Víme, že s novými procesory dorazí i nový čipset. Vypadá to ale, že jím nebude X599 a nebude jeden.
U AMD se pořádně rozjíždí. X399 platforma a Threadripper procesory vznikly jako vedlejší projekt ve volném čase několika inženýrů, kteří tohle řešení navrhli vedení společnosti prakticky jen rok před uvedením na trh. Celá platforma totiž není kdovíjak výdělečná a zajímavá z hlediska businessu. Je extrémně drahá na vývoj atd. a podílově navíc tvoří jen jednotky % prodejů procesoru (podobně jako i9 pro X299). Nicméně je to prestižní záležitost a AMD tak s každou novou generací je stále odvážnější.
První generace ThreadRipper měla tehdy neslýchaných 16jader/32vláken, a to za cenu, za kterou Intel nabízel stěží 8jádro. Druhá generace už dorazila s robustnějšími verzemi X399 desek a dostala neuvěřitelných 32jader/64vláken. V přípravě je teď třetí generace a vypadá to, že inženýři AMD dostali od vedení firmy volnou ruku, udělat tuhle platformu tak dobrou, jak jen je to možné. Cíl je jasný. Vytřít všem zrak a představit tu nejlepší a nejvýkonnější desktopovou PC platformou všech dob.
Aktuálně unikly názvy nových desek ASUS, které se jmenují ASUS PRIME TRX40-PRO a ASUS ROG STRIX TRX40-E GAMING. Nový PCIe 4.0 čipset tedy nenese název X599, jak by se dalo čekat, ale TRX40 (ThreadRipper X). Co je zajímavé, tak existují úniky názvů TRX80 a WRX80, tedy další dvou čipsetů (pravděpodobně jen jeden, ale s dvojím zaměřením desek). Co znamenají čísla 40 a 80? Podle aktuálních spekulací znamenají jednoduše počet paměťových kanálů!
TRX40 by mělo mít klasicky highendový 4 kanálový řadič, jaký má X399 a předpokládám tedy plnou kompatibilitu nových procesorů i s X399 deskami. Ovšem TRX80 by mělo nabízet 8kanál, což je neslýchané, to je věc, kterou nedávno AMD představilo pro servery. Každopádně dávalo by to smysl, protože AMD prostě plánuje vydání 64jádrového ThreadRipper procesoru a limitovat jej na 4kanálovýá řadič, by bylo dost kontraproduktivní. Zejména k očekávané cenovce a potenciálu tohoto monstrózního 9čipového CPU. AMD chce navíc výrazně odlišit klasický PC highend od workstation pracovních stanic. Potenciálně by tak ten WRX80 čipset mohl kromě Theadripper podporovat i osazení EPYC modelů, což by dávalo určitě smysl a mohlo by to konečně pořádně zatopit XEONům.
Samozřejmě všechny novinky nabídnou 64 až možná těch 128 PCIe linek, a to všechny ve verzi PCIe 4.0. Desky tedy budou opravdu extrémní. Výkon a výbava také a není nic, co by se tomu ze strany Intelu, dnes mohlo byť jen přiblížit. V tuto chvíli nevíme, na kolika jádrech budou nové 7nm RYZEN ThreadRipper procesory začínat. Zda na 16 nebo až na 32. Můj osobní názor je, že budou v prodeji klasicky 16, 24, 32jádrové X modely se 4kanálem a pak 48 a 64jádrové WX verze. Ty budou mít ten 8kanál, ale možná budou kompatibilní i se 4kanálovými platformami. Každopádně myslím si, že AMD se tentokrát nebude držet zpět a udělá tuhle platformu tak dobrou, jak jen je to možné bez ohledu na náklady. A počítám, že se nám z cen základních desek protočí panenky. Každopádně podle mě si brzy budeme moci pro domácí počítač pořídit 64jádrový RYZEN procesor s 8kanálovou deskou a 128 PCIe 4.0 linkami a všemi výhodami z toho plynoucích. Já jen doufám, že je na to Microsoft a jeho Windows 10 připraven.
Každopádně můj nový PC příští rok rozhodně nebude mít méně jak 32jader, protože cokoliv méně je prostě mainstream :). V tuto chvíli se očekává, že by AMD mohlo představit tuhle platformu ještě letos, i když já osobně si myslím, že možná využije ideální příležitosti lednového CES a posune vydání a prezentaci novinek tedy na začátek ledna 2020. Představení nejvýkonnější běžné PC platformy světa, by asi stačilo na to, aby AMD opět bylo pozváno mít hlavní přednášku celé výstavy, a tedy pozornost celého světa. Uvidíme. Počítejte zkrátka, že tentokrát bude ThreadRipper ještě extrémnější a zajímavější a dorazí někdy v prosinci nebo v průběhu ledna a ten aktuální jen 16jádrový mainstreamek, natož 8jádrový lowend, strčí několikrát do kapsy :). Tak co? Kolik jader bude mít váš nový procesor?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|