Společnost AMD oficiálně odhaluje další část podrobností o nových ZEN procesorech.
ZEN je pro AMD klíčový produkt, nejdůležitější produkt za mnoho posledních let a fakticky i produkt, který rozhodne o dalším osudu firmy potažmo i podoby procesorového trhu. Asi není třeba dodávat, že AMD i trh potřebuje konkurenci vůči Intelu opravdu velmi nutně. Dokáže ji ale AMD nabídnout?
„ZEN“
Po mnoha letech zbrusu nová procesorová architektura a konstrukce od AMD, která nahradí Bulldozer. Vývoj trval několik let (mluví se o 4-5 letech), kdy AMD přes omezené finance napnulo všechny síly, zaměstnalo nejlepší vývojáře včetně těch, kteří vyvíjeli nejlepší procesory AMD v minulosti. Na výsledek se podíváme v praxi už letos.
AMD potvrzuje, že nová architektura přinese obrovský skok ve výkonu na jedno jádro i celý procesor a také v efektivitě. Ale to asi těžko překvapí, zejména když stávající FX/Opteron 32nm procesory tu jsou už tak dlouho. Jádra jsou větší, navíc mají dvě vlákna na jedno jádro a ještě je to celé 14nm místo 32/28nm architektura.
Kromě toho se samozřejmě do procesoru stěhují další části čipsetů, například PCIe řadič (ano konečně verze 3.0), stejně tak je zde řadič DDR4 paměti a řada dalších novinek.
Nárůst výkonu ve srovnání se současnými FX procesory bude masivní a to i s vylepšenými verzemi architektury, která se ale dostala jen do 28nm APU čipů. Procesory budou vyráběny 14nm FinFET technologií a teoreticky by mohly být vyráběny jak v továrnách GlobalFoundries, tak Samsung, kdy nedávno bylo odhaleno, že AMD testuje u Samsungu výrobu některých nových produktů.
A teď k výkonu. Nedávný únik testu v AotS odhalil rozhodně velmi solidní výkon, ale pro některé nebyl dost dobrý, protože 8jdárový/16vláknový ZEN nepřekonal 4jádrový/8vláknový Intel. Jenže už si jaksi neuvědomili, že AotS využívá maximálně 8jader/8vláken, z více netěží a také ten vzorek ZEN procesoru běžel jen na 3,2GHz, zatímco jen o málo výkonnější Intel měl více než 4GHz. Říkal jsem tedy, že se skutečný výkon nedozvíme, dokud se procesor nepostaví parametrově podobnému procesoru Intelu v aplikaci, která jejich výkon využije. A tak se stalo! AMD prezentovalo naživo srovnávací test v Blender 3D, kde postavilo svůj 8jádrový/16vláknový 14nm ZEN, proti 8jádrovýmu/16vláknovému 14nm Intel BroadWell-E (Core i7-6900K) a to údajně na stejných frekvencích. A hádejte co:
Výkon je stejný! Což by byl opravdu velký úspěch, protože Intel Core i7-6900K má v X99 platformě výhodu 4kanálového řadiče DDR4, zatímco ZEN pro AM4 je dvoukanálová platforma a konkurence Z170. A kromě toho Core i7-6900K má TDP 130W, zatímco ZEN by si měl vystačit s 95W a cena 6900K je v současnosti 1089 dolarů (kolem 30 tisíc korun)!
Já myslím, že je tohle přesně to, co trh potřebuje, tedy skutečnou konkurenci a pokud se AMD dokáže vyrovnat stejnou konfigurací CPU se stejnou frekvencí výkonově Intelu, pak klobouk dolů, protože ten obrovský finanční rozdíl a tomu odpovídající rozdíl v investicích do vývoje samozřejmě nezmizel.
AMD potvrzuje návrat do vyššího segmentu, kdy první desktopové 8jádrové ZEN procesory pro AM4 dorazí ještě letos. Procesory se objeví i v mobilních PC a AMD se chce také vrátit ve velkém do serverů, kde už jen díky přítomnosti srovnatelné konkurence má zajištěn slušný odbyt. Serverová platforma nabídne ještě větší patici než AM4 a králem tam bude 32jádrový/64vláknový procesor „NEAPOL“.
Pro letošní rok se ale dočkáme jen velmi malé ochutnávky nejdražších modelů pro AM4 a teprve během první poloviny roku dojde na výraznější přítomnost ZEN procesorů. Stávající generace ZEN procesorů je navíc už fakticky hotová, připravuje se finální výroba a procesory mají a testují výrobci desek, počítačů a serverů atd., kteří připravují své produkty. V plné síle by pak měl být desktopový i serverový ZEN na trhu od Q1 nejpozději v Q2 2017. V současné době už AMD navíc pracuje na vylepšeném ZEN+.
Hm. Z datumu nadsenej nejsem, i5 3570 bych rad upgradnul. Ale zas tak to nehori. Tak si počkáme na Zen a Kaby Lake a vemu výhodnější. Rad bych zase amd cpu.
