Záměrně neukázalo, co skutečně jeho CPU dokáží. Ale ukázalo dost na to, abychom byli nadšení.
Vzpomínáte si na dlouhé roky, kdy nová generace vždy jen 4jádrových procesorů přinášela 0 – 5% nárůst výkonu s obvykle 10 - 20% navýšením ceny? A div se nepořádaly povinné průvody s modrými mávátky, aby bylo vidět nějaké nadšení … No ty časy jsou naštěstí jen a pouze díky AMD pryč. Evidentně někteří už zapomněli, že mít cca 30% výkonový posun každé necelé 2 roky, není rozhodně samozřejmostí, a tak mnozí si na základě prezentace na Computexu skoro stěžují, že nový RYZEN 7000 ZEN 4 prý nebude až tak zajímavý a nabídne málo ;).
A to přesně AMD chtělo :). Snížit očekávání a jako u všech tří generací ZEN z posledních několika let překvapit v recenzích všechny mnohem větším posunem, než to vypadalo. Jen mě překvapuje, že mnozí stále nechápou a zapomínají, že AMD tuhle strategii záměrnou prezentací horších „PREVIEW“ výsledků a parametrů, než jaké nakonec při uvedení budou nové CPU mít, používá opakovaně. A používá ji proto, že prostě funguje a v jeho pozici a situaci je naprosto ideální. AMD má technologicky, výkonem a produktově na poli CPU jasnou převahu nad Intelem (což je samo o sobě stále šokující) a nemusí prostě „dotahovat“ konkurenci. A tak si může dovolit do určité míry prezentovat produkty před jejich uvedením v záměrně horším světle, protože prostě nemusí ohromovat a slibovat obří skok ve snaze o „dohnání/předehnání konkurence“. Alespoň v současnosti, kdy Intel v mnoha ohledech stále vlastně nedohnal ani výrazně starší RYZEN 5000, takže nový už 5nm RYZEN 7000 nebude mít v řadě oblastí prostě konkurenci.
A tak stejně jako speciálně u RYZEN 3000 i RYZEN 5000, i u nejnovějších RYZEN 7000 volí strategii, že záměrně v preview ukazuje nižší výkon a ukazuje produkty v horším (ale stále zajímavém) světle, než jak skutečně nakonec půjdou na trh. V aktuálním případě se opravdu hodně snažilo „srazit“ prezentovaný výkon a jeho vnímání, a to i za cenu „zvláštního“ výkladu výsledků toho jediného testu, který ukázalo …
- AMD říká, že je o 31% rychlejší. Ale reálně je o 46% výkonnější?
Jediný test, který zatím AMD ukázalo, je ten render v Blenderu, kdy AMD uvedlo, že jeho nový 16jádrový RYZEN 7000 procesor je o 31% rychlejší, než 16jádrový Intel Core i9-12900K:
Vtip je v tom, že z právních důvodů firmy musí uvádět určité technické podrobnosti, jak k těm výsledkům došly. A tak i AMD zveřejnilo určité podrobnosti k těm testům, včetně skutečných výsledků onoho benchmarku. A je jasné, že to prezentační video zachycovalo test hodně zrychleně, kdy ve skutečnosti trvalo 297 sekund Core i9-12900K dokončit tu úlohu, zatímco nespecifikovaný 16jádrový vzorek AMD RYZEN 7000 to zvládl za 204 sekund.
A tady někteří asi začnou počítat. Protože to znamená, že je AMD ve skutečnosti o 46% výkonnější! Matematicky to totiž lze vyjádřit prostě vícero způsoby. AMD si záměrně vybralo ten, který ukazuje novinku v horším světle, což prostě odpovídá tomu stylu, kterým tahle firma prezentuje PREVIEW svých produktů poslední roky, o čemž jsem mluvil výše.
- Firma odhalila další podrobnosti
Samozřejmě novináři se pídili po dalších podrobnostech celé prezentace, a tak zástupci AMD prozradili a upřesnili pár věcí.
Pokud jde o testovací sestavu, AMD používalo „referenční“ X670 základní desku, což je produkt, který slouží jako výchozí etalon pro výrobce desek a jejich návrhy. Jednoduše splňuje a demonstruje vše, co AM5 musí mít a zvládat, ale nejde o desku, která se objeví na trhu. Je ale na místě určitě předpokládat, že současný BIOS rozhodně není vyladěný tak, jak bude v době vydání desek atd. Ale nemělo by to mít masivní vliv na výkon, pár % to ovšem stále udělat může.
AMD také použilo 16jádrový předvýrobní vzorek procesoru RYZEN 7000 z dubna tohoto roku, přitom finální verze procesorů tak jak půjdou na trh, se začaly vyrábět naplno v květnu. Procesor byl chlazený standardním 280 AiO ASETEK a nebyl přetaktovaný! Běžel na standardním nastavení.
