Zcela nový tvar heatspreaderu nemají jen AM5 RYZEN, ale také high-endové ThreadRipper a EPYC.
5nm ZEN 4 architektura nové generace procesorů AMD, je určitě největší a nejdůležitější nový procesorový produkt roku 2022. Na trh v případě nejjednodušších procesorových variant, tedy desktopových mainstreamových RYZEN 7000 modelů s pravděpodobně zatím s maximálně dvojicí čipů uvnitř jediného CPU (RYZEN 9), dorazí už pravděpodobně v létě do dvoukanálové AM5 platformy. Nejpozději na přelomu Q3/Q4 2022. Ovšem pochopitelně pro AMD jsou zdaleka nejdůležitější jejich výkonné serverové verze, tedy nová EPYC platforma a z ní následně odvozené profesionální varianty RYZEN ThreadRipper PRO a high endové RYZEN ThreadRiper. Všechny budou obsahovat vícero ZEN4 čipů, pravděpodobně hned až 12 v jediném CPU. A tak také budou určeny pro novou velkou patici SP5, která nahradí současnou sTR4.
To znamená samozřejmě i nové desky, čipsety a kompletně novou platformu. Což ale nikoho nepřekvapí, když se 5nm ZEN 4 architektura přichází, kromě jiného, s DDR5 a PCIe 5.0. Stejně jako u nové generace mainstreamových RYZEN procesorů pro AM5, i u nových EPYC/ThreadRipper pro SP5 AMD výrazně změnilo tvar procesorů a design jejich heatspreaderu.
Nový procesor zatím s až 96jádry (později s 128) je tedy o něco větší a „čtvercovější“, než ty současné maximálně 64 jádrové modely. Zatímco u nové AM5 patice je velkou změnou fakt že jde o LGA socket a piny tak již nejsou na CPU, což AMD používalo u svých mainstreamových CPU od nepaměti až do současné AM4, v případě serverů a high endových modelů AMD používá LGA patici (sTR4 ala LGA 4094) od samého počátku. Nová generace v podobě SM5 tedy také pokračuje jako LGA, jen je větší, kdy se ještě více rozšíří počet pinů. Konkrétně na LGA 6096 proti současným 4094. Což je značný nárůst. Ale je k tomu dobrý důvod. SM5 platforma musí nově obhospodařit podstatně výkonnější a vybavenější procesory a platformu.
Současná sTR4 platforma dnes disponuje s až 64jádrovými procesory se 128 vlákny, které v případě nejvýkonnější serverových sTR4 platforem a také pracovní TRX80 platformy, mají rovnou 8kanálový řadič pamětí a 128 PCIe 4.0 linek. Nová SM5 ovšem musí pracovat od začátku s 96 jádrovými / 192 vláknovými procesory (ZEN 4), a dokonce později i se 128 jádrovým / 256vláknovým modelem (ZEN 4c). AMD navíc nasadí u nové generace hned 12ti kanálový řadič DDR5 5200MHz, a k tomu bude 128 PCIe 5.0 linek. Tedy masivní nárůst propustnosti pamětí i PCIe linek a všeho, ve srovnání se současnou platformou.
Je určitě na co se těšit, i když ceny nepochybně za tyto procesory a desky budou velmi vysoké. Jako první by se měly představit až 128jádrové EPYC ZEN4 modely, a to ještě v Q4 2022. Následně, pravděpodobně v Q1 2023 AMD představí ThreadRipper varianty a platformu z nich odvozenou a asi v Q2 2023 pak také ZEN 4c variantu všeho. SM5 ale kromě nadcházející ZEN 4 architektury, bude podporovat určitě i budoucí 4nm nebo dokonce 3nm ZEN 5 procesory.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|