Situace na procesorovém trhu, dá-li se o nějakém trhu vůbec mluvit, je setrvalá s malými výkyvy
Jak jistě víte, procesorový trh má do funkčního trhu dost daleko. Intel, jako největší výrobce čipů na světě má ve výrobních kapacitách tak velký náskok, že neexistuje nikdo, kdo by mu v x86 procesorech mohl konkurovat. Pokud jde ale o výkon čipů a vše, co s tím souvisí, tak to už je věc jiná. Jedinou „konkurencí“ na tomto poli je AMD. To je ale mnohonásobně menší než obrovský Intel, který za jeden jediný kvartál na čistém zisku vydělá tolik, jako je hrubý příjem celého AMD za půl roku. Ohromný rozdíl je i ve výrobních kapacitách, kde má Intel dvě desítky továren po celém světě, což proti 2 továrnám AMD (teď už GF) je také hrubý nepoměr. Když si uvědomíme tyto skutečnosti, tak to s tím vzájemným výkonem a vlastnostmi produktů a platforem i jejich cenami, zase tak špatně nevypadá. Ani ten celkový poměr, který se příliš nemění, není při těchto ohromných disproporcích, tak špatný. V Q2 2010 dosáhl Intel podílu 80,7% trhu a AMD 19%. 0,3% pak získala VIA.
AMD se podařilo zabodovat díky novým 45nm mobilním procesorům a celé nové mobilní platformě a snížilo ten hrozivý téměř monopolní podíl Intelu na mobilním trhu o 1,6%. Nyní má na mobilním trhu 13,7%. Intel však nadále dominuje s 86,1%, což rozhodně dobré konkurenční prostředí nedělá. Mobilní trh je v současnosti to nejdůležitější a až za ním zůstávají menší desktopové a serverové segmenty.
V desktopu, kde má AMD vynikající nabídku procesorů, ale v Q2 poněkud překvapivě ztratilo. Stále je to ale jeho nejlepší segment, když drží 27,3%. Intel má na desktopu celosvětově 72,2%. AMD ztratilo 0,7% podílu. Na serverovém trhu je to nejhorší z hlediska konkurenčního prostředí. Intel dominuje s 93,5% a stále roste. Zde se hodně projevují nedostatečné výrobní kapacity AMD, kde jedna továrna v podstatě musí vyrábět čipy pro všechny segmenty, zatímco Intel má jen na 32nm čipy ty továrny hned 4 a to má ještě dalších několik továren na 45nm čipy.
Celkově se prodejům CPU dařilo, i když mobilní segment uniká desktopovému. Prodeje mobilních CPU stouply o 6,5% u serveru o 6,1%, zatímco desktop klesl o 0,1%. Celkově si ale prodejci CPU nestěžují, krize poptávky je zatím zažehnána a nic nenasvědčuje tomu, že by se měly v dohledné době odehrát nějaké překotné změny. Nicméně v příštím roce nás čeká nástup procesorů s grafickými obvody a nástup nových generací, kde zejména u AMD je to změna po mnoha letech. Na poli výrobních kapacit se ale zatím nic moc nezmění, s výjimkou toho, že FUSION procesory se začnou vyrábět u TSMC, takže se nějaké velké otřesy neočekávají.
AMD dost pomoze vyrabanie v TSMC, teraz sa stale dusilo a vpodstate jeden navrh procesora bol od serveru az po notebooky..., teraz moze do TSMC dat vyrabat jednoduchsie notebookove procesory... nove kapacity, podla mna to velmi pomoze AMD aj nam zakaznikom, AMD velmi chybali lacne male nizkoprikonove procesory nakolko nebli pre nich ani kapacity.... A tak intel predal tolko Atomov, ze moze robit atomovu vojnu... , uz bolo nacase nieco proti tomu postavit a hlavne pouzitelnejsie ako ATOM, ja osobne sa tesim na ten 40n TSMC Fusion...., konecne poriadny netbookovy procesor...
Tak to bude veľmi ťažké s Atómom niečo spraviť.
Všetko spočíva tak ako bolo uvedené v ohromných výrobných kapacitách ako aj podchytenia jednotlivých OEM výrobcov a samozrejme nízkej cene Atomov (platformy).
Najbližšie mesiace a začne to už o týždeň budú chŕlené recenzie Atomu D525 1.83GHz max. TDP@13W (2C, 4T) aký je super a pod. podporené second generation ION ("2"). Karty môže zamiešať aj Atom N550 1.5GHz max. TDP@8.5W ak mú dá Intel zelenú. Samozrejme hlavnými ťahúňmi sú jednojadra Atomov N450/455/470/475 atď.
AMD má veľmi dobré 45nm Neo II procesory (V105, Athlon II K125, K325, Turion II K625, K665) v kombinácii s ATI Radeon HD 4250.
Hlavne AMD V105 1.2GHz a K325 1.7GHz má veľkú šancu narušiť hegemóniu single core Atomov. Ale vonkoncom sa tomu tak masovo nedeje, aj keď som rád, že sa začali presadzovať v mnohých mininotebookoch. Stále to je však málo voči súčasným ako aj pripravovaným Atomom zaostávajú v TDP resp. spotrebe celej platformy a => výdrže.
A áno potom tu je ešte VIA Nano ULV 3000-series v kombinácii s all-in-one VIA VX900 MSP, ale v podstate produkty na nich založené hlavne Lenovo a Samsung budú v globále len pabiekovať voči Atomovým, ale aj AMD platformám.
Vzhľadom na vyššie uvedené tak AMD s pabierkovaním VIA, obe majú jednoznačne výkonnejšie riešenia pre mininotebooky (netbooky, ale aj nettopy) nedokážu narušiť hegemóniu Atomov (z malej časti podporovanej aj nVidiou v podobe IONu).
V pár týždňou začína v Berline IFA, kde Intel v rámci svojho Intel Atom developer program-u údajne predstaví ďalšiu 32nm generáciu Atomov na báze SoC.
No a zase sme v začarovanom kruhu. Dokáže 40nm AMD Fusion byť to bude nielen parádny aj "netbookový procesor" narušiť túto hegemóniu...? Pokiaľ jej nižšie verzie ponúknu 7-8 hodinovú výdrž (stávajúcich netbookov 10.1"-11.6"-12,1") a konkurenciaschopnú cenu tak k tomu má veľmi veľké predpoklady. Avšak či na to AMD bude mať kapacity a OEM výrobcovia nebudú mať náhodou zviazané ruky k prípadnému masovému nasadzovaniu je veľmi otázne.
Ale asi všetci viete aké to opäť dopadne...
no v realu asi amd nebude mit u tsmc rezervovano tak malo kapacit jak tady cteme. fusionu se zrovna male serie vyrabet nebudou...ze by se spise kvuli tomuhle nedostavalo na graficke cipy a ne kvuli te zle nvidii, kterou ma tsmc udajne zvyhodnovat?
Presne tak, TSMC rozsiruje vyrobu hlavne koli AMD, AMD s TSMC uz dlho hovorilo o vyrobe procesorov a konecne pride prve ovocie, dufam, ze to budu male a lacne a usporne procesory ... tesim sa....
No je to tak nějak na levačku ale časy se mění a než mě bude 50 což se sice pomalu ale jistě blíží.Tak by AMD mohlo být alespoň na těch 40 procentech a já bych mohla vlastnit tak
10 procent jejich akcií.No na ráno a ještě k tomu vpráci blbnu pěkně.Prostě přeji AMD ať Intelu zatápí podstatně více