Doposud to byl jen kvalifikovaný odhad, AMD jej ale oficiálně potvrdilo. Co nabídnou RYZEN 8000?
Současné 5nm RYZEN 7000 procesory jsou na trhu už nějakou dobu a pomalu se blíží polovina jejich životního cyklu. Tedy alespoň u těch prvních vydaných modelů. V případě mainstreamových čipletových RYZEN 7000 máme na trhu už fakticky všechny zamýšlené modely, včetně RYZEN 7000X3D variant s vrstvenou L3. A téměř všechny modely se také prodávají za velmi atraktivní ceny, které jsou v některých případech i výrazně níže, než jsou jejich jinak stále platné doporučené ceny, což je neklamný důkaz, že výroba jde skvěle a všechno tedy šlape :).
Zbývá ještě vyřešit low end nabídku v rámci desktopu RYZEN 7000, což by mohly později v Q3 tohoto roku vyřešit desktopové verze mobilních 4nm max. 8jádrových APU, ale uvidíme. Možným řešením je také další pokles ceny RYZEN 5, protože si nemyslím, že z pohledu výroby nedává moc smysl ořezávat tyhle čipy třeba na jen 4 jádra, protože ty fyzicky 8jádrové 5nm ZEN 4 čipy jsou extrémně malé a mají extrémně dobrou výtěžnost, takže uměle je omezovat na 4jádra, když z hlediska výrobních nákladů jsou stejné jako RYZEN 5 a RYZEN 7? To nemění nic na faktu, že výrobci základních desek a OEM PC volají po levnějších AM5 procesorech, které AMD stále nemá, takže to bude muset nějak adresovat.
Kromě těchto levných modelů má pak AMD na trhu díru ještě v high endu. Ale víme, že se chystají nové RYZEN ThreadRipper platformy, kdy určitě dorazí PRO varianta s 8kanálem a až 96jádry, tedy fakticky desktopová verze serverové SP5 patice pro EPYC. Ve hře je také vyloženě high end nadšenecká verze ThreadRipper X s menší paticí a „jen“ 4kanálovou platformou pro 64jádrové modely. Víme, že AMD má obě, testuje je, ale zda se dočkáme té 4kanálové je stále záhada. Určitě však nějaký ThreadRipper RYZEN 7000 ZEN 4 dorazí a vypadá to na přelom Q3/Q4 tohoto roku. A to bude ohledně ZEN 4 v rámci desktopových PC asi vše … čím se ZEN 5 dostává do dohledu a hlavně „na pořad dne“ …
- AMD oficiálně: ZEN 5 pro RYZEN 8000
Jak už nadpis řekl, AMD na oficiální prezentaci o svých plánech potvrdilo, že nová generace procesorů pro AM5 ponese oficiální označení RYZEN 8000 a bude používat ZEN 5 procesorovou architekturu a NAVI 3.5 grafickou architekturu pro integrované GPU. A samozřejmě míří na současnou AM5 platformu.
AMD také oficiálně řeklo, že sama AM5 platforma bude hlavní a podporována minimálně do roku 2026. Zda to znamená že bude podporovat i ZEN 6 na RYZEN 9000, které v roce 2026 vyjdou, ale zatím nevíme. Dosavadní vyjádření AMD naznačují obě varianty (ano i ne). ZEN 6 už je mimochodem ve finálních fázích vývoje.
AMD také oficiálně potvrdilo, že RYZEN 8000 procesory budou mít opět 65 až 170W, tedy stejně jako RYZEN 7000 modely dnes. Firma se tak hodlá soustředit na další vylepšování a optimalizace AM5, což určitě potěší současné majitele, kteří se tak mohou spolehnout na další podporu a zajímavé možnosti upgradu. V rámci RYZEN 8000 procesorů pro AM5 pak AMD slibuje další masivní zlepšení hlavně efektivity. Tolik k oficiálním doposud potvrzeným informacím ze strany AMD ohledně nové generace procesorů, která podle AMD dorazí v roce 2024.
Samozřejmě firma zatím nechce mluvit a jít do detailů, realisticky zbývá zhruba rok do uvedení prvních RYZEN 8000 produktů, takže nemá smysl o nich zatím moc podrobně mluvit. AMD nemusí na rozdíl od některých lákat na nadcházející generace produktů, protože ty stávající jsou nekonkurenceschopné ;) a udržovat tak investory alespoň trochu nadšené. Nicméně vývoj na všech frontách pokračuje. ZEN 5 čipy jsou dávno funkční a v současnosti už se testují předvýrobní vzorky samotných RYZEN i EPYC procesorů, včetně testování zamýšlených prodejních konfigurací a variant.
