Rozšíření nabídky procesorů ve všech oblastech. 32nm výroba ale stále nejede ideálně.
AMD slaví. Jak už jsem vás informoval, není přesné, že by vydání procesorů Bulldozer mělo být dále odkládáno. Naopak včera AMD zahájilo prodeje a první dodávky 32nm procesorů architektury Bulldozer. Konkrétně nové Opterony Interlagos tedy modely s až 16 jádry:
Procesory Bulldozer jdou tedy na trh. Kdy se dočkáme na desktopu? Jak už měsíc informujeme, bude to na 99,9% v říjnu, kdy procesory budou k sehnání v obchodech. Na konci září se maximálně očekávalo jejich uvedení, ale bez dostupnosti v obchodech, takže nezajímavé pro zákazníky a na datu dostupnosti v říjnu se prostě nic nemění a žádné odkládání by být opravdu nemělo. Pokud jde o srovnání výkonu, nevěřte objevivším se údajným testům a ani nepodléhejte nějaké neodůvodněné skepsi, kterou někteří nepochopitelně šíří. Procesory AMD Bulldozer jsou jednoznačně výkonnější než AMD Phenom II, hlavně dokáží konkurovat výkonově dnes bezkonkurenčním procesorům Intel Core i5/7-2000 a ještě budou za zajímavou cenu. Jak mohou být podle některých zklamáním, vážně dost dobře nechápu.
Fakta: AMD má první generaci 32nm procesorů na svém zatím neodladěném 32nm procesu, zatímco Intel má 32nm proces dávno odladěný a Sandy Bridge jsou již druhou generací 32nm procesorů. V současné době nemá AMD nic, co by se výkonu Core i5-2000 nebo Core i7-2000 byť jen přiblížilo! AMD FX-6000/8000 procesory (se 6-8 vlákny)se dokáží výkonově vyrovnat (v některých ohledech i překonat!) procesorům Intel Sandy Bridge (se 4-8 vlákny), navíc budou mít i lepší poměr cena-výkon. Výkon Bulldozerů je všechno, jen ne nízký, a to i v jednojádrových (1vlákno) aplikacích. Jenže jednojádrová (jednovlákno) aplikace, kde by byl výkon procesorů nedostatečný, neexistují! Všechny náročné aplikace včetně her, jsou optimalizovány dnes na 4 i více jader/vláken! Takže o jakém zklamání to někteří pořád hovoří, prostě nepochopím. V každém ohledu jsou procesory AMD Bulldozer mnohem lepší než Phenom II procesory. Mají proti nim lepší turbo systém, nové instrukce, vyšší výkon na jádro ve srovnání 1jádro AMD Phenom II vs jeden modul Bulldozer což jsou základní jednotky těchto procesorů a jsou skutečnou konkurencí Intel Sandy Bridge modelům, které dnes konkurenci ze strany AMD Phenom II prostě nemají. Co by jako měly být více? Jsou to procesory ne kouzelné hůlky, které vyléčí rakovinu i hladomor za cenu lízátka.
I kdyby byly údajné testy Bulldozer procesorů částečně pravdivé, nejsou vzhledem k současné situaci Phenom II procesorů, 32nm výroby a ceně konkurenčních Intel procesorů, v žádném ohledu zklamáním! To prostě nedává smysl.
- Další nové modely procesorů LLano
Jak už jsem řekl výše a také v dřívějších novinkách, 32nm výroba AMD je v plenkách a zatím se stále ladí. Proto třeba mají procesory Llano tak vysoké základní napětí atd. Prostě 32nm výroba AMD začíná, ale nebojte se, nové revize procesorů AMD a úpravy ve výrobě dorazí v dohledné době. Stejně tak se AMD snaží vyřešit problémy s výtěžností, která zatím není ideální. Proto i počty procesorů Llano a start výroby a uvedení na trh procesorů Bulldozer jsou takové, jaké jsou.
AMD Llano je rozšířeno o dvoujádrové modely A4 s integrovanou grafikou AMD Radeon HD 6410D se 160 jednotkami. Model A4-3400 má 2,7GHz a 160SP na 600MHz. Podporuje nativně DDR3 1866MHz (čímž se omlouvám jednomu diskutérovi v uvedení omyl, špatně jsem si přečetl specifikace) a TDP je 65W. Modely A4-3300 má 2,5GHz, grafika se 160SP má 443MHz a podporu jen maximálně DDR3 1600MHz. Ceny obou procesorů jsou ale 69 a 64 dolarů, což je 1350 a 1450 korun včetně DPH a to je velmi přijatelné. Oba ale nemají žádné Turbo, taktovat se ale dají.
Také již byly na trh uvedeny základní desky s A55 čipsetem, který proti A75 je ochuzen o podporu SATA6G a USB3.0, což ale v praxi tolika nevadí. Ceny AMD A55 desek se ale pohybují už kolem 1500 korun včetně DPH. Slušnou A75 pořídíte za 2000 korun včetně DPH, což je myslím velmi slušná nabídka. Teď jen dořešit dostupnost a zbytečně vysoké napětí u procesorů Llano a trochu jim zvednout frekvence a je to téměř dokonalá mobilní i desktopová platforma pro velkou skupinu běžných zákazníků, včetně firemní sféry. I proto Intel včera trochu snížil ceny a zvýšil frekvence u konkurenčních Pentium G a Core i3-2000 procesorů, které jsou právě přímou konkurencí AMD Llano platformě. Jak víte z našich testů i přehledů sestav, AMD válcuje Intel v oblasti výkonu integrované grafiky a její výbavy a schopností. Intel ale v tomto směru maká a chystá uvedení ovladačů, které zvyšují grafický výkon u HD 2000/3000 grafik až o 40%. Jak, to nevíme, ale jsme celkem zvědaví.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|