Hlavne neocakavajte cenu 8c/16t Zen CPU na urovni 4c/8t i7 A stale trvam na tom, ze 8c/16t bude cca na urovni intel xeon e5 2670 + 15% + taktovanie + ddr4.
já bych tu cenu na té úrovni i čekal. Velikost čipu je totiž podobná velikosti čipu polaris 10 (244mm2 vs. 232mm2), technologie výroby je identická, tedy v době masivní produkce již odladěná. Proto nečekám, že by mainstreamově taktovaný Zen 8C/16T přesáhl 300USD a přesto to pro AMD bude s požadovanou marží.
Nesmíš zapomínat, že AMD nekončí na 8C/16T. Půjde až 32C/64T, takže si musí udělat prostor. Těžko by totiž prodávalo byť superopteron za 2000USD jako intel xeon s polovinou jader. Zákazníci v korporátní sféře jsou totiž píče. To musí být nabídka revoluční, aby jednatelé oželeli ze strachu z akcionářů brebendy, které jim současný zaháčkovaný dodavatel dává.
Ja by som ludom nemastil maslo popod nos...8c/16t CPU s cenou okolo 300 pri dnesnej financnej situacii AMD je dost nerealne (hlavne, ked AMD musi do roku 2019 splatit svoj dlh 2,1 miliardy dolarov). Ocakavam cenu aspon na urovni intel sestjadier.+ AMD spomenulo, ze pouziva 14nm FF proces urceny pre vysoku hustotu, takze... vysoke takty sa nebudu konat (pre vyrobu to moze byt dobre, ale pre nas hracov urcite nie).
otazkou je, co prinese AMD vyssi zisk... jestli mainstream a nebo highend.
Osobne tu odpoved netusim.
pokud se ale bavime o kremiku, ktery ma plochu do 250mm2, tak to spis smeruje k mainstreamu a tam bych necekal cenu nad 500USD. Mozna se to ale bude delit na plne funkcni a nebo castecne deaktivovane chipy (cache, multiplikator, jadra).
Pokud se podíváš na ceny AMD dnes, tak AMD střílí ceny tak maximálně 10-20% pod výkonově srovnatelný Intel procesor. Fakt nevidím důvod, proč by měli být ještě o víc levnější. Nikdy tak nepostupovali. Potřebují se vyhojit na marži podobné Intelu, a to se jim nepodaří, pokud to budou prodávat za poloviční ceny.
To já třeba už Intel nikdy nekoupím, jinak bych tím podporoval předražené CPU pro obyčejné lidi. Do Zenu půjdu určitě, hlavně až bude v notebooku a obnovím i HTPC.
Je potřeba vzít v úvahu, že low- a mainstream (konkurence G4500 od Intelu apd.) ZEN bude reálně až počátkem roku 2018.
A to už v té době Intel bude kdoví kde.
Intel může kdykoliv šlápnout na plyn a ujet. jejich zvolnění tempa není ani tak vynuceno technologickými problémy, ale tím, že vyšší výkon nikdo dnes v zásadě nepotřebuje, takže je výhodnější se držet stávajících plně odladěných technologií a pořádně je zamortizovat.
Taktéž čekám na upgrade až na novou platformu ... jsem zvědavej na reálné testy. A na ty moje píčoviny se mi nechce strkat prachy do intela. Uvidíme pro co se ještě rozhodnu, budu čekat na CPU úrovně i5 ostatní je pro mne zbytečné.
Tak hlavně tu konečně bude doufejme konkurence. Od amd nemám teď na vyber k upgrade. A neméně důležité je, jestli budou gamesy využívat 8 jader Zenu, pánové u wargamingu atd.
Teď ještě aby to Amd nepokazilo a nasadilo aspon trochu normální cenu.Ty nehorázný ceny co predvadí Intel jsou hrůza.Díky konkurenci na tom vyděláme všichni, protože Intel bude muset buď snížit ceny a nebo přidat větší počet jader u mainstreamu.Snad se to Amd povede a zatočí se stávajícím monopolem.
Problém s hype je ten, že se dá těžko ovládat. Když se lidi rozhodnou v něco věřit, hodně těžko to změníš. U RX 480 AMD slibovalo co slibovalo a v podstatě to splnilo. Jenže se našli lidi co věřili v nereálně vysoký výkon a toho se pak chytli mnozí, kteří začali bezdůvodně tohle hype AMD vyčítat.
Pokud Zen bude srovnatelný výkonem se současnými Core i, tak se určitě najdou lidé, kteří budou říkat jaký další "fail" AMD předvedlo. Protože budou vykládat, jak se čekal výkon 20% vůči obdobné variantě u Intelu a jak slibovali a tak dále.
Stejny vykon jako broadwell je neuveritelny vysledek! Fregvence bude sice nizsi o cca 20%, ale i tak je to architektonicky pro AMD vinikajici vizitka. Aspon co se tyce blenderu.
Bude zalezet hodne na fregvencich, ES jede na 3.2GHz turbo, coz je porad proti intelu malo, ale je to prvni prudukt a architektura je vykonove srovnatelna coz je samo o sobe neuveritelne pro tak malou firmu jako AMD. Pro intel je to naopak strasna vizitka, ze jako cca. 15x vetsi firma nedokaze prijit s necim lepsim.
Ani to málo proti intelu není. takt pro všechna jádra je velmi blízký (3,0 vs 3,2GHz). Otázkou je, jestli nechopnost turbit v jednom jádře výše než 3,2GHz je dáno procesem (designem) a nebo tím, že tento pokročilý speedstep nestihli ještě dodělat.
Asi to bude trochu od obojiho, zen prinasi obrovske zmeny v celem navrhu a zcela jiste budouci optimalizace prinesou vyssi fregvence. Stejne tak se doladi proces. Ono se staci podivat na intel, kde fregvence pri uvedeni novych architektur nejsou zavratne vysoke. Ale uz samotny fakt, ze je AMD schopno konkurovat na stejne fregvenci je neuveritelne, vememeli v potaz jejich financni situaci atd.
A historicky problem AMD byli penize, bulldozer dopadl jak dopadl, protoze nemeli penize na rucni navrh a pouzili automaticky, coz prineslo vysokou spotrebu, pomalou cache a prakticky vsechny problemy, kterymi ta architektura trpela. A penize nemeli, protoze intel je nenechal vydelat ani v dobach, kdy procesory lepsi meli.
Ono vubec AMD vs intel je tragi-komicka hra na konkurenci.
Podle mě je vše trochu uměle upravené.Intel mohl (chtěl aby doprodal) zpomalit vývoj nebo spíš nástup dalších a dalších novým cpu,jelikož se prostě musí počkat až se AMD vzpamatuje.Ani bych se nedivil kdyby si vzájemě pomohli.Konkurence na oko.Byť AMD fandím,nevěřim moc tomu, že by samo zvládlo srovnat krok.
Nadruhou stranu mě překvapuje,asi z neiformovanosti i to,že si přečtu o nových suprových grafikách které jsou jednoznačně lepší než nvidia,ale i po dlouhé době článků o technologickém a výkonovém náskoku atd. se nvidia drží velice dobře...Možná čtu jen nadpisy...
Schvalne sem si vyhrabal clanek na ddworldu z rijna 2011 test fx 8150.Podle toho testu sem si nakonec koupil phenoma 965 za 2400 desku za 2800 pameti za 1300 a jedu na tom doted.Vidim tu stejnou podobnost to ocekavani nadseni ale mam tezke pochybnosti co nakonec amd uvede.Takze ma volba je ted jasna koupit fx8300 podvoltovat jako phenoma a vyckavat zen.
Predpokladam ze ho vydaj tak v lednu a nez ho odladi vydaji par revizi tak tu budem leden 2018.Co mezitim intel vytahne ze supliku nikdo nevi.Predpokladam jak je u intelu zvykem tak to bude urcite nova patice a cena stejna jako zen.
O cene nema smysl spekulovat protoze kdxz vidim ceny grafik kam nesmyslne vysplhaly rak se obavam aby ten zen 8jadro nezacinal na 8000 a vyse.
muze byt. Potrebuje ale bezny soudruh 8 jader 16 vlaken? Ja jsem momentalne spokojeny se 4 jadry a 4 vlakny. IPC me zajima a dalsi upgrade pro me muze byt 4C/8T s lepsim IPC.
Nejsem ale ten, co musi mit highend. Verim ale, ze v tomhle jsem prumerny spotrebitel (ne fanda, co porad tuni sve PC).
@AndreasCZ
Přesně tak, běžný uživatel to nevyužije. Hry stále nevyužívají více jader (4C/8T je naprosto dostačující) a vyšší frekvence je větší plus. To, že to bude válcovat benchmarky je mi naprosto k ničemu...
na zen se tesim a verim,ze urci to,ze bude zaklad minimalne 4 jadro..............a to samozrejme za normalni peniz..........asi tak 4 jadro za cenu i3 od intelu...........
caute zeptam se na neco mimo tema. Nějake novinky okolo tohodle clanku? http://www.ddworld.cz/aktuality/graficke-karty-gpu/novy-3dmark-time-spy-s-directx12-celi-kritice-zamerne-netestuje-dx12-jak-se-pouziva-ve-hrach-2.html
Ano, Futuremark potvrdil, že ty AS ve svém testu udělal tak aby to zvládaly grafiky obou společností bez zvýhodnění té architektury, která to umí lépe .... tím to bohužel zatím skončilo protože AMD nemá marketingové síly s tím něco dělat.
spíše jen vypnuly turbo ... těch 3GHZ ten CPU jinak má a předpokládá se a AMD to uvedlo, že finální ZEN pojede také na vyšších frekvnecích takže to bylo srovnávané záměrně na stejných tatkech a to je myslím to hlavní vypovídající ...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!