Protože se na to všichni ptají, AMD oficiálně promluvilo o své chystané architektuře velkých CPU.
Jak už od nás víte, AMD má ve vývoji zcela novou architekturu a generaci svých CPU a to jak APU, tak hlavně velkých CPU bez GPU, tedy nástupců současných FX a Opteron čipů. AMD tak definitivně před časem uťalo všechny spekulace o tom, že by opustilo trh s velkými a výkonnými CPU bez GPU. Dosud jsme ale nevěděli, jak se nová architektura bude jmenovat. Teď už to víme. Šéf AMD ji nazval "ZEN".
AMD si od ní samozřejmě hodně slibuje, protože ví, jak velkých chyb se dopustila se současnou architekturou vycházející z Bulldozeru. Bulldozer byl mnohem horší, než být měl. Podepsalo se na tom velké šetření ve firmě, absence a odchod mnoha významných a schopných lidí a špatné rozhodnutí v klíčových fázích vývoje, založené hlavně na té snaze ušetřit. Výsledek všichni známe a bohužel věci nelze napravit tak rychle, jak by bylo potřeba. AMD má také problém s tím, že proti velkému Intelu, který si může dovolit utrácet miliardy a miliardy dolarů jen za vývoj a výstavbu výrobních kapacit, musí spoléhat na mnohem skromnější výrobní a vývojové kapacity GlobalFoundries. To mu v současnosti není schopno nabídnout nic lepšího než 32nm a 28nm výrobu, zatímco Intel už dnes má 22nm a dokonce také 14nm.
AMD se však v průběhu minulých let hodně změnilo. Zcela se změnilo vedení firmy a tedy i styl řízení a vlastně všechno. A vše nasvědčuje tomu, že dobrým směrem. Do AMD se vrátili přední odborníci, které AMD postavila do čela vývojů. AMD se v současnosti daří hodně na poli GPU a malých CPU (s GPU) a položila základy i budoucímu oživení na poli CPU, právě díky znovu získání lidí jako jsou například Jim Keller, Raja Koduri, či Mark Papermaster. AMD se podařilo výrazně vylepšit Bulldozer architekturu, nicméně je jasné, že nová generace musí začít od znova.
Vývoj samozřejmě už nějaký ten pátek běží, přestože zatím samozřejmě nemá AMD k dispozici výrobu pro procesory se svou "ZEN" architekturou. Určitě nebudou ani 32nm ani 28nm a pravděpodobně ani "20nm". Budou nejspíše až 16nm, což GlobalFoundries už připravuje k nasazení. ZEN architektura by měla myšlenku modulární architektury do určité míry zachovat (je výhodná), ale jinak bude úplně jiná. Doufejme, že hodně dobrá. Rozhodně by bylo zajímavé, kdyby se třeba i zopakovala historie ala Athlon64 vs Pentium4.
Na to všechno si ale budeme muset počkat nejméně do roku 2016, kdy snad tedy za 2 roky uvidíme AMD zpět na špici s novými AMD FX a Opteron procesory. Samozřejmě nová architektura CPU bude i v budoucích APU čipech a kromě toho AMD má ještě v plánu 64-bit ARM architekturu. Zkrátka máme se snad na co těšit.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|