RYZEN a EPYC procesory mají zasloužený úspěch a růst podílu i dodávek je bezprecedentní.
O tom, že procesory AMD RYZEN a EPYC jsou dnes k nemalému šoku a překvapení asi všech (nejvíce u Intelu), nejlepší na trhu prakticky ve všech ohledech, všichni dobře vědí. Samozřejmě to neznamená, že by se jich prodávalo více, než procesorů Intel. To platí jen v jediné malé oblasti trhu, v desktopovém DIY retailu, kde si sami zákazníci vybírají a staví své PC. Zde má AMD přes 80% podíl, protože Intel jednoduše nemá, co nabídnout. Bohužel drtivá většina trhu PC je tvořena OEM, mobilními PC apod., kde koncoví zákazníci nemají velký vliv na výběr komponent, se kterými jsou jim finální počítače prodávány.
Někteří „výrobci“ počítačů si nicméně stěžují, že by rádi nabídli více AMD modelů, ale jaksi nemají dostatek procesorů. Před pár dny proběhla médii kritika společnosti XMG (Schenker), který řekl, že mu prostě dochází AMD RYZEN 4000H procesory a na další dodávky musí čekat. Takže některé jeho již objednané notebooky budou mít zpoždění a lidí místo toho mají kupovat Intel verze.
Samozřejmě okamžitě se snesla kritika na AMD, že prostě nedodává dostatečný počet procesorů, neobjednalo jich dost atd. Jenže AMD za to opravdu nemůže. AMD nedodává procesory „výrobcům“ jako XMG apod., ale dodává je ODM (Original Device Manufacturer), tedy skutečnému výrobci těch počítačů, které jsou pak pod různými značkami prodávány pro celém světě.
AMD samozřejmě zadává a plánuje výrobu svých procesorů u TSMC, ale činí tak na základě objednávek OEM, ODM a distribučních kanálů. Ti musí přesně říci a odhadnout, kolik toho budou vyrábět. A pokud chcete prodávat počítač s AMD procesorem třeba teď v srpnu 2020, tak objednávky na ty procesory jste museli podat nejpozději začátkem roku 2020. To je samozřejmě normální, protože výroba procesorů, doprava, výroba vlastního PC atd. to vše samozřejmě trvá mnoho týdnů. XMG si tedy stěžuje, ale může si za situaci z velké části samo. Prostě neobjednalo u ODM tolik AMD procesorů, kolik bylo potřeba protože neodhadlo, jak bude zájem. Ve stejné situaci je i řada OEM výrobců a dalších značek. Jednoduše skutečná poptávka po AMD procesorech převýšila objednávky udělané na základě odhadované poptávky.
Na obranu všech zúčastněných je nicméně třeba zdůraznit, že jsme ve velmi nestandardní situaci, kterou jsem na PC trhu dlouho nezažili (pokud vůbec). Že AMD procesory, zejména ty mobilní RYZEN 4000U/H budou dobré, se vědělo. Ale nevědělo se, že až tak, že Intel vedle nich bude o tolik horší, a tak AMD vlastně bude to nejlepší na trhu, i když jsou dokonce levnější a výhodnější. Samozřejmě protože předchozí generace AMD procesorů nebyly v takové pozici, poptávka po nich byla logicky menší, takže když OEM a ODM výrobci zadávali objednávky na nové RENOIR RYZEN 4000 mobilní procesory na přelomu roku, nikdo neměl ani tušení, jak velká ta poptávka skutečně bude, a že budou až tak dobré. Jaká je realita tak mnozí zjistili až na přelomu Q1/Q2, kdy se první počítače dostaly na trh a všichni s otevřenou pusou koukali na to, jak třeba malý tenký 14“ notebook, rozdrtí procesorovým výkonem to nejlepší, co Intel vůbec má v 2-3x větším DTR notebooku a současně vydrží 10 hodin na baterku:
Není tedy divu, že když to mnozí zákazníci viděli, tak se v Q2 zvedla poptávka po RYZEN počítačích výrazně nad to, kolik jich naplánovali výrobci. A tím vznikají ty situace, že prostě XMG a další teď nemají tolik procesorů, kolik by potřebovali. AMD za to ovšem nemůže. Naopak. AMD ve spolupráci s TSMC rekordně zvedlo výrobu, ta se více než zdvojnásobila proti loňskému roku (dokonce o 200% se zvýšila během jediného kvartálu, a samotné dodávky RENOIR procesorů mezi Q1 a Q2 vystoupaly na trojnásobek)! AMD tedy samo objednalo o něco více, než jaké byly původní objednávky OEM a ODM, ale ani tak to nestačí. Nikdo prostě neodhadl, že skutečná poptávka po RYZEN variantách bude o tolik vyšší, protože budou prostě lepší. Ani nemohl, nebylo na jakém základě to odhadnout, když se to plánuje 2-3 kvartály dopředu.
- AMD s TSMC mají potenciál
výrazně navýšit dodávky, ale nezáleží jen na nich
Kupodivu se všichni shodují, že současné omezení není na straně kapacit výroby. AMD s TSMC prý mají na to, aby dodávaly klidně i 50% procesorové spotřeby celého PC trhu! Je to jen o tom tyhle kapacity objednat, a především ty čipy skutečně upotřebit. To samozřejmě není jen tak, protože AMD nikdy v historii podobný počet procesorů nedodávalo. Bavíme se o čipech za miliardy dolarů, to je bezprecedentní situace pro AMD, takže to samozřejmě nemůže samo ze své iniciativy jít a u TSMC teď objednat 4x větší počet čipů, než dodávalo minulý rok, a ještě výrazně více než obvykle dodávalo v předchozích letech.
Nemůže to udělat hlavně proto, že drtivá většina procesorů je dodávána výrobcům notebooků, sestav atd., a ti tak musí mít i odpovídající počet základních desek a dalších nezbytných komponent. Takže nemůžete objednat 1 000 000 procesorů a mít pro ně jen 100 000 základních desek. Proto jsou to OEM a ODM výrobci, kteří musí přesně naplánovat, kolik CPU od AMD potřebují a spotřebují, to pak předat AMD. A na základě toho AMD zadá výrobu u TSMC. Bohužel i kdyby AMD vyrobilo teď podstatně více procesorů, nebudou pro ně základní desky, tedy procesory budou zbytečně ležet ladem atd. a vlastně škodit.
Potíž s tím ale je, že když teď v srpnu zjistíte, že máte málo těch AMD procesorů, protože poptávka zákazníků po AMD verzích vašich PC je vyšší, máte smůlu vy i zákazníci. Můžete jako výrobce sice teď objednat ty procesory, ale současně musíte objednat i základní desky a další věci, takže se zase musí další výrobci hardware a komponent podle toho zařídit a prostě celý dodavatelský a výrobní řetězec se musí přizpůsobit, což je záležitost nejméně 2, u větších výrobců spíše 3 až 4 kvartálů. Současně OEM a ODM musí řešit situaci, že když zákazníci mají vyšší zájem o AMD sestavy, protože jsou prostě lepší, co mají teď dělat s těmi Intel variantami, které mají vyrobené a vyrábějí stále v obřích kvantech, po kterých je logicky o to nižší poptávka?
Samo AMD reaguje na to, že někteří výrobci nemají dostatek CPU a veřejně si tedy někteří stěžují. Firma potvrzuje, že situace je prostě daná tím, že ODM a OEM podcenily RYZEN procesory, a tedy udělali menší objednávky. Ale je to pochopitelné. Nicméně věci se stále mění a nové plány a objednávky počítají s výrazně vyšším objemem procesorů od AMD a ten růste neustále. A z hlediska kapacit výroby u TSMC to prý není žádný problém. TSMC s AMD nakonec více než zdvojnásobí objem výroby v letošním roce proti loňskému. A s dalším meziročním zdvojnásobením se počítá i příští rok. A nejde jen o procesory, ale také o GPU. Pro TSMC už je AMD nejdůležitějším partnerem a tento rok se stane jeho vůbec největším zákazníkem.
- Navýšení výroby je vidět v reálném růstu podílu AMD procesorů na trhu
AMD v Q2 2020 dosáhlo na největší procesorový podíl na trhu od roku 2013. A je na cestě pokořit svá historická maxima. Samozřejmě statistiky ukazují vliv nově uváděných procesorů se zpožděním, kdy se musí nastartovat poptávka a zájem, což trvá měsíce. O tom, jak dobré jsou nové procesory AMD se nejdříve dozví ti, co se o to hodně zajímají, ale ti bohužel tvoří jen zlomek zákazníků. Ten zbytek se o tom, že AMD stojí za pořízení, dozvědí tak výrazně později. Někteří až teprve nyní zjišťují, že něco jako RYZEN na trhu vůbec existuje a že Intel dnes nemá ani nejvýkonnější ani nejlepší procesory. A je stále mnoho lidí, kteří si myslí, že Intel je stále nejlepší a na AMD se tak ani nedívají.
Ale je to kvartál od kvartálu lepší, s růstem zájmu tak roste i podíl. AMD v Q2 2020 dosáhlo údajně na 18,3% podílu v rámci celého trhu s x86 procesory. Přitom ještě v Q1 2020 a Q4 2019 mělo jen 15% a v Q2 2018, tedy v prvním roce ZEN procesorů na trhu, mělo méně jak 10%! O dva roky později má dvojnásobný podíl na trhu. To je obrovská a vlastně docela rychlá změna, kterou nepředpokládal nikdo.
Dosud největší úspěchy slavilo AMD poslední dva roky na desktopu, kde celkově z 12,3% v Q2 2018 se nyní dostalo na 19,2% v Q2 2020. Desktop byl segment, kde AMD mělo nejvyšší podíl ze všech segmentů trhu, kde působí. Jenže se potvrzuje, že jakkoliv je desktop pro nás nadšence nejzajímavější, speciálně DYI segment, tedy samostatně prodávané procesory pro sestavy, které si stavíme dome, jde o velmi velmi velmi malou část celého trhu. Pokud chcete vydělat skutečné peníze a opravdu výrazně zvýšit podíl na trhu, jsou nejdůležitější mobilní procesory. Mobilních PC se obecně prodá kolem 70% ze všech prodaných PC. Příchod RENOIR (RYZEN 4000U/H) je tak přímo zemětřesením, a jde o nejdůležitější procesorový produkt, který AMD vůbec má a budou tvořit objemově největší část prodejů.
V Q2 2020 dokonce podílově mobilní procesory AMD předběhly ty desktopové. AMD dosáhlo na 19,9% v mobilních procesorech, což je o téměř 5% větší celkový podíl, než mělo v druhé polovině minulého roku a více než 2x větší podíl než mělo v Q2 2018 (8,8%)! A vzhledem k tomu, že si nyní mnozí stěžují, že nemají dost mobilních RYZENů, objednávky i výroba se navyšují, můžeme očekávat další významný růst podílu. A je jasné, proč AMD upřednostňuje dodávky RENOIR APU procesorů pro OEM a ODM a v rámci DYI jsme se jich stále nedočkali (ale také dorazí).
Úplně nejvíce ale AMD roste na serverech. I když vzhledem k prakticky nulovému podílu v době příchodu prvních EPYC ZEN procesorů na trh, se dal výrazný růst očekávat. V Q2 2020 je AMD na 5,8% (některé zdroje ale uvádí spíše téměř 10%) trhu. Zde je ale důležité říci, že některé velké zakázky jsou zde realizovány klidně 1-2 roky po objednání, takže vliv některých zásadních projektů s účastí AMD, což jsou již oznámené projekty několika nejvýkonnějších superpočítačů světa, se projeví s velkým zpožděním. V serverech a datacentrech také panuje obrovská setrvačnost a konzervatismus. Intel sice prakticky nemá z pohledu výkonu, efektivity a vlastně ani ceny, co proti EPYC nabídnout, kdy AMD je mnohem výkonnější, mnohem efektivnější, což ve výsledku může znamenat klidně miliony a miliony dolarů o co je AMD výhodnější než Intel. Jenže ti, co rozhodují nebo rozhodli, jsou na Intel prostě zvyklí a jen velmi pomalu se to mění. Současně už nějaké systémy mají, takže pokud je jen doplňují a rozšiřují, zůstávají často u Intelu, jakkoliv je to nevýhodné. Samozřejmě pokud někdo staví něco zcela nového, je šance že sáhne po AMD platformě výrazně vyšší.
Obecně všichni analytici, celý trh, investoři, samo AMD a dokonce i Intel, očekávají další růst podílu AMD ve všech segmentech trhu. Což je dobrá zpráva hlavně pro zákazníky a vlastně celý PC trh …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|