Nová platforma AMD AM4 se ukáže ještě letos v plné síle pak příští rok. 14nm RAVEN RIDGE APU.
Už nějakou dobu měla být AM4 platforma na trhu a to již s existujícími APU procesory Bristol Ridge, založenými na poslední generaci 28nm architektury AMD Excavator. Nicméně situace na poli počítačů je taková, že z důvodu poklesu-stagnace prodejů jsou plné sklady starších sestav (včetně Intelu), takže výrobci PC jednoduše odsouvají zájem o novinky, stejně tak výrobci desek atd. AMD tedy AM4 platformu uvede až v následujících měsících.
Připomínám, že AM4 platformu znovu sjednotí AMD platformy, které jsou nyní 3 (AM1, FM2+ a AM3+). Nová patice a základní desky tak budou společné pro SoC APU procesory AMD (procesory s grafikou) a také pro procesory bez grafické karty. Samozřejmě s AM3 dorazí i nové čipsety atd.
AM4 a její mobilní verze FP4 dorazí tento rok a jako první právě s poslední generací 28nm čipů. BRISTOL RIDGE nabízející čtyři EXCAVATOR procesorová jádra nabízejí opravdu pořádné zlepšení proti všem předchůdcům. K tomu budou mít posílenou grafickou část. Pro mobilní použití bude mít AMD dvě platformy s rozpětím 10 – 35W TDP, určené pro AiO, ultratenké počítače a klasické mobilní počítače. Pro desktop pak BRISTOL RIDGE dorazí až v 65W verzích. Tyto procesory přežijí až do příštího roku, kdy letos ještě budou tvořit páteř nabídky. Nicméně jejich nástupci už jsou známy.
AMD potvrzuje 14nm SoC platformu RAVEN RIDGE určenou pro AM4 na desktopu a novou patici FP5 na mobilní platformě. Ano, půjde již o 14nm platformu procesoru s grafickou částí i většinou čipsetu. Tato platforma nabídne značné zvýšení výkonu, protože základem bude již „ZEN“ procesorová architektura a AMD počítá s konfigurací až 4jader/8vláken, takže můžeme předpokládat procesorový výkon úrovně současných Core i7 procesorů stejné konfigurace. Podstatně by se ale měla zvětšit grafická část z 8 až na 12 GCN jader. Plánované TDP je 4 – 35W pro mobilní platformu a 35-95W v případě desktopových variant.
Procesory bez grafické karty pak bude reprezentovat „ZEN“ FX, který pro desktopovou AM4 platformu dorazí již letos na konci roku. Nicméně půjde opravdu o prvních ochutnávku a to hned v nejvyšších modelech, které také nebudou levné. Hlavní vlna i cenově dostupnějších řešení, hlavně ale serverových až 32jádrových verzích dorazí během Q1 roku 2017. V Q2 207 pak počítáme právě i s nástupem 14nm APU procesorů. AMD by tak v plné síle 14nm s kompletně novými procesory a platformami mělo být zhruba od poloviny roku 2017, kdy by tedy měl být celý obrat dokonán a mělo by být jasné, zda se tak AMD dokáže vrátit a uspět proti Intelu (který příliš současné 14nm platformy měnit nebude až minimálně do roku 2018), nebo zda to bude opravdu poslední hřebíček do rakve.
Aktuálně se ale počítá s návratem AMD do high endu v desktopu i serverech, příchodem high endových APU i mainstreamových APU a to vše na mnohem konkurenceschopnějším výrobním procesu, než který kdy AMD mělo k dispozici. Navrch nedávno vyplynulo, že AMD otestovalo výrobu svých produktů i v továrnách SAMSUNG, takže by údajně měla být možnost využít i část výrobních kapacit Samsungu, což by znamenalo, že AMD má celkově přístup k výrobním kapacitám, o jakých se mu nikdy ani nesnilo a v případě, že by o nové 14nm produkty byl zájem, AMD by mělo mít možnost opravdu rozumně s nimi zásobit trh. Otázkou tedy jen je, zda jsou nové 14nm procesory AMD opravdu konkurenceschopné …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|