech. Nicméně ten nabídne jen 1 exaFlops výkonu, což AMD ještě o polovinu překoná. Velmi pravděpodobně navíc CRAY ve spolupráci s AMD dokončí svůj superpočítač dříve nebo prakticky současně jako Intel svou AURORU, pro který zatím nemá všechny potřebné komponenty. FRONTIER se má totiž rozeběhnout už v roce 2021.
FRONTIER využije kompletní AMD platformu s využitím všech prvků, které již AMD představilo. Obsahovat bude bude nové 7nm EPYC procesory architektury ZEN2 nebo následující ZEN3, a na každý osazený 64jádrový procesor připadnou hned 4 osazené výpočetní grafiky Radeon Instinct. Velmi pravděpodobně půjde o modely postavené na nástupci VEGA architektury, který se představí příští rok. Samozřejmě celá platforma komunikuje po rychlých sběrnicích AMD Infinity Fabric. Z kolika takových jednotek bude celý superpočítač složen, zatím oznámeno nebylo.
Počítač bude umístěn v Oak Ridge National Laboratory (USA), bude využíván pro předpovědi počasí, výzkum počasí, klimatu a pro další projekty z různých oborů. Vzhledem k 10x vyššímu výkonu, než má současný nejvýkonnější počítač, je to pořádný posun. Samozřejmě pro samotné AMD je to kromě obrovské prestiže a jasném důkazu, že jeho produkty jsou jedny z nejlepších na světě, je to také obrovská obchodní příležitost sama o sobě. Celý projekt ve spolupráci s CRAY má pro AMD hodnotu kolem 600 milionů dolarů! Hodně peněz? Možná, ale autoři projektu určitě zkoumali i spolupráci s Intelem apod. A jsem si prakticky jistý, že podobný výkon by sice možná byl Intel schopný minimálně slíbit (i když takové procesory a hlavně grafiky dnes nemá), ale určitě by si za něj naúčtoval minimálně dvoj až spíše trojnásobek. Zkrátka i u Superpočítačů určitě záleží na poměru cena/výkon, protože je sakra rozdíl, když vás něco vyjde na 600 milionů nebo i více než 1,2 miliardy. Takže FRONTIER pravděpodobně k titulu nejvýkonnější počítač, přidá i nejefektivnější a nejvýhodnější.
No a tento projekt, kdy stavba nejvýkonnějšího počítače světa je asi nejprestižnější zakázkou, jakou můžete jako výrobce CPU a GPU získat, navíc vygeneruje velkou pozornost a může AMD přihrát další kontrakty a zákazníky. Každopádně opětovná sázka a návrat AMD k vývoji výkonných CPU a GPU, se začíná vyplácet a dosavadní nástup produktů AMD byl stále jen začátek, to nejlepší teprve přijde (jak AMD oficiálně tvrdí už dlouho a evidentně to nejsou jen marketingové žvásty). A tak ani moc nemám obavu, že bychom se výkonných CPU a GPU pro desktop od AMD nedočkaly v mnoha generacích v dalších letech. Nicméně je naprosto jasné, že především EPYC a výpočetní Radeon INSTINC produkty budou mít přednost před vším ostatním. Ovšem tentokrát platí, že ani jedno z toho nemůžete mít bez vlastního vývoje velkých architektur, a tak se o nabídku i klasických procesorů a grafik AMD pro nejbližší dobu nemusíme opětovně bát. Doufejme také, že tento projekt rozhýbe situaci s nabídkou serverů a pracovních stanic u OEM výrobců, které je v současné době prakticky urážkou.
Aktualizováno: Máme některé další informace o projektu FRONTIER. Ač může jméno evokovat již některé existující FRONTIER produkty společnosti AMD, ve skutečnosti toto jméno vybrala společnost CRAY, která samotný počítač staví. Sestávat se bude z více než 100 modulů této společnosti. Kolik procesorů a grafik AMD ale bude jeden modul obsahovat, nebylo upřesněno. Obvykle se do jednoho standardního racku vejdou dva procesory a 8 grafik. Víme, že systém bude stavět na AMD a to 4x Radeon Instinc na 1 procesor.
AMD pak potvrdilo, že do tohoto projektu dodá EPYC procesory, ale nikoliv ty nové letošní 7nm, ale až jejich nástupce, což by časově vycházelo, protože počítač se má kompletovat a rozeběhnout v průběhu roku 2021. Celý projekt bude finálně dokončen v roce 2022. Není tedy jasné, kolik jader budou použité teprve chystané ZEN3 procesory mít, protože je prakticky jisté, že AMD nezůstane „jen“ u letošních 64. AMD také potvrdilo, že osazenými Radeon Instinct kartami budou nástupci současné série založené na 7nm VEGA, které jsou plánované až na příští rok. Celý systém bude stavět na AMD platformě využívající rychlé sběrnice Infinity Fabric, samozřejmě budoucích rychlejších specifikací. CRAY pak realizuje vlastní propojení jednotlivých modulů skrze vlastní komunikační síť Slingshot.
AMD a CRAY rovněž uvádějí, že kromě požadavku na celkový výkon ve výši 1,5 exaFlops, což je o polovinu více než chystaný nejvýkonnější superpočítač AURORA, který bude stavět na Intel řešení (až je Intel dodá), byl také požadavek na efektivitu. Celý superpočítač se má vejít do spotřeby zhruba 40 MW. S takovými parametry pak FRONTIER bude nejen nejvýkonnějším superpočítačem světa, ale také s velkým náskokem nejefektivnějším se zhruba 37,5 Gflops výkonu na 1W. Současný rekordman pokud jde o nejefektivnější superpočítač nabízí přitom pouhých 17,6 Gflops na 1W.
Celý projekt má stát přes 600 milionů dolarů, kdy samotné přímé náklady na superpočítač překračují půl miliardy. Z toho by pro samotné AMD jako hlavního dodavatele platformy, mělo koukat kolem 400 milionů dolarů. Na firmu o velikosti AMD tedy super velká zakázka, kdy připomínám, že AMD mělo obrat za Q1 2019 jen 1,3 miliardy. Bavíme se tedy o tisícovkách EPYC procesorů a Radeon Instinct GPU a dalších věcí kolem. Jak jsem už zmínil, kromě výkonu a efektivity dokáže AMD nabídnout také solidní cenu, kdy Intel by na podobný výkon potřeboval nejen mnohem více energie, ale také by si za to naúčtoval dvoj až trojnásobek. Pro CRAY a ministerstvo energetiky, které bude počítač provozovat a platit, tedy dost zásadní argument. Takže FRONTIER bude téměř určitě nejen nejvýkonnější a nejefektivnější superpočítač, ale také bude mít skvělý poměr cena/výkon. Na tom prostě záleží vždy, ať už se bavíme o produktech za 5 tisíc, 20 tisíc, 100 tisíc nebo 100 milionů. Určitě i na to by se hodil nějaký ten žebříček superpočítačů, ale asi ne každé společnosti by se takový žebříček hodil do krámu.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|