Z velmi dobře informovaných zdrojů uniklo pár informací o nových 7nm RYZEN procesorech.
AMD v roce 2017 uvedlo na trh první novou generaci (RYZEN), architekturu (ZEN) procesorů za mnoho posledních let. 14nm RYZEN a EPYC procesory slibovaly návrat AMD do konkurenceschopnosti, ale jak dnes už víme, představují mnohem více a bez přehánění revoluci na procesorovém trhu. Vylepšená 12nm verze, která se však týká jen běžných spotřebitelských RYZEN čipů (nikoliv EPYC) je stále první generací ZEN (AMD ji v jejich případě označuje jako ZEN+), kdy vylepšení výrobního procesu, vylepšení a zrychlení vnitřní komunikace a pár dalších úprav a vylepšení znamenaly zajímavý nárůst výkonu a RYZEN 2000 procesory jsou jasně lepší ve všech cenových hladinách, než konkurenční Intel procesory. Je to poprvé, kdy AMD jednoznačně poráží výkonem Intel procesory a naprosto dominuje efektivitou i výhodností. Naštěstí AMD nehodlá usnout na vavřínech a nespokojí se se současnou situací …
- AMD RYZEN 3000 na 7nm už se ladí
V roce 2019 nás čeká další skok. Tentokrát už AMD vylepší i samotnou ZEN architekturu. Kromě toho přejde ze 14/12nm GlobalFoundries/Samsung výroby na 7nm od TSMC. Asi je tedy na místě očekávat opravdu znatelné zlepšení v mnoha ohledech. Aktuálně se na veřejnost dostala informace, že v AMD již ladí 7nm RYZEN procesory a připravuje finální specifikace pro zahájení výroby, chystají BIOSy pro výrobce desek atd. Samozřejmě jako obvykle mají testovací vzorky spoustu problémů a většinou běhají pomaleji, než jak na tom budou finální prodejní verze. I tak jsou prý parametry a výkon nového 7nm RYZEN velmi působivé.
Mezi vyvíjenými modely je i nový 7nm 8jádrový/16vláknový RYZEN. Testovací vzorek má působivých 4GHz v základu a 4,5GHz v boostu a základní podpora RAM je na fantastických 3600MHz (a víme jak moc AMD RYZEN „chutnají“ vyšší takty RAM a co to dělá s výkonem celého CPU)! Připomínáme, že nic z toho není finální parametr.
Aktuálně také nevíme, zda AMD plánuje i 16jádrové verze pro AM4 platformu, tedy až 64 jader pro ThreadRipper a EPYC platformy. Ve hře je stále řada možností, tedy že AMD bude vyrábět čipy s 8 i 12 nebo až 16 jádry. Mnozí podotýkají, že AMD nutně nepotřebuje 16jádrový RYZEN 7 pro AM4, jednoduše proto, že tvůrci aplikací a her neumí 16jader/32vláken stále efektivně využívat. Jinými slovy, že by minimálně u první generace 7nm RYZEN AM4 čipů AMD mohlo využít hlavně možnosti vyšších taktů, tedy stáhnutí té jediné výhody, která zbývá Intelu. A soudě podle parametrů prvního testovacího 8jádrového RYZEN procesoru, se o to AMD evidentně zajímá. Navíc nejde jen o to, že by AMD bylo schopno dosáhnout na 4,5GHz jako dnes nabízejí některé Intel procesory, jde i o to, že jeho jádra by byla výkonnější.
V současnosti je totiž výkon na jádro při stejném taktu, nebo chcete-li tak IPC, zhruba o 3% vyšší u Intel COFFEE LAKE, než co nabízí 14nm ZEN+. AMD ale chce na IPC hodně zapracovat, udělat tedy jádra výkonnější. Hovoří se o 10 až 15% navýšení u ZEN2 což by bylo fantastické. Spolu s vyššími takty by tak najednou Intel potřeboval u současných CPU mnohem vyšší takt, aby se výkonu na jádro AMD vyrovnal.
Více o 7nm čipech AMD uslyšíme na CES 2019 a téměř určitě uvidíme procesory v praxi. Kdy se ale začnou prodávat, je stále přesně nejasné. AMD nicméně má zájem začít nejdříve se 7nm EPYC, jednak kvůli vysoké ceně 7nm výroby, ale hlavně proto, že EPYC procesory jsou stále „jen“ 14nm z roku 2017 a v těchto dnech slaví už roční výročí na trhu. Takže je samozřejmě na čase se zase posunout. Nemluvě o tom, jak moc chce AMD zatopit Intelu v serverech, tedy nejvýnosnější části PC trhu a AMD má velkou příležitost znatelně překonat Intel výkonem i efektivitou ve všech ohledech, protože Intel na 10nm přejde u velkých čipů až nejdříve v první polovině roku 2020. AMD samozřejmě nebude zbytečně otálet ani s běžnými desktopovými/mobilními 7nm RYZEN procesory. Ty budou sloužit hlavně pro rozšíření podílu, protože 7nm čipy AMD bude vyrábět u TSMC. Současné 12nm čipy ale bude moci nadále nerušeně vyrábět u GF, a to ještě hodně dlouho. A tak se s nimi budeme setkávat dále a dost možná se nějakých 12nm novinek ještě setkáme, zejména pro levnější mobilní/desktopové platformy. 7nm výroba je a bude prostě mnohem dražší. Nicméně s nástupci minimálně RYZEN 5 2600/2600X a RYZEN 7 2700/2700X a THREADRIPPER 2000 můžeme na 100% počítat. Stále přitom platí, že je možné, že AMD dodrží ten zhruba roční odstup. Tedy že 7nm RYZEN 5/7 pro AMD spolu se X570 AM4 deskami dorazí v Q2 2019 a Threadripper 2000 s X499 pak v Q3 2019. Zatím nemáme informace o tom, že by tyto termíny nebylo možné technicky dodržet. Ale samozřejmě posunout se to může. Času na ladění má ale AMD ještě hodně a nemusí se moc bát Intelu, protože i nejoptimističtější varianty očekávají nástup 10nm výroby až v druhé polovině roku 2019, jenže to není ta 10nm výroba, kterou Intel původně plánoval. Je mnohem méně vyspělá, a dokonce 7nm TSMC, kterou použije AMD, je prý o něco dále. Navíc jako obvykle Intel začne s výrobou malých ultra mobilních čipů bez velkého dopadu na trh, a na velké desktopové/mobilní/serverové čipy se dostane skutečně až během roku 2020. To už ale AMD bude chystat k uvedení 7nm+ generace ZEN3.
Každopádně máme potvrzeno, že prezidentka AMD Lisa Su, bude mít 9.1. jednu z hlavních přednášek na CES 2019 a je to poprvé, kdy zástupce AMD tuto velmi sledovanou příležitost dostane, což o mnohém vypovídá. Její přednáška se samozřejmě zaměří na novinky v oblasti CPU i GPU a postup, který AMD v inovacích zvolilo. Myslím, že využije tuto velkou příležitosti k prezentaci 7nm novinek. Samozřejmě lze očekávat, že AMD bude mít i vlastní akci a prezentaci 7nm CPU/GPU, kde také ukáže a řekne více. Připomínám, že CES 2019 není daleko, už jsou to jen 3 měsíce ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|