To je zajímavé hlavně s ohledem na onu „herní demonstraci“, kde AMD ten procesor ukazovalo v běhu u hry Ghostwire: Tokyo a demonstrovalo fakt, že ten 16jádrový procesor dosahuje až 5,5GHz taktu! A nyní říká, že to bylo bez taktování, prostě jen fungoval boost „standardním“ způsobem. Tahle hra sice není nijak CPU náročná, a plně sama zatěžuje jader vláken (reálně tedy běží zatížených více, ale ne všech 32 vláken), i tak je zajímavé vidět 5,5GHz boost takty bez taktování či PBO. Zástupci firmy dodávají, že vlákna se běžně pohybují kolem 5,2 – 5,5GHz v takové herní zátěži. To je stále mnohem ale mnohem více, než se čekalo a hlavně než dokáží současné 16jádrové AMD RYZEN 9 procesory.
Dále firma upřesnila, že těch 170W, které udává v případě nové AM5 patice je hodnota TDP (není to limit tzv. socket power, tzv. PPT limit je u 170W TDP procesoru plných 230W) s tím, že budou existovat procesory v široké škále od 65W. Jedna z výhod přechodu na LGA typ patice je právě možnost zvýšení energetického příkonu, větší stabilita i účinnost a lepší kontrola nad vším. AMD navíc muselo AM5 postavit i s ohledem na budoucí generace ZEN 5 a ZEN 6, které nepochybně přinesou výrazně větší počet jader než ZEN 4. Tady se zástupce AMD už nechal slyšet, že 16 jader bude skutečně při letošním uvedení TOP modelem. Nicméně jak víme ze spolehlivých zdrojů, AM5 generace, která dorazí na přelomu 2023/2024, počet jader výrazně navýší. A tomu tedy bude odpovídat i vyšší spotřeba.
Jednou z věcí, které může TDP ale i PPT hodnoty navýšit u nových ZEN 4 proti současnosti, je ona integrace grafiky RDNA 2 do nového 6nm I/O, které bude vždy součástí nových RYZEN 7000 procesorů. To samozřejmě bude žádat porci energie navíc. Nicméně nepůjde o nic dramatického, ale několik W to stát určitě bude.
Každopádně se AMD evidentně na Computexu snažilo ukázat věci tak, aby vlastně moc neukázalo. Rozhodně prezentovalo záměrně dojem horšího výkonu, než jaký nakonec ty produkty budou mít. Ale znovu opakuji, stejnou strategii AMD zvolilo u podobných PREVIEW v rámci speciálně RYZEN 3000 i 5000. Takže stejnou strategii nepřekvapivě používá i nyní. Tím spíše, že konkurence stále horko těžko plně konkuruje RYZEN 9 5950X, kdy výkon je srovnatelný, ale v efektivitě spotřebě a dostupnosti platformy AMD se starším produktem stále drtivě vede. Takže AMD nyní soupeří technologicky a výkonem hlavně samo se sebou. Pokud jde o finální výkon, je velmi pravděpodobné, že při uvedení RYZEN 7000 procesorů a AM5 platformy na trh v září, AMD oznámí zhruba 20% navýšení IPC v průměru, a 30% zvýšení výkonu CPU na celek, a to bez zvýšení počtu jader/vláken proti současným modelům, což je další velký skok, úspěch a generační posun.
Mimochodem zástupce AMD se v jednom z delších rozhovorů poněkud uřekl, když prozradil že sice 16 jader bude při uvedení AM5 platformy maximem, ale že prý to bude mít současně o 40% vyšší výkon než stávajících 16 jader. Takže pokud někdo ještě pochybuje, že AMD v té své ukázce na Computexu a řečmi o 15% posunu záměrně ukazuje mnohem nižší posun, než jaký nové RYZEN procesory nabídnou?
V každém případě je hodně důvodů, proč se na RYZEN 7000 těšit, i když AMD se v tuto chvíli ať už kvůli prodejům stávající generace, nebo kvůli snaze opět pozitivně překvapit recenzenty a zákazníky, snaží ukazovat RYZEN 7000 v co „nejhorším světle“. Jediné, kde popustilo otěže je ta demonstrace schopnosti dosáhnout až 5,5GHz boost taktu bez taktování. Byť u procesoru, který bude mít 170W TDP, ovšem pořád méně než 250W u Intelu, což je zjevně záměrné popíchnutí Intelu, který tímto přichází o své poslední stéblo, kterého se držel … tedy že měl vyšší takty než AMD … protože jak nás Intel roky přesvědčoval, vyšší takty dělají výkonnější herní procesory, což jak R7 5800X3D ukázal, není také tak úplně pravda. Každopádně AMD chce jasně demonstrovat, že těch 5GHz+ zvládne také, i když tomu zbytečně (stejně jako Intel), obětuje desítky W navíc, za těch pár % výkonu, které to přinese.
Máme čas se připravit, našetřit atd. protože nové RYZEN 7000 procesory a s nimi i AM5 desky a DDR5 paměti i Gen5 SSD, dorazí do obchodů velmi pravděpodobně na přelomu září a říjen.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|