Strana 3 z 3
- AMD Llano je soupeř pro Intel Sandy Bridge
Problémem AMD na mobilní platformě byly i provozní vlastnosti. Intel už dlouho jede na 32nm a proti tomu s 45nm u AMD prostě nešlo moc co dělat. Nyní je a nějakou dobu ještě bude, situace vyrovnaná a oba výrobci mají 32nm. A přechod z 45nm na 32nm je u AMD skutečně znát.
Nová platforma je výkonnější než ta stará, o rozdílu po grafické stránce ani nemluvě, výdrž na baterii je ale úplně nová liga. Dokonce je AMD Llano ve výdrži o něco lepší než Intel Core i5-7! Jinými slovy, AMD konečně uvedlo skutečně mobilní platformu!
(ASUS K53 - Core i5-2000 s HD 3000)
AMD nedělá kolem Llano takové haloo, jako bychom očekávali. Je to divné, když je Llano skutečně prvním mobilním produktem v historii AMD, který skutečně může hrát na mobilním trhu významnější roli a být skutečnou konkurencí nabídce Intelu! Jenže AMD ví, že Llano ve stávající podobě není dokonalé a přišlo o něco později, než mělo.
Hlavní vadou na kráse je procesorový výkon. Ano, je pravdou, že už jen z hlediska rozvržení čipu má Llano procesorově proti Intelu Sandy bridge nevýhodu, ale stejně, vyšší výkon Intelu je prostě velký rozdíl. Intelu tak stačí poukazovat na tento fakt, který na spoustu zákazníků udělá velký dojem. Jenže sám Intel ví, že v praxi je dnes procesorového výkonu pro běžného uživatele více, než je vůbec potřeba. V grafech sice vypadají rozdíly propastně, ale v praxi málokterý uživatel pozná, či jej nějak výrazně omezí, zda se mu složitější úloha v délce trvání několika minut provede o 5-20s pomaleji nebo rychleji. Procesorový výkon dnes prostě není omezující.
Naopak AMD podle očekávání exceluje grafickým výkonem a to už běžný uživatel jednoznačně pozná. I když ten by mohl být ještě lepší, kdyby procesorový výkon byl vyšší. Zatímco u procesorového výkonu nouzi nemáme, grafického výkonu není nikdy dost. Nové DX11 integrované grafiky AMD v procesorech Llano umožňují to, co žádná jiná před nimi. Low endové grafické karty zcela ztrácejí smysl. Skok je to velký hlavně v tom, že na to všechno dnes stačí opravdu ten jediný čip velikosti a spotřeby procesoru!
Díky 32nm výrobě a celému FUSION také AMD podstatně zlepšilo provozní vlastnosti. Výdrž na baterii je opravdu vynikající. Kromě toho v případě osazení výkonné přídavné grafiky, dokáže AMD i přepínat. V přímém srovnání AMD A8 s integrovanou grafikou AMD proti Intel Core i5-2000 s Intel HD 3000 integrovanou grafikou, AMD vítězí vyšší výdrží baterií, zásadně vyšším použitelným grafickým výkonem a prohrává jen v tom procesorovém výkonu. Otázkou je, co je lepší a použitelnější platforma jako celek, což už ale budou muset rozhodnout zákazníci.
AMD Llano je rozhodně tím, čím AMD slibovalo, že bude. Je velmi dobrým začátkem a výborným základem, na kterém se dá stavět. Dalším krokem bude přechod na novou procesorovou architekturu. Už příští rok se nová generace těchto procesorů představí na architektuře Bulldozer. Samozřejmě spolu s tím naroste i procesorový výkon. Otázka je, jak se AMD vyrovná s tím, že už příští rok Intel začne s 22nm výrobou. Každopádně poprvé v historii může AMD skutečně soupeřit s Intelem na dnes většinovém mobilním trhu a to je skutečně co říci. Hlavně už je to také souboj platforem jako celků a ne jen procesorů, které už jsou dnes i fyzicky jen nesamostatnou součástí platformy. Přesto buďme realisti. Intel má značnou výrobní převahu už jen počtem továren, takže produktově obě firmy klidně vyrovnanými soupeři být mohou, ale když přijde na výrobu a možnosti konkurence na trhu, to je úplně jiná věc …
Každopádně Llano rozhodně neudělá dojem na příznivce maximálních výkonů, pro drtivou většinu uživatelů ale můžeme poměrně bez obav konstatovat, že na trhu není lepší a vyváženější platforma kombinující po všech stránkách výkonově dostatečný procesor a výkonnou DX11 Integrovanou grafiku, která skutečně stačí na všechno, co běžný uživatel potřebuje a to je něco, co nikdo jiný, včetně Intelu, dnes nabídnout nedokáže ....
Zdroj: Pcper.com, anandtech.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|