Skoro poplašné zprávy se šíří Internetem, že AMD končí s PC platformou – nevěřte tomu.
Osobně jsem neviděl důvod, proč se zabývat touhle zprávou, kdy se někdo po několika týdnech probudil a začal plašit. Na mnoha magazínech asi píšou novinky lidi, kteří o tématu nevědí zhola nic, nebo právě spadli z Marsu, protože jinak si neumím vysvětlit, kde se berou bulvární nadpisy, že AMD končí s PC platformou, či se snahou konkurovat společnosti Intel. Na základě zcela banálního vyjádření zástupce společnosti AMD ve zcela běžném rozhovoru? Ten jen prohlásil následující:
"AMD se potřebuje oprostit od starého smýšlení AMD versus Intel," prohlásil mluvčí Mike Silverman. Firma podle něj ztratila zbytečně moc času, když šla po Intelu, místo aby se zaměřila na mobilní segment.
Na základě tohoto někteří vydedukovali, že AMD končí s procesory a PC platformou, podřízne zdravou a prosperující grafickou výrobu a přesune se na ARM pole, nejlépe hned zítra. Samozřejmě jsou to všechno nesmysly. Jak to bude doopravdy?
1, Naprosto nic zásadního se v dohledné době u AMD měnit z hlediska produktové nabídky, výroby i vývoje nebude! Zůstávají procesory Bulldozer, zůstávají procesory APU, zůstávají čipové sady a zůstávají GPU!
2, AMD, ani kdyby chtělo, tak nemůže segment PC opustit, protože jaksi nemá, a i kdyby teď začalo, tak ještě dlouho mít nebude, žádný produkt, který by jinam než do PC (a tomu podobných platforem) zasahoval. AMD nemá žádnou ARM platformu, nic a AMD neřeklo jediné slovo, že by s PC platformou chtělo končit. Naopak!
3, Souboje AMD vs Intel také ani náhodou nekončí! Celé vyjádření mluvčího AMD bylo trochu nešťastné, nebo spíše špatně Interpretované. Je pravdou, že nové vedení firmy, které se rozhádalo se starým, kvůli čemuž odešel bývalý šéf AMD a s ním celá řada letitých strůjců firmy, vyznává zcela jinou myšlenku. Staré AMD vždy chtělo konkurovat hlavně Intelu, a nebylo se čemu divit, ARM vlastně neexistovalo, mobilní platforma byla vlastně jen PC platforma a prostě tam všude byl Intel. Jenže minulý rok se část vedení AMD shlédlo v nástupu ARM a mobilních zařízení a chce, aby tam AMD taky mělo slovo. Tyto třenice vyústily ve značné změny uvnitř AMD. Nová strategie AMD nebude spočívat jen v myšlení AMD vs Intel, ale AMD obecně jako tvůrce vlastní platformy, tedy i třeba v mobilnějším segmentu. V žádném případě to ale neznamená konec soubojů s Intelem, protože na ten AMD narazí v podstatě všude.
Mohl bych se rozepisovat dál a dál, ale všechno jsem už řekl před několika týdny v poměrně rozsáhlém článku. Takže jen v bodech:
1, Hlavním zájmem AMD jsou APU procesory a to zejména mobilní PC platforma (dnes největší PC platforma). Desktop ale AMD v žádném případě nezavrhuje, ale jak už jste viděli u Llano procesorů, bude to jen mobilní platforma převedená do podoby desktopů (tedy základní deska s mobilní paticí i čipsetem). Prostě v podání AMD žádná extra desktopová platforma a všechny CPU AMD budou APU ...
2, Velké procesory jsou odsunuty na druhou kolej. AMD ví, že při stávajících výrobních a vývojových možnostech má jen pramalou šanci skutečně konkurovat Intelu, ale rozhodně z nich zatím necouvá. Necouvá z nich proto, že stejně potřebuje nové procesorové architektury atd. Nicméně v blízké budoucnosti nečekejme, že se AMD bude snažit překonat Intel, jako tomu bylo doposud. To je asi jediná významná změna, která nás čeká. Alespoň do té doby, než AMD nějak vyřeší zaostávání výroby. Protože tak, jak jsou karty nyní rozdané, tedy že AMD sotva začalo s 32nm výrobou, a Intel už začíná s 22nm, AMD ví, že nemá šanci se na Intel v dalších 2 letech dotáhnout. Procesory Bulldozer ale rozhodně nezahazuje, samotná architektura je živá a bude vylepšována a brzy se objeví v APU procesorech. Bohužel v žádném případě AMD nebude minimálně 2-3 roky vůbec konkurovat Intelu v TOP segmentu – i kdyby mělo s čím, nemá kde a jak to vyrábět! A s tím se konkurovat nedá. AMD se tedy logicky bude soustředit na většinový segment APU procesorů.
3, Proč jsou domněnky, že AMD končí s konkurencí Intelu a na PC platformě totální slátanina? Protože i když se přesune hlavně na mobilní segment, pořád to bude PC platformu a pořád tam bude Intel se svými „APU“, tedy Core i3/5/7- Sandy Bridge a později Ivy Bridge.
4, Část lidí v AMD by určitě rádo zasáhlo AMD pordukty třeba i ARM platformu a NV TEGRA, ale to by AMD nesmělo v minulosti prodat SoC platformu ATI společnosti QualComm. Momentálně nemá jaksi nic, co by proti NVIDIA TEGRA a dalším podobným SoC mohlo na ARM postavit. Takže buďte v klidu. Nic se zatím nemění, AMD zůstává na PC a jediná x86 „konkurence“ Intelu. Stejně tak rozhodně nic nebalí na poli GPU, natož aby končilo s desktopem jako takovým. Jen s tím prostě zatím nepočítejte, že by udělalo konkurenci něčemu jako je Core i7-3960X ....
EDIT by DD: Tak koukám o den později je všechno jinak, původci zpráv už si sypou popel na hlavu, protože už zjistili, že psali blbosti. Jenom mě baví, jak v některých diskusích je DDWorld a já osobně, neustále osočován z neobjektivity a z blábolů, přitom jsem přesně napsal v souvislostech jak to je a hele někteří jsou opět překvapení, že to tak přesně je.Ale to nevadí, pořád je DD za toho špatnýho. Vážně nechápu, to si někteří myslí, že mám čas psát vám tady jen tak kraviny, bláboly apod.? Samozřejmě nečekám, že by se někteří konečně dostali rozum a přestali mě urážet ... těm o fakta nejde.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|