A zákulisní zdroje říkají, že AM5 se soustředí zejména na přepracování ZEN architektury směrem k maximální provozní a výrobní efektivitě. Základní ZEN 5 verze (budou také ZEN 5 3D a ZEN 5C) má stále jen 8jader/16vláken na jeden čip. Ale díky N4 výrobě je fyzicky ještě menší než necelých 80mm2 u 5nm ZEN 4, ačkoliv AMD prý testuje varianty s různě velkými L2 na jádro. Základem je 1MB L2 na jádro, ale v testování jsou prý i 2MB a 3MB varianty, jež ale navyšují plochu čipu. Aktuálně to však vypadá, že AMD nechá nakonec jen tu 1MB L2 na jádro, protože výkonové přínosy u větších kapacit L2 jsou v jednotkách % navíc jen u specifických aplikací a fyzické zvětšení čipů a věci s tím související tak za to tak nestojí. Navíc u aplikací, kde má větší cache význam a přínos, to bude AMD řešit vrstvenými ZEN 5 3D variantami, které dorazí později. Každopádně aktuálně to vypadá, že AMD se u standardní ZEN 5 soustředí hlavně na posílení celkové efektivity designu, kdy prý přepracovala celou ZEN architekturu a jde o největší změnu od první generace.
V rámci RYZEN 8000 pro AM5 se ale nejspíše dočkáme jen maximálně 16jádrových variant s 32 vlákny, tedy stejně jako současný RYZEN 9. Firma prý sice testuje verze s více jádry, ale v tuto chvíli to nevypadá že by plánovala jejich vydání na trh. AMD zdá se nemá pocit, že by 16jáder/32vláken bylo u současných mainstreamových TOP CPU nějakým omezením, což má rozhodně pravdu. A pokud chcete více jader, a tedy více výkonu, jsou a budou tu RYZEN ThreadRipper modely, které kromě většího počtu jader mají také více paměťových kanálů atd.
Každopádně nástupce současného 5+6nm RYZEN 9 7950X s takty 4,5GHz – 5,7GHz bude mít tedy stejný počet jader/vláken, ale architektura bude výrazně předělaná. Mimo jiného bude mít i větší L1. Využívat pak bude N4 („4nm“) výrobu TSMC pro CCD. A možná 5nm pro nový I/O čip, i když ve hře je stále i levnější 6nm výroba. To není až tak podstatné, ačkoliv AMD má zájem udělat lepší i integrovanou grafiku, která je součástí toho I/O. Měla by mít podle AMD architekturu RDNA 3.5. Pokud jde o procesorovou část, tak AMD v tuto chvíli cílí na 5,8 až 6GHz boost. RYZEN 9 8950X bude mít pravděpodobně kolem 4,8GHz v základu a 5,9GHz v boostu, tedy malý ale zajímavý posun. Hlavní výkonový posun má být hnán výraznými změnami v architektuře samotné. Aktuálně prý ZEN 5 procesory dosahují zhruba 20% průměrného zlepšení IPC proti ZEN 4, což je rozhodně hodně slušné. Další výkon naženou pak vyšší takty procesoru a také podporovaných pamětí DDR5, kdy se obecně počítá, že základem podpory bude místo dosavadních DDR5-5200MHz s neoficiálním maximem DDR5-6000MHz, rovnou 6400MHz moduly.
Obecně myslím že je realistické očekávat, že nová generace RYZEN 8000 bude se stejným počtem jader/vláken a stejnými provozními vlastnostmi pro stejnou AM5 patici zhruba o 25 až 35% výkonnější než současné RYZEN 7000 modely. A nevidím ani důvod k nějakým vyšším cenám, takže cenově podle mě při uvedení budou kopírovat ceny při uvedení aktuální generace. Pokud jde o uvedení na trh, v tuto chvíli obíhají éterem dvě sady informací. Jedna tvrdí, že AMD předvede ZEN 5 na CES 2024 v lednu, tedy zhruba za 7 měsíců s tím, že desktopové ZEN 5 dorazí jako první na přelomu březen/duben, tedy pro Q2 2024. Spolu s nimi vyrazí na trh také serverové ZEN 5 varianty. Druhá sada informací hovoří o uvedení na trh kolem Computexu 2024, tedy přelom 05/06 - 2024 s plnou dostupností začátkem Q3 2024 (07/2024). Ať tak nebo tak, o cca půl roku později dorazí na trh ZEN 5 3D modely s vrstvenou L3.
Každopádně vše nasvědčuje tomu, že jsme zhruba rok od uvedení prvních RYZEN 8000 na trh. Čekat na ně ovšem není nutné, protože budou plně kompatibilní se současnou AM5 platformou a deskami i chladiči. Stávající RYZEN 7000 jsou dnes extrémně výhodné, a objektivně jsou nejlepší CPU v každé cenové hladině, a jakmile přijde RYZEN 8000, budete je moci jednoduše nahradit, přičemž stále se bude dát RYZEN 7000 slušně prodat. Takže velmi zajímavé a určitě je to něco, na co se vyplatí dnes při pořízení celého nového PC koukat, protože konkurence podobnou možnost zajímavého, významného a snadného budoucího upgradu, dnes jednoduše nenabízí.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|