V současné době bohužel nemůžeme těžit z konkurenčního prostředí na poli výkonných CPU.
Zásadní věcí u procesorů je výrobní proces a vlastní výroba, což je vlastně alfa a omega každého čipu. Bohužel 32nm výrobní proces AMD (tedy spíše GlobalFoundries), je stále v plenkách a zdaleka není plně optimalizován, zatímco konkurenční Intel už za pár dní uvede na trh 22nm procesory a 32nm vyrábí už přes 2 roky. Intel má na poli výroby zásadní a těžko dohnatelný náskok před AMD více než 1,5 roku. V kombinaci i se značnou výrobní kapacitou, kdy Intel sám o sobě vyrábí až 15% světové výroby mikročipů a vládne x86 procesorům s 80% podílem, nemůže mu být AMD skutečným soupeřem. Tomu odpovídají i hospodářské situace a výše investic obou společností. Zatímco Intel má příjmy kolem 13 miliardy dolarů, čistý zisk 4 miliardy dolarů a do výzkumu dává přes 3 miliardy dolarů každý kvartál, za to samé období má AMD příjmy jen 1,6 miliardy a zisk maximálně stovek milionů dolarů. I do výzkumu si tak může dovolit investovat mnohonásobně menší částky než Intel, což se samozřejmě musí nutně na možnostech a produktech projevit. O tom, že by tyto dvě společnosti mohli být skutečně vyrovnanými soupeři, tak nemůže být ani řeč.
Pravdou je, že současná architektura procesorů AMD Bulldozer/Piledriver není vůbec špatná, bohužel 1,5 roční zaostávání ve výrobním procesu a stále výrazně nižší kapacita výroby dost omezuje možnosti AMD i vlastních procesorů AMD. AMD se tak stáhlo z některých segmentů trhu, aby se soustředilo na to, co se svými možnostmi zvládá, tedy hlavně APU procesory, kde uplatní své velmi schopné grafiky. AMD ale dalo najevo, že pokud mu to finance dovolí, pokusí se do nejvyššího segmentu procesorů vrátit. Otázkou je, kdy se tak stane. Můžeme definitivně říci, že minimálně do roku 2014, žádný souboj AMD vs Intel ve vyšších segmentech neuvidíme. AMD však tvrdí, že připravovaná architektura SteamRoller, která se očekává na přelomu 2013/2014, by měla přinést významná výkonová zlepšení.
Jak jistě víte, architektura procesorů FX (Bulldozer-PileDriver) není vůbec špatná. Problém ale leží ve výrobě a vlastním návrhu čipu. AMD totiž před časem dalo přednost automatizaci při návrhu čipů, což je rychlejší, ale zvětšuje počet tranzistorů a tedy samotný čip, který je tak i méně efektivní. V kombinaci s jalovou 32nm výrobou GF se tento nedostatek ještě zvýrazní a FX procesory tak nemohou mít frekvence, které měly mít a tím pádem ani výkon ani vlastnosti. Bohužel vývoj procesorů není pečení housek a nemůžete změnit věci ze dne na den. AMD se tak podle všeho vrátí zpět k sice náročnější, ale ve výsledku mnohem lepšímu „ručnímu“ návrhu a optimalizaci procesorů. To chce ale čas a pokud počítáme správně, mohly by právě procesory s architekturou SteamRoller být těmi, které z toho již budou těžit a pokud ne ony, tak 100% pak Excavator procesory, plánované, jako jejich nástupci.
Nicméně pro AMD je alfou a omegou dnes APU segment a tzv. „svatým grálem“ je pak monolitický čip, spojující to nejlepší z GPU s tím nejlepším z CPU. A to nejen pro AMD, ale i pro Intel, který také pracuje na tom samém. Přednost ve vývoji u AMD tak mají právě APU čipy, což možný návrat AMD do vyššího segmentu výkonných CPU, tedy běžných čipů s cenou nad 5000 korun vč. DPH, pravděpodobně odsune právě nejdříve až na rok 2014. Tehdy by se mohly objevit opět nějaké procesory bez GPU. První procesory s architekturou SteamRoller budou právě opět APU a to Kaveri čipy, které dorazí v druhé polovině roku 2013 a to na 28nm.
Zatím tedy můžete být v klidu. Nic se nemění, AMD bohužel nebude do segmentu nad 5000 korun zasahovat a můžeme jen doufat, že se někdy opět dočkáme nějakého skutečného souboje výkonných procesorů, jako v dávných dobách byly souboje Athlon64 vs Pentium 4. Do té doby není dnes co ve výběru výkonných procesorů ve vyšších cenových hladinách vůbec co řešit a volba je jen jedna.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|