Společnost AMD se rozhodla, že trochu usnadní výběr herních počítačů zákazníkům, kteří se v tom příliš nevyznají.
Předně je nutné říci, že více než velmi mnoho počítačů, které se prodávají domácím uživatelům, rozhodně nesplňuje jejich požadavky a až velmi často jsou výběhové kusy, často osazené integrovanou grafickou kartou vydávány za herní počítače. Prodejci těží z neznalosti lidí. Samozřejmě na našem serveru se to asi bude obtížně vysvětlovat, přeci jen DDWorld čte většina lidí (99%), kteří se o počítače zajímají, ale z praxe asi víme, že lidí, kteří mají o počítačích větší povědomí je i mezi samotnými uživateli počítačů menšina.
Počítače však nakupují všichni a tak není divu, že většinu z nás, kteří se o počítače zajímáme, by počítače, které často vidíme prodávat s označením herní-multimediální počítač, by hanba fackovala, prodávat něco takového. Osvěta na internetových stránkách počítačových magazínů nemá šanci zasáhnout ty, kteří by to potřebovali. Zkrátka sami výrobci a prodejci by měli mít tolik slušnosti, aby stanovili nějaká ta pravidla.
Firma AMD se s tím rozhodla něco udělat. Nutno říci, že AMD má dnes za nízkou cenu opravdu hodně co nabídnout s celou svou platformou. A tak vypracovala dvě specifikace herních počítačů. První nese označení AMD GAME a jedná se o základní, či spíše nejnižší doporučenou konfiguraci, která se skutečná dá považovat za herní. Obsahuje procesor AMD X2 5600+, grafickou kartu Radeon HD 3650 a základní desku s čipovou sadou AMD770 nebo Nforce 500. Tato sestava by měla poskytnout dostatek herního výkonu pro hraní v rozlišení 1280x1024. Myslím, že je na místě pochválit AMD. Jako doporučená specifikace je to velmi dobré. Rozumný a zároveň levný dvoujádrový procesor s frekvencí alespoň 2,4-2,6GHz k tomu nejlevnější smysluplná grafická karta, která dnes ale stojí velmi málo a herního výkonu nabízí přeci jen dost. Zkrátka velmi dobré doporučení ...
Druhá specifikace nese označení AMD GAME! Ultra. Měla by mít dost výkonu pro rozlišení 1680x1050, což je dnes díky rozmachu 22" LCD jedno z nejpoužívanějších rozlišení a tedy co by měl podle AMD zákazník, požadující výkon pro 22" LCD hledat? AMD doporučuje procesor Phenom X4 9650 a k tomu Radeon HD 3870 a čipovou sadu AMD770. Opět musíme uznat, že doporučení je to velice rozumné. Pokud jde o procesor, možná bychom klidně zvolili třeba tříjádrový AMD Phenom X3, protože herní výkon dnes procesory neovlivňují. S výběrem grafické karty při současných cenách nelze než nesouhlasit pro rozlišení 22" L"CD více než dostatečné. Čipová sada je také doporučena levná AMD770 a ne drahá 790FX atd.
Ne moc často se vidí, že výrobci při tvorbě marketingu doporučují i skutečně rozumné věci. AMD nás potěšilo a specifikacemi AMD Game přináší kromě potřebné dávky marketingu, který jeho v současnosti velmi cenově i výkonem atraktivní platformě chybí, přináší i rozumná doporučení pro obyčejné uživatele. Nutno podotknout, že AMD je v současnosti jediná firma na světě, která je schopna nabídnout kompletní herní platformu! Intelu chybí výkonná grafická karta, Nvidia zase nemá procesor. AMD si tak možná až teď všimlo, cože to má vůbec za skrytý potenciál, který až dosud marketingově příliš dobře nevyužívalo. Ptáte se, k čemu je takováhle aktivita AMD dobrá? Inu, aby nevyšla na prázdno, musí se o to postarat i velcí výrobci počítačových sestav, protože samozřejmě AMD není výrobcem hotových počítačů. A zde to vypadá poměrně nadějně. Podporu totiž přislíbilo minimálně trio Fujitsu Siemens, ACER, DELL, který mimochodem prostřednictvím AlienWare hodlá nabízet i levnější herní AMD sestavy. Podporu snaze AMD o to, aby člověk, který chce herní počítač, nedostal za 20 000 sestavu s výkonným CPU a integrovanou grafickou kartou, přislíbily i společnosti Microsoft a Logitech. AMD Game má tedy slušnou šanci uspět a zacílit přesně tam, kde je to potřeba a při tom pomoci i méně se orientujícím zákazníkům, kteří by tak konečně mohli v mnoha případech proti současnosti dostat skutečně to, co chtějí a co si myslí, že platí. Myšlenku AMD Game tedy chválíme, a doufejme, že bude i častěji aktualizována.
Zdroj: AMD
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|