Příští rok dorazí 14nm procesory pro FM3 platformou, s DDR4 podporou. Letos to bude chudé.
Už to tak vypadá, že letos chystaná poslední 32-28nm generace procesorů AMD - CARRIZO, se nedotkne klasického desktopu, tedy procesorů do patice. CARRIZO s poslední a finální generaci architektury "BULLDOZER", bude jako SoC vydáno jen pro ultra mobilní a mobilní platformu.
Pro desktop a FM2+ platformu se letos chystá pravděpodobně jen tzv. KAVERI "REFRESH", tedy drobně optimalizované stávající KAVERI procesory s posunutými takty CPU i GPU a novým číslováním procesorů řady A10/A8/A6 řady 8000. Tedy nic nové pod sluncem. Je to škoda, protože CARRIZO toho hlavně procesorově hodně slibuje, ale upřímně AMD má v oblasti low endu a mainstreamu velmi dobrou nabídku a celkově nejlepší procesory s grafikou, jaké trh nabízí. V desktopu problém v této oblasti nemá, problém je v mobilní sféře a právě na ni se s CARRIZO tedy jen a pouze zaměřuje, což je pochopitelně vzhledem k omezeným možnostem AMD rozumný tah. Přesto nás samozřejmě mrzí, že CARRIZO se podle všeho na FM2+ platformu nepodívá :(.
AMD se ale dívá hlavně kupředu ...
- Procesory "ZEN" - nový start pro AMD
Maximum prostředků AMD dnes věnuje dokončení a přípravám zcela nové generace a architektury procesorů AMD. Architektura "ZEN", nová generace výkonných desktopových a serverových procesorů AMD na 14nm výrobním procesu GF/Samsung, je realitou.
První generace se údajně jmenuje "Summit Ridge" má 8 jader + 8 vláken (takže sbohem modulární 1+1jádro) při TDP kolem 95W. Pochopitelně procesor bude mít integrovaný dvoukanálový DDR4 řadič pamětí a také většinu čipsetu. Nová platforma by se pak měla jmenovat FM3.
Čekání na novou generaci procesorů AMD a novou platformu bude ale ještě dlouhé. Rok 2016 sice stále platí se vším všudy, ovšem i ty nejobjektivnější scénáře počítají nejdříve s Q3 2016, tedy reálně spíše konec roku a to je tedy stále ještě zhruba rok a půl daleko. Do té doby bohužel bude nabídka AMD omezena. Pochopitelně nedá se s tím moc dělat, nemá moc smysl kutit něco pro stávající platformy a 32-28nm výrobu. Nezbývá tedy než čekat, pravda, i Intel přes vlastní prostředky, nesrovnatelně větší možnosti, má s nástupem 14nm výroby a generace procesorů také problémy a prodlení, takže nám to jen dokládá, že to prostě není jednoduché. Přesto Intel má opět už nyní minimálně rok-rok a půl náskok před AMD, i když snad se příští rok minimálně ve výrobních procesech na čas situace vyrovnají.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|