Čína chce vlastní herní konzoli. Jmenuje se Zhongshan Subor a je výkonnější než PS4 a Xbox.
Čínský trh je velmi specifický a každý, kdo na něm zvenčí chce uspět, se musí podvolit tamnímu komunistickému režimu, cenzuře, kontrole a zvláštním zákonům a nařízením. Tradiční výrobci konzolí to tak mají na čínském trhu těžké. Nicméně prostor tu je pro tamní firmy a jejich vlastní herní konzole, kdy samozřejmě vytvoření vlastního kontrolovaného herního konzolového systému tamní vláda určitě podporuje. Nicméně kdokoliv, kdo by chtěl do tohoto světa vstoupit, musí samozřejmě počítat s vývojem her samotných, které jsou vyvíjeny většinou samozřejmě celosvětově. A současný herní svět technologicky ovládá a pohání hardware od AMD. Na PC platformě sice mohou mít grafické karty od AMD podíl jen 35% proti zde dominující 65% NVIDIA, ale celkový podíl herních grafik, tedy těch, které se používají k hraní her a tedy herní PC + herní konzole dohromady, zde má AMD minimálně ¾ trhu a určuje herní vývoj i optimalizace.
Vzhledem k tomu by bylo nepraktické, pokud by vznikla nyní konzole na zcela odlišném technologickém základu, než používají současné PS4 a XboxOne, což jsou v podstatě PC platformy, kdy Microsoft dokonce používá přímo upravenou verzi Windows 10. Aktuální nejsilnější verze obou konzolí pohání speciální semi-custom řešení od AMD, které však stále staví na starší procesorové architektuře JAGUAR a k tomu používá POLARIS GPU, obojí pak sdílí společnou GDDR5 paměť. Nová herní konzole pro Čínu, nazvaná Zhongshan Subor, bude tak také používat řešení od AMD, ale už modernější.
Ve své podstatě jde o SoC řešení, které kombinuje procesorovou část založenou na ZEN architektuře a má mít 4jádra/8vláken a takt kolem 3GHz. Z hlediska procesorového výkonu bude tedy značně výkonnější, než JAGUAR CPU, které používají SONY a Microsoft. Silnější a lépe vybavena bude také grafická část. Tou je moderní VEGA s 1536 jednotkami na 1,3GHz. Má jít o podobný čip, který dodává AMD Intelu pro jeho Kaby Lake-G, tedy výkonově dost solidní záležitost, zejména když v tomto případě půjde o procesor s integrovanou grafikou, nikoliv dva samostatné čipy vedle sebe. Celé řešení pak bude používat sdílenou operační a grafickou paměť, a to GDDR5 s 8GB a 256-bit sběrnicí pro GPU.
Celé tohle SoC nové generace tak bude rozhodně výkonnější, než co aktuálně používá SONY a Microsoft, zejména po procesorové stránce. Cena ale také bude velmi rozumná. Kompatibilita se stávajícími hrami je samozřejmě zaručena, i když jde o konstrukčně neobvyklé řešení, z hlediska použitých CPU, GPU a RAM jde o normální běžně používané věci. Nevíme, jaký operační systém bude systém pohánět, ale velmi pravděpodobně půjde o MS Windows 10. Kromě konzole Zhongshan Subor, která dorazí na konci roku, vyjde za několik týdnů ještě počítač, který bude tohle zajímavé SoC, jež možná ukazuje budoucnost, kam se integrace většiny i výkonných PC posune v dalších letech, použito i u PC. Obě tato zařízení jsou však primárně určena pro čínský trh a zatím se s prodejem mimo Čínu nepočítá, což ale samozřejmě neznamená, že se nemůže jinde objevit.
Každopádně pro AMD to může být nový, velmi zajímavý zdroj příjmů a vytvoření „kozolové“ platformy pro Čínu, která je jedním z největších, ne-li dnes největším trhem pro herní HW. Samotné SoC je ale jen předzvěstí toho, co AMD připravuje ve spolupráci s partnery, kdy se proslýchá, že MS chce předběhnout SONY a od AMD dostane ještě výkonnější SOC řešení už příští rok. SONY pak má prý prsty ve vývoji samotné grafické architektury NAVI, která má být orientována výhradně na hraní her (výpočetním produktem zůstane VEGA, která letos vyjde v 7nm verzi). U AMD také připravují velká „APU – SoC“ kombinující 8jádrové RYZEN čipy s mainstreamovou NAVI a 8-16GB sdílené HBM2 paměti. Tato řešení by mohla pohánět budoucí mobilní, ale i desktopové PC, což by znamenalo konec klasických grafických karet apod. minimálně v nižších cenových hladinách. Výhoda efektivity provozu, výroby a velikosti by pro spoustu výrobců i uživatelů byla nezpochybnitelná.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|