Společnost AMD je na zaslouženém vzestupu. Hlavním nepřítelem je teď setrvačnost zákazníků.
Stěží se najde někdo, kdy by se přel, že AMD odvádí na poli procesorů zatraceně dobrou práci, senzační, pokud vezmeme v potaz i nesrovnatelný rozdíl mezi možnostmi AMD a Intelu. Růst podílu na poli CPU je tak zcela zasloužený. Někteří se spíše diví, že AMD dávno nemá alespoň polovinu trhu. V některých segmentech jednoduše Intel nemá nic, o čem by se dalo, byť jen uvažovat. Bohužel, právě setrvačnost je současným největším problémem AMD. Někteří zákazníci prostě nic jiného než Intel neznají a nechtějí. I kdyby snad Intel nabízel nebezpečné, děravé, žravé procesory se zubní pastou uvnitř a za dvojnásobnou cenu za stejný výkon jako má AMD, budou to někteří kupovat. Bohužel takových lidí je spoustu, jak ostatně dokládá současná situace, protože výše uvedené, kdyby platí pro mnoho modelů Intel procesorů, které jsou dnes v obchodech. Core procesory nabízí podobný výkon jako RYZEN ale za dvojnásobnou cenu a platforma AMD je mnohem lepší a perspektivnější, a přesto se stále prodává Intel docela dobře.
V oblasti hlavně serverů a OEM je Intel stále z více něž 90% jasným vládcem. Zákazníci AMD nekupují, protože jim ho výrobci OEM PC radši ani nenabízí. Situace se mění jen pomalu, ale zatím jistě. Například na serverovém trhu má AMD aktuálně zhruba 4%, je to stále více než dvojnásobek než mělo před pár měsíci a výrazně více než ta 0% v době, kdy nové ZEN čipy začínaly. Ale stejně. Konzervatismus mnoha je až děsivý. Nicméně firmy přeci jen postupně obměňují vybavení a staví nové kapacity a AMD je stále více poptávané, takže se očekává další růst, a to až k 10% v dohledné době. Ostatně i Intel interně očekává růst podílu AMD a v současnosti se snaží zbrzdit konkurenci jak to jde, protože by jinak hrozilo až 20% trhu. Navíc nástup 7nm generace by mohl věci ještě nepředpokládatelně uspíšit, protože Intel je stále na 14nm bez výhledu na zlepšení. Současně se AMD může těšit na růst podílu i v OEM. Intel nedokáže dodávat tolik CPU, jako kdysi (výroba větších CPU znamená menší počet CPU protože kapacity 14nm výroby jsou stále stejné) a soustředí se na segmenty s největšími maržemi (tedy servery). A tak někteří výrobci musí sáhnout po AMD řešení, protože Intel údajně dodává až o 20% méně čipů, než dodával. V Q2 2019 tak uvidíme výrazně rozšířenou nabídku notebooků s AMD platformou.
A to včetně herních strojů. ASUS třeba brzy vydá novou TUF Gaming FX505 řadu mainstreamových cenově dostupných herních notebooků, kde bude dnes krajně neobvyklá kombinace AMD RYZEN s AMD VEGA + neintegrovanou GTX/RTX Turing. Konkrétně se dočkáme procesorů RYZEN 7 3750H (4jádra/8vláken a integrovaná VEGA 10) v kombinaci s GTX 1660 Ti a RX 2060. U levnější modelů pak bude RYZEN 5 3550H (4jádra/8vláken a VEGA 8).
Dále se objeví nová řada Chromebooků postavená na AMD řešení komplet. Pro některé výrobce je osazení AMD do významnějšího počtu svých strojů dokonce úplná premiéra, nebo úplně poprvé za mnoho let. Samozřejmě Intel skřípe zuby, ale v situaci, kdy máte jen 14nm procesory, děravé jak cedník a nová generace na 10nm není ani na dohled, můžete být rádi za to, že jediný konkurent není fyzicky schopen vyrobit více CPU. A tak máte prakticky přes 60% trhu s CPU jistého a bez práce, i kdybyste vyráběli cokoliv. Pro akcionáře Intelu je nejdůležitější, že Intel se soustředí na dražší čipy a tak sice prodá méně procesorů, ale prodává ty dražší s většími maržemi, protože někomu zkrátka přijde normální koupit si děravý procesor s výkonem jaký nabízí neděravé AMD, ale zaplatit za něj prakticky dvojnásobek. Samozřejmě AMD si nestěžuje zase tak moc ;). Další a další jednotky % ve všech segmentech znamenají desítky až stovky milionů dolarů a růst potenciálních zákazníků. A to se bavíme pořád o současných generacích 14/12nm RYZEN modelů. Nová generace ZEN2 7nm procesorů je na cestě od low endu po servery a můžeme čekat velké věci …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|