Intel jednoduše nemá produkty, aby růst a posilování AMD v dohledné době zastavil.
Z pohledu skutečně konkurenčního prostředí je to stále málo, ideální stav by byl samozřejmě 50 na 50, ovšem AMD brzdí nedostatečné výrobní kapacity, z kterých naopak stále těží Intel. Ale situace se i zde pomalu ale jistě mění. AMD navyšuje výrobu a díky tomu že má objektivně dnes ve všech kategoriích a oblastech i nejlepší, nejvýkonnější a nejefektivnější procesory, nemá o zákazníky nouzi a bude tak navyšovat produkci a prodeje i nadále.
Každopádně výsledky za Q2 2022 říkají, že AMD dosáhlo na vůbec nejvyšší tržní podíl ve své historii, kdy má 29,2% celkově. V Q1 mělo přitom jen 27,7% a v Q2 minulého roku to bylo jen 22,5%. To je opravdu rapidní roční růst. Nejvíce se na něm podílí mobilní a serverový segment. Tedy dva zdaleka nejdůležitější/největší CPU trhy.
V segmentu serverů má AMD aktuálně údajně 13,9% a tím už předčilo hodnotu podílu, kterou měly kdysi v nejlepších časech slavné OPTERON procesory. Opět je zde patrný značný růst, kdy v Q2 2021 mělo jen 9,5%. Znovu tedy masivní nárůst prodejů a tím i příjmů, což potvrzují hospodářské výsledky AMD, kde je růst dokonce přes 70%.
Stejně tak se AMD daří na mobilním poli, kdy je opět vidět naprosto rekordní podíl AMD na trhu. Tentokrát už 24,8% trhu. Téměř o 5% větší celkový tržní podíl, než mělo před rokem. To je obrovský vzestup. Nejméně má AMD paradoxně dnes v desktopu, „jen“ 20,6%. Ale i to je zlepšení.
AMD má každopádně nakročeno poprvé v historii dosažení třetinového podílu na x86 platformě. A má všechny předpoklady, protože absolutně nikdo nedává Intelu šanci další růst AMD v dohledné době zastavit. Současné a chystané produkty Intelu prostě budou za těmi od AMD zjevně v mnohém zaostávat. AMD pak současně bude těžit ze situace poklesu zájmu o PC, protože dokáže fungovat s nižšími maržemi, tedy nabízet nejen lepší produkty, ale i lepší ceny. A současně díky poklesu poptávky bude moci využívat případné uvolněnější kapacity výroby pro zvýšení své tržní přítomnosti. Současná situace nahrávající AMD pak podle mnoha analytiků bude trvat určitě celý rok 2023 a většinu roku 2024. A pokud v roce 2024 pro 2025 nepřestaví Intel něco skutečně konkurenceschopného, tak možná i déle. Kam se až může podíl AMD vyšplhat, se tak dnes málokdo odvažuje předpovědět.
Ostatně jsme v situaci, která nikdy nebyla. Intel byl vždy dosud dominantní monopol, bez výkonové, ale hlavně technologické a kapacitní konkurence. Ale to už není. AMD má zjevně mnohem lepší technologie a lepší x86 CPU, než tvůrce x86 technologie samotný. Také ARM je také dnes v mnohém lepší než procesory Intelu a pohání mnoho zařízení, které plně nahradí x86 PC. Současně výrobní technologie mají skoro všichni dnes výrazně o generace lepší než jaké má Intel, a hlavně moderní továrny na čipy rostou jako houby po dešti. Intel prakticky žádné moderní kapacity výroby dnes nemá, protože jeho aktuální 10nm výroba je zastaralá a 7nm je stále nefunkční a otázkou. Zatímco TSMC, SAMSUNG i další jedou naplno a AMD toho může kromě jiných využívat. AMD má už dnes k dispozici násobně větší kapacity výroby, než kdy mělo a potenciál pro další růst. Intel tak bude přicházet o dosud jistý a garantovaný podíl na trhu, který měl prostě jen kapacitami výroby.
Ale abychom nebyli tak zbytečně nadšení a natěšení, že konečně budeme mít na x86 trhu skutečnou konkurenci, tak při tomhle tempu růstu, pokud jej AMD udrží (což není jednoduché ani levné), by trvalo dalších minimálně 10 kvartálů, než by se AMD k 50% tržnímu celkovému podílu přiblížilo (tedy 2,5 roku (spíše déle) současného tempa, současné situace). To by vyžadovalo nejen že by AMD stále mělo výrazně lepší produkty než Intel (což ovšem pravděpodobně mít bude), ale že by Intel kupil další chyby a problémy. A tedy AMD potřebuje pokračující totální selhávání a nekonkurenceschopnost Intelu. Ale tady už nelze odhadnout, jak tomu bude.
Na druhou stranu, ještě před 5ti lety, pokud byste řekli, že tehdy krachující AMD bude mít násobně výkonnější a efektivnější procesory než má Intel, že AMD bude pohánět absolutně nejvýkonnější superpočítače na světě a Intel nebude stačit ani technologicky ani výkonem, tak by vás zavřeli do blázince. Takže na základě zkušeností z předchozích 5ti let říkám, že nevylučuji už vůbec nic.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|