Neuvěřitelné se stalo skutečností, AMD a XILINX oznamují zásadní dohodu pro IT svět
Zatímco společnosti NVIDIA její snaha o nákup ARM nejspíše nevyjde (proti je totiž zatím většina antimonopolních úřadů, které musí akvizici schválit), nově oznámené sloučení AMD a XILINX by naopak mohlo trhu v mnoha směrech maximálně prospět.
Pro mnohé jde o velmi překvapivé oznámení. Tím spíše, že AMD za XILINX zaplatí 35 miliard dolarů. To je obrovské množství peněz, speciálně na firmu, která má tržby kolem jen 2 miliard za kvartál. Proti tomu je tak 5,4 miliardová akvizice ATI, úplná legrace. Jak to tedy AMD zaplatí? Jednoduše. Svými akciemi :). V rámci transakce akcionáři Xilinx získají za každou svou akcie 1,7 akcie AMD. To by ohodnocovalo akcie Xilinx na úrovni 143 USD za kus, což představuje nabídku o 24,8% nad včerejším závěrem. Je zjevné, že akcionáři XLINIX a AMD svému novému podniku a spojení věří. Ostatně mají k tomu velmi dobré důvody.
Xilinx je strategický výrobce FPGA řešení, speciálně na serverových a výpočetních platformách velmi zásadní technologická firma, jehož konkurenci poměrně nedávno koupil Intel (ALTERA) a jiného (MELLANOX) zase koupila NVIDIA. XILINX by tedy AMD přinesl technologie pro výrazné obohacení a zásadní technologické posílení serverových a HPC technologií. Včetně vstupu na zcela nové trhy. Proč akcionáři XLINIX souhlasili s akvizicí není těžké uhodnout. Líbí se jim pozice a produkty AMD a jejich výhled do dalších let. Tohle spojení by tedy mělo být prospěšné pro všechny. I když samozřejmě není bez rizika. Kombinovaný team nicméně bude tvořit 13 tisíc inženýrů a 2,7 miliardový roční vývojový rozpočet, a to už za něco stojí. AMD plánuje vše dokončit v průběhu roku 2021. Spojení obou firem je ale dobré i proto, že obě mají velmi podobný přístup k práci, k vývoji, k zákazníkům i podnikání, takže to má předpoklady velmi dobře fungovat.
U Intelu a NVIDIA z tohoto spojení radost rozhodně nemají. Tohle totiž může mít velmi velmi zásadní důsledky na trhu, kde dosud vlastně konkurence příliš nebyla. Hodnota ale i význam AMD vůči Intelu tímto spojením také výrazně vzroste. Pokud to tedy nebude probíhat jako sice nakonec úspěšná, ale zbytečně zbabraná akvizice ATI, kdy ovšem naštěstí na rozdíl od minulého, to současné vedení AMD zjevně ví, co dělá.
Každopádně tohle je velké ….
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|