Mít nejlepší produkty se vyplatí, i když asi ne tak, jak by někteří možná čekali. Ale pořád hodně.
Objektivně vzato, AMD by dnes mělo mít nejméně 85% procesorového trhu, pokud by tedy zákazníci nakupovali čistě podle objektivních kvalit, výkonů a výhodnosti produktů. Jenže setrvačnost (čti hloupost) vládne světu a AMD sice už vyhrálo a vyhrávat nějakou dobu bude jednoznačně produktově, ale s hloupostí zákazníků a setrvačností se bojuje těžko a dlouho. Navíc proti ní stojí všeho schopný Intel a velká část OEM trhu, kteří jsou samozřejmě spokojeni s tím, jak to fungovalo doteď bez AMD a konkurence. Tedy že zákazníci platí velké peníze a nic je nezajímá. AMD jim tohle samozřejmě hodně nabourává. Neochota některých významných firem nabídnout ve svém portfoliu AMD platformy ve velkém, je zjevná. Takže radši budou dále nabízet za nehorázné peníze ve všech ohledech mnohem horší produkty Intelu, a nejlépe tak, aby zákazník vlastně reálně neměl na výběr. AMD samotné proti tomu nemůže moc dělat. To hlavní už udělalo, ale stojí proti společnosti Intel a celému tomu prakticky monopolnímu seskupení kolem, která jen za Q4 utržila 20 miliard dolarů a 7 miliardy z toho čistého zisku.
AMD se prostě za konkurenci Intelu považovat nedá, ale asi mu to ani nevadí. Naopak, u AMD bouchají šampaňské, společnost, která byla ohromně zadlužená a zbouchala své ZEN a NAVI architektury současných produktů doslova na koleni při svíčkách na pokraji krachu, právě ohlásila nejlepší hospodářské výsledky za celou svou historii od roku 1969!
- Rekordní kvartál i rok pro AMD
Překvapení to samozřejmě není. Očekávalo se to. Ostatně prodeje v mnoha oblastech naznačují slušný zájem o produkty AMD, alespoň ze strany uživatelů, kteří vědí, co kupují. Q4 2019 tak znamenalo pro AMD poprvé překročení 2 miliard. Konkrétně utržilo 2,127 miliardy dolarů, což je o neuvěřitelných 50%(!) více než před rokem. No a je z toho 348 milionů dolarů čistého zisku, což je dokonce o 1143%(!) více než před rokem. Řekl bych solidní čísla.
Tím spíše, že AMD stále platí své dluhy z minulosti. Jen za poslední rok zaplatilo téměř 1 miliardu dolarů na splátkách, a jen v závěrečném Q4 poslalo přes na úhradu dluhu půl miliardy dolarů. Takže ten vykázaný čistý zisk mohl být klidně mnohem větší, kdyby AMD chtělo. Nicméně firma se evidentně rychle a správně snaží zbavit dluhu. Zbývá jí zaplatit už jen něco kolem půl miliardy, což téměř určitě doplatí během Q1 a Q2 tohoto roku. Do druhé poloviny letošního roku tak AMD vstoupí po více než dekádě problémů, konečně zcela bez dluhů. To je samozřejmě úžasný výsledek, protože tyhle obrovské peníze, co teď AMD vynakládalo ve složité situaci na zaplacení dluhu, bude konečně moci investovat do produktů, marketingu apod.
Za zajímavost stojí i podrobnosti, která divize vládne. Je to samozřejmě ta PC a grafická, která sama udělala 1,66 miliardy příjmů a 360 milionů zisků. To je o 69% a 213% více než o rok dříve. Zdrojem zklamání je pro mnohé analytiky ale serverová divize a Semi-custom. Ta totiž zvýšila příjem „jen“ o 7% na „jen“ 465 milionů dolarů. Zisk ovšem narostl o 850%, kdy ze ztráty 6 milionů je divize v zisku 45 milionů. To je dost podstatná změna. Může za to samozřejmě vysoká marže a zisky u EPYC procesorů.
Nicméně „jen“ půl miliardy dolarů za EPYC, se zdá prostě trochu málo, když serverový CPU trh dělá téměř 10 miliard dolarů. Jenže Intel a jeho XEON jsou sice ve všech ohledech podstatně horší než EPYC, ale extrémní konzervativnost (hloupost) zákazníků a lidí co rozhodují, prostě hraje roli. Víc, než produkty samotné, takže Intel má stále kolem 94% trhu. Ačkoliv produktově absolutně nestačí výkonem, efektivitou ani cenou. Ale pro 94% trhu výkon, cena ani efektivita zjevně nehrají žádnou roli. AMD také tyhle poslední měsíce moc (vůbec) nevydělává na konzolové platformě, které však dosud byly zásadním zdrojem příjmů téhle divizi a v Q4 2019 z nich byl příjem minimální, což tedy najednou staví EPYC do podstatně lepšího světla, když celá divize rostla zejména co do zisku. A jak jistě mnozí podotknout, to nejlepší jak u EPYC tak u semi řešení pro konzole, je teprve před námi. Mnoho firem se chystá tento rok na obnovu serverů a zejména v polovině roku odstartuje výroba nových konzolových platforem, kam AMD bude dodávat speciální nové RYZEN/NAVI APU řešení. AMD se tedy celkem spolehlivě může těšit na zaručené a výrazné posílení téhle divize v dalších měsících a kvartálech.
- To nejlepší teprve přijde
U AMD se celkově mohou těšit na skvělé výsledky. Pro Q1 2020, kdy první kvartál je tradičně slabé období pro všechny, AMD očekává senzačních 1,8 miliardy dolarů na příjmech, což je o 46% více než minulý rok. Tedy opět velmi solidní výsledek. AMD také očekává v pohodě dosažení své cílové marže 45% (Intel a NV mají ale stále o nějakých 15% více, což vypovídá vše o cenách produktů pro zákazníky). A vůbec celý rok 2020 má skončit velkým rekordem pro AMD. Nic nenaznačuje opak, žádné problémy nejsou na obzoru. Naopak, AMD už tenhle půl rok po letech zaútočí na mobilní platformu, a to jak v CPU, tak GPU. Poprvé po letech má kompletní nabídku více než konkurenceschopných mobilní grafik a procesorů. Procesory RYZEN na desktopu i EPYC v serverech, se také nemají čeho bát. Snad jen hlouposti těch, co stále v současnosti místo nich koupí Intel, ačkoliv to nedává sebemenší smysl. Pokud tedy trochu víte, co kupujete a chcete za své peníze co nejlepší výkon, technologie, vlastnosti atd. No a do toho vyrazí na trh v druhé polovině roku i nová platforma konzolí s AMD RYZEN/NAVI na palubě. Budou se realizovat velké zakázky na super počítače s EPYC/Radeon na palubě za desítky až stovky milionů dolarů. AMD také potvrdilo, že dorazí nová generace ZEN 3 procesorů v závěru roku, a oficiálně potvrdilo i novou generaci NAVI 2 grafik s návratem i do high endu a velmi pravděpodobně také nová generace profi grafik.
U AMD vypadá tedy vše v nejlepším pořádku a současnému vedení by měli majitelé firmy líbat ruce. Pokud někdo potřeboval ještě důkazy proti starému vedení, jak mizernou práci odvádělo, tak má vše, co potřeboval. A přitom se nedá říci, že by stávající vedení dělalo něco zásadně objevného, převratného a nevídaného. Prostě se jen soustředí na dvě oblasti a dva produkty (CPU a GPU), skutečný vývoj a nešetří na podstatných detailech a nevymýšlí kraviny kolem. Bohužel ale musím také říci, že teď už pro AMD začíná i poněkud boj s větrnými mlýny.
- Boj s větrnými mlýny aneb konkurenční prostředí nefunguje
Lepší až nejlepší produkty na trhu, AMD objektivně má, a mít nějakou dobu zaručeně bude. Ale jejich prodej na vlastně nefunkčním trhu v nefunkčním tržním prostředí, je věc úplně jiná. Jak dokazuje Intel, o nejlepších, nebo alespoň dobrých produktech, to zkrátka není. Intel bez přehánění nemá vlastně jediný skutečně dobrý procesor dnes, zejména v serverech. A přesto to stačí na drtivou podílovou převahu a hlavně neuvěřitelných 20 miliard příjmů a 7 miliardy zisku za stejný kvartál. Intel je tedy 10x větší po stránce příjmů a 20x větší po stránce čistých zisků. Proti tomu se v pozici tak malé firmy, jakou je AMD, těžko bojuje. Ostatně zkuste si hrát fotbal 1 vs 11 :). To je přesně situace AMD. Ještě s tím rozdílem, že i všichni rozhodčí hrají s Intelem a občas na hřiště vběhne i pár diváků v dresu Intelu. A nikomu to nepřijde divný :). Ale tak to je.
Pro nás, kteří se zajímáme čistě o produkty a nakupujeme a radíme všem čistě na základě objektivní reality produktů, jejich výkonu, vlastností a cen, jde samozřejmě o něco nepochopitelného a neakceptovatelného. To je v pořádku, ale to je také to jediné, co s tím můžeme dělat. U AMD to ovšem zjevně moc neřeší, prostě se soustředí na své produkty a zákazníky. Co má/dělá Intel nebo NV, je vlastně vůbec nezajímá, což je zřetelně vidět. A je to asi jediný přístup, aby z toho někdo nezešílel. Protože řešit lidi, co dnes jdou a dobrovolně si koupí předražený a ve všech ohledech horší procesor Intelu místo často levnějšího a současně výkonnějšího řešení od AMD, to se nedá. Asi nejnepochopitelnější je to zejména pokud jde o ty servery, kde nákupem celkově stejně výkonného EPYC řešení, můžete bez přehánění ušetřit stamiliony až miliardy korun hned a další stamiliony při provozu, to jde prostě mimo naše chápání … jeden EPYC server může být násobně výkonnější a efektivnější, než to nejlepší, co dnes dokáže nabídnout Intel. A přesto má Intel 90%+ trhu? Co tedy zákazníky vlastně zajímá, když ne lepší výkon, spolehlivost, bezpečnost, cena a efektivita? Ve všech těchto ohledech Intel jednoznačně zaostává a zákazníci za něj stále platí … je samozřejmě pravděpodobné, že celá situace je dočasná, ale prostě ukazuje na to, jak vlastně funkční tržní prostředí nemáme.
A vidíte, zase o tom píšu a zase nad tím zbytečně přemýšlím. Mám já to zapotřebí? Nemám :). Půjdu se radši pokochat počítačem s RYZEN 9 3950X a Radeon 5700X, a pochválit se, že nepatřím mezi tu evidentní většinu, co se tak ráda nechává odírat a utáhnout na pořádně drahé vařené nudli :). AMD si své výsledky na rozdíl od jiných, skutečně zasloužilo poctivými produkty a prací, což se o mnoha jiných dnes říci nedá. Budiž mu tedy přáno a snad to vydrží alespoň pro blaho té malé části zákazníků a uživatelů, kteří vědí, co kupují a z alespoň trochu zdánlivé konkurence může těžit a snad to nějakou dobu ještě vydrží …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|