Procesory typu APU jsou pro AMD produkt číslo 1 s nejvyšší prioritou.
Procesory s Integrovanou grafikou jsou dnes zdaleka největší skupinou prodávaných procesorů. Jak u Intelu, který má integrovanou grafiku ve všech Sandy Bridge a ATOM modelech, tak u AMD, kde zdaleka největší podíly na prodejích tvoří APU procesory BRAZOS (40nm) a LLano (32nm). obě firmy samozřejmě mají i procesory bez grafiky, ale ty dnes tvoří okrajovou část trhu. U Intelu to budou Sandy Bridge-E a jejich serverové XEON verze, u AMD jsou to FX procesory a jejich serverové Opteron verze. Zásadní jsou ale procesory s integrovanou grafikou zejména pak ty mobilní, které tvoří vůbec největší část prodejů procesorů. Konkrétně pro AMD jsou stěžejní 40nm APU procesory BRAZOS, které tvoří zhruba 15-20% odbytu a pak 32nm APU procesory Llano, které tvoří necelých 60% prodaných procesorů AMD.
- AMD Trinity – „Bulldozer Llano“
Nejdůležitějším produktem na poli procesorů v roce 2012 je pro AMD platforma TRINITY. To je nástupce Llano. Od procesorové architektury K10, kterou mají současné Llano modely, AMD přejde u TRINITY na architekturu PileDriver, což je vylepšená architektura Bulldozer. Panují samozřejmě obavy o výkon, protože první procesory FX, které mají architekturu Bulldozer, ve výkonu na jedno jádro zrovna neexcelují. AMD přesto slibuje, že výkon TRINITY bude o 20% vyšší než výkon Llano procesoru. Samozřejmě Trinity bude v mnoha věcech dál, bude mít propracované TURBO a to již třetí generace, bude mít nové instrukce.
Vyšší výkon poskytne i nativní podpora DDR3 pamětí na rychlosti 2133MHz! Platforma ale bude mít i úsporné modely, které v kombinaci s DDR3 1,25V RAM by měly poskytovat skutečně vysoký stupeň mobility. Nejvýkonnější mobilní A8 TRINITY procesory by si měly vystačit jen s 35W. A to i přes 30% výkonový nárůst u grafiky, která bude vylepšena z generace HD 6000 na HD 7000. Nabídne UVD 3.0 s vylepšeními, Eyefinity a DP 1.2 podporu. Možná by měla být mulgiGPU podpora v kombinaci s neintegrovanou grafikou.
A teď to nejlepší. AMD sebou skutečně hodilo a věřte nebo ne, procesory už jsou ve finálních vzorcích ve výrobě, která se během října-listopadu a prosince doladí tak, aby prodejní verze šla do výroby už v lednu 2012. Datum vydání zatím není stanoveno, ale AMD počítá s tím, že procesory Trinity extrémně rychle nahradí současné Llano a dorazí už na konci Q1 2012, tak že už v Q2 2012 budou všude.
Vzhledem k nedostatečným kapacitám 28nm výroby u TSMC a jejímu ne zrovna uspokojivému stavu, AMD u procesorů BRAZOS zatím na 28nm výrobu nepřejde. Ostatně ani nemá velký důvod, protože nové 32nm Intel ATOM procesory zrovna masivní skok neudělali. AMD by tedy mělo stačit vylepšit současnou generaci procesorů na již zvládnuté a hlavně výrazně levnější 40nm výrobě TSMC, než rychle přecházet na 28nm.
Proto se začátkem příštího roku objeví BRAZOS 2.0. Procesory E2-1800/E1-1200. Ty tedy budou nadále 40nm, procesorová Bobcat architektura zůstane, ale AMD udělá vylepšení na grafické části, která bude také již HD 7000. Dalšími optimalizacemi AMD docílí toho, že E2-1800 s integrovanou HD 7340 bude mít stejné TDP 18W jako současný E-50 model, ale bude běhat na 1,7GHz na procesorových jádrech a 680MHz na integrované grafice, což by mělo v pohodě konkurovat ATOMu. AMD také chystá pro BRAZOS 2.0 nový čipset s několika vylepšeními.
Výroba BRAZOS 2.0 procesorů a čipsetů začne v únoru 2012 a na trh by měly jít v březnu 2012. AMD bude vyčkávat na lepší stav 28nm produkce u TSMC. Až poté přijde na řadu nová generace „Deccan“, která již bude koncipována jako SoC. Podle aktuálních plánů by se na trhu měla objevit někdy kolem srpna-září 2012.
Ještě pár slov, co nás čeká u procesorů bez grafiky, tedy modelů FX. Ty měly extrémně obtížný start, jednak jejich architekturu dnes většina aplikací není schopna využít, optimalizované aplikace dorazí později, jednak 32nm výroba u Globalfoundries vázne a není ve stavu, v jaké by FX architektura potřebovala, aby byla, pak je tu chybný strategie při návrhu architektury, která měla za následek neefektivnost a pak ani ceny FX procesorů vzhledem k výkonu a vlastnostem ve srovnání s Core i5/7-2000 nebyly zrovna šťastné.
Na desktopu tedy FX procesory příliš nezáří. V serverech je to ale o něčem jiném a tam byly přijaty o mnoho kladněji. AMD přesto nemůže mít ze stavu FX procesorů radost. Po nedávném oznámení nižších cen přijde ještě agresivnější zlevnění, které by konečně měly tyto procesory učinit skutečně atraktivními. I tak je to pro AMD nevýhodné ve srovnání s výhodností, které dosahuje Intel. AMD tak usilovně maká na zlepšení, což mu je ale houby platné, pokud GlobalFoundries pořádně nezlepší 32nm výrobu.
Aktuálně se tak připravuje B3 revize, která by měla něco málo zlepšit a přinést možnost vyšších frekvencí, protože ač se mnoha zdá frekvence 3,6GHz vysoká, AMD FX procesory měly v základu běžet na 4GHz, protože je to vysokofrekvenční architektura více menších jader a právě z vysoké frekvence měly těžit. Neočekávejte ale masivní zlepšení B3 revizí. AMD musí výrazně upravit návrh a snížit počet tranzistorů a zrychlit vyrovnávací paměti, což vyžaduje čas. Něco málo by měla vylepšit architektura PileDriver, zatím ale nevíme, kdy se procesory FX s touto architekturou objeví. Osobně si myslím, že ve 3Q 2012. Bohužel pro AMD bude mít Intel v té době na trhu již 22nm procesory Ivy Bridge, takže i kdyby FX zaznamenaly masivní vylepšení, pořád budou jen 32nm …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|