41% meziroční zvýšení příjmů, 161% zvýšení zisků a rekordní prodeje mobilních procesorů.
Společnosti AMD se konečně po letech zaslouženě daří a udržuje křivku růstu, která je hnaná výbornými procesory RYZEN/EPYC a grafickými kartami NAVI. Q1 2020 byl nejlepší první kvartál v historii firmy, ve srovnání s Q1 2019 stouply tržby o 41% z 1,27 na 1,79 miliardy dolarů. Celkový zisk vystoupal dokonce o 161% z 62 na 162 milionů dolarů. Firma také ohlásila rekordní marži 46%, což je výrazné zlepšení z 41% před rokem.
Nejvíce se daří na poli procesorů, kde tahle divize zaznamenala 73% meziroční nárůst. Rekordní prodeje zaznamenaly zejména mobilní procesory, kdy AMD ještě nikdy za jeden kvartál neprodalo tolik mobilních CPU jako v Q1 tohoto roku (a to je teprve začátek). Daří se samozřejmě také serverovým EPYC procesorům.
Grafické karty v Q1 2020 celkovému výsledku moc nepomohly, nicméně výrazné novinky jsou teprve na cestě, včetně mobilní Radeon RX 5000M série. Prodeje zejména NAVI série jinak zůstaly solidní. Co se naopak úplně zastavilo, jsou prodeje SoC speciálně pro konzole. Díky tomu celá většinou spolehlivá SoC divize AMD utržila jen 348 milionů a vykázala dokonce ztrátu 28 milionů. Nicméně tohle je jen sezónní výkyv. Nové SoC produkty AMD do situace v Q1 ještě nezasáhly a jak víme, stávající řešení speciálně pro končící generaci konzolí už se prakticky nevyrábí. V následujících kvartálech začne ovšem výroba nové generace SoC, Semi-Custom a Emdedded řešení pro novou generaci konzolí, takže tahle divize rozhodně poroste.
AMD také oznámilo výrazné navýšení výdajů na výzkum a vývoj ve srovnání s Q1 2019 i Q4 2019, kde se kvartálně výdaje pohybovaly na 370 a 390 milionech. V Q1 2020 ale AMD investovalo 442 milionů dolarů do vývoje, což jsou velké peníze pro AMD. Pro probíhající Q2 2020 AMD očekává určité možné promítnutí koronavirové krize do výsledků, ale samozřejmě nemůže vědět, jak bude situace skutečně vypadat (to neví nikdo). Nicméně i tak očekává růst o 21% meziročně na 1,85 miliardy dolarů příjmů a celý rok věří, že by mohl skončit o 25 - 30% lépe, než dosud nejúspěšnější rok firmy, tedy rok 2019. Akcie firmy se v tomto roce přiblížily hodnotě 60 dolarů, aktuálně se prodávají za 55,5 dolarů. Ještě před rokem přitom byly na 26 dolarech, před dvěma lety (2018) pak kolem 10 dolarů. Mnout si ruce mohou hlavně ti, kteří nakoupili v roce 2016, kdy hodnota akcií AMD byla méně než 2 dolary. Na rozdíl od raketového růstu akcií jiných firem, kde k tomu není žádný relevantní důvod, za současnými výsledky AMD stojí hmatatelné poctivé produkty a práce, což se o mnoha jiných společností říci prostě nedá.
- AMD oficiálně potvrzuje, že ZEN 3 procesory a NAVI 2 grafiky dorazí v Q4 na trh
AMD má rozhodně další potenciál k růstu a zejména uvedení dalších zajímavých produktů na trh. Letos se ve velkém vrátilo na mobilní trh a už Q1 2020, což je navíc teprve začátek, byl rekordní, a tohle bude pokračovat. Vrací se na grafickém trhu, v Q2 2020 vstoupí na trh poprvé po letech nová generace mobilních grafik v celé široké nabídce. Konec roku bude také ve znamení nové generace konzolí SONY a Microsoft, kam AMD dodává procesory a grafiky. Pro Microsoft jako jednotné APU, pro SONY pravděpodobně jako složený čip CPU+GPU na interposeru.
Firma také opět oficiálně potvrdila, že se letos na trhu dočkáme zbrusu nové generace procesorů, tentokrát už s architekturou ZEN 3. Týkat se v letošním roce bude desktopové (RYZEN) a serverové nabídky (EPYC). Příští rok se pak tato architektura objeví i v mobilních procesorech (APU) a také v high endu (ThreadRipper). Spolu se ZEN 3 dorazí na trh letos také druhá generace NAVI grafik, známá jako NAVI 2 v čele s prvními High End grafikami Radeon za dlouhou dobu. V současnosti očekáváme nějaké úvodní představení obojího na konci září v rámci odloženého Computexu 2020. Do prodeje ale určitě dorazí až v říjnu nebo listopadu tohoto roku. AMD má současně na cestě také CDNA výpočetní grafiky, tedy nástupce VEGA.
Zkrátka AMD nezpomaluje a další nové produkty jsou na cestě, takže prozatím je AMD zjevně z problémů venku a může se soustředit na zajímavější věci, než jak vymýšlet, jak přežít a nezkrachovat, což řešila dlouho dobu. Připomínám, že vlastně všechny dosud uvedené produkty, tedy ZEN procesory a NAVI grafiky vznikaly ve výrazně šetřícím režimu, a firma je ztloukla doslova na koleni při svíčkách ve svém historicky nejhorším období, prakticky na pokraji krachu. Až poslední 