Strana 1 z 3
AMD oficiálně uvádí 32nm procesory AMD Llano
– první vážná mobilní konkurence pro Intel!
Zatímco na procesory Bulldozer si ještě nějaký ten týden počkáme, 32nm procesory Llano jsou zde a o něco dříve, než se čekalo. Jak už jsem napsal dříve, ačkoliv jako fandové výkonu nás spíše zajímají Bulldozer procesory, realitou je, hlavní roli v prodejích i příjmech výrobců hrají procesory výrazně levnější. A právě proto je Llano stěžejním produktem AMD. Procesory LLano mají svým určením zasáhnout přes 70% desktopového a drtivou většinu mobilního trhu. Jinými slovy, na jejich úspěchu záleží další působení společnosti AMD a Llano je skutečně velmi významný produkt.
Významný je i proto, že tyto 32nm procesory jsou tím skutečným FUSION. Zatímco v lednu uvedený Brazos pro méně výkonné platformy je takovou předzvěstí, Llano je skutečně spojením výkonného procesu a výkonné moderní grafické karty, vše na jediném kousku křemíku. Po letech diskusí a slibů právě dnes přichází první generace FUSION.
Z hlediska rozložení trhu jsou dnes karty rozdány jasně. Deskopový segment má 30%, mobilní 70% a tak není divu, že Llano je výrazně orientováno na mobilní segment a desktopové verze budou vycházet z mobilních verzí včetně patic a čipových sad. Procesory Llano tak v desktopu do AM3 patic neosadíte. Není ani divu, že AMD dnes jako první uvádí právě mobilní verze procesorů Llano a snad poprvé v historii se skutečně hodlá utkat s Intelem na mobilním trhu se skutečně vyrovnanými produkty.
Architektura Llano není žádným velkým překvapením. Už dávno víme, že AMD použilo architekturu stávajících 45nm procesorů Athlon II. Samozřejmě ale udělalo značné množství úprav a vylepšení, protože přechází na 32nm výrobu a na stejný křemík se kromě procesorových jader musí vejít i DirectX11 grafické jádro.
AMD není první, kdo uvádí první 32nm procesor s integrovanou grafikou na stejném kusu křemíku. Intel už v lednu uvedl Sandy Bridge procesory. Jenže ty nejsou zdaleka tak vyvážené. U Intelu zcela jasně převažuje procesorová část, která zabírá většinu plochy čipu. AMD vsadilo na vyváženost. Kromě toho je integrovaná grafika u AMD výrazně technologicky i výkonově pokročilejší, než integrovaná grafická karta HD 2000/3000 v procesorech Intel.
AMD uvádí několik prvních mobilních modelů. Ty mají 2-4 procesorová jádra a různý počet aktivních SP jednotek v grafickém jádře. Samozřejmě se také liší takty. TDP u mobilních verzí je kolem 35-45W. pro desktop samozřejmě přijdou frekvenčně vyšší modely s TDP 65-100W.
Pokud jde o konkurenční cílení, AMD si troufá v mobilní platformě na všechny modely konkurence, včetně Core i7, což je něco, co už jsme tu hodně dlouho neměli.
Samozřejmě vzhledem k tomu, že většina zákazníků dnes ani neví, co to ten procesor je, AMD se v souvislosti s uvedením nových platforem zaměřilo právě na novou propagaci platformy VISION s různým odstupňováním značení.
Podívejme se tedy krátce dnes na výkon …
|