Firma získala zcela novou oblast produktů, nové inženýry, výrobní kapacity a získala na hodnotě.
Stávající vedení AMD si připsalo další zásadní a nečekaný úspěch. Dokázalo úspěšně dotáhnout největší akvizici v dějinách polovodičového průmyslu v hodnotě 50 miliard dolarů! Ano, nikoliv Intel ani NVIDIA, ale AMD realizovalo historicky dosud největší obchod v rámci polovodičového průmyslu a dokázala to, aniž by se zadlužila apod. prostě nabídla akcionářům Xilinx akcie AMD. Celý obchod se ale dlouho schvaloval u antimonopolních úřadů, kdy největší problémy dělala Čína. Hlavně z principu, že AMD je západní společnost mimo čínský vliv, takže Čína dávala jasně najevo že to nebude jen tak. AMD nakonec muselo nějaké záruky Číně dát, a ta vše nedávno jako poslední schválila. AMD a XILINX tak mohly vše dotáhnout a spojení je oficiálně dokončeno.
Většině z vás asi XILINX nic moc neřekne, nicméně jde o jednu ze zásadních firem na velmi specializovaném trhu a průmyslu v oblasti HPC, FPGA, adaptivních SoC a AI akcelerátorů. Nejen HW ale zejména výrazně i SW zaměřením. AMD tak získává hodně, zcela novou velmi unikátní divizi (XILINX se přemění na Adaptive and Embedded Computing Group (AECG) a povede ji stávající šéf firmy nově tedy bude spadat přímo pod šéfku AMD) a hlavně získává přístup do zcela nových odvětví. Pro XILINX je to ale také extrémně zajímavé, pro jeho investory výhodné, a pro firmu a její zaměření pak znamená spojení s AMD získání komplexní platformy CPU, čipsetů, GPU a dalších, kam může své technologie plně integrovat se všemi výhodami, které to přináší jí i zákazníkům.
AMD se tak díky tomu stává zásadním hráčem v tomto specializovaném, ale rychle rostoucím HPC a profesionálním průmyslovém odvětví, kam by se normálně jen tak nedostalo a kdy jeho platforma a význam firmy celkově výrazně posílí. AMD dokonce po spojení s XILINX najednou vyrovnalo tržní kapitalizaci Intelu! Tak zásadní tohle spojení na hodnotu a zajímavost firmy má. Pro AMD se otevírá další obrovský multi-miliardový trh a získává hlavně zcela nové zákazníky a zcela nové trhy s velkým potenciálem. Bude pokračovat v nabídce a činnosti současných XILINX produktů, nově ale budou postupovat společně ve vývoji dalších generací HW i SW. XILINX je aktivní v mnoha oblastech, kdy potenciální přínos jeho technologií a lidí můžeme později vidět nejen u HPC produktů.
XILINX jako takový znamená pro AMD posílení nejen po stránce produktů, ale také lidí i výrobních kapacit. XILINX je také významným zákazníkem TSMC i dalších výrobců a má zajištěny významné kapacity na stávajících i nových chystaných výrobních procesech u TSMC, což tedy nově bude spravovat AMD, jejíž význam tak výrazně vzroste i pro samotné TSMC, což může a bude mít zásadní vliv na další spolupráci těchto firem.
Samozřejmě byla velká obava z toho, že AMD akvizici nezvládne. Ostatně máme nebalení zkušenosti s akvizicemi v jejím případě, když přebíralo ATI. Celkově dobrý nápad a rozhodně dlouhodobě výborná věc, byla totálně zpackaná realizačně. Naprosto neschopné tehdejší vedení AMD nezvládlo kolem ATI akvizice skoro nic, nejen že výrazně přeplatilo, což dostalo AMD do značných finančních potíží, kdy muselo šetřit což se následně podepsalo zásadně negativně na budoucích produktech a málem zpečetilo osud firmy. Ale nedokázalo náležitě využít lidí a technologií, které s ATI získalo. Schopní inženýři mu tak rychle utekli. Legendární je pak stupidní rozhodnutí prodat SoC ATI Radeon divizi do společnosti Qualcomm (z toho vzniklé ADRENO). Za mrzkých pár desítek milionů dolarů prodalo AMD tyto technologie a divizi, která tehdy naprosto technicky dominovala a vlastně založila segment SoC a z toho Qualcomm těží doposud. A vydělal na tom miliardy.
Naštěstí stávající vedení AMD je úplně jiného ražení, než AMD za dob nechvalně proslulého vykuka Hectora Ruize, takže naopak to vypadá na extrémně zajímavý a pro obě strany výhodný obchod, kterým AMD velmi překvapila trh a jež může (a bude) míž zásadní přínosy v dalších letech pro AMD jako celek, i celý nejen HPC segment a produkty.
A to že stávající vedení AMD zvládlo udělat tenhle překvapivý a největší obchod v dějinách polovodičového průmyslu v hodnotě 50 miliard dolarů, aniž by se muselo zadlužit nebo vytáhnout z kapsy peněženku, je geniální tah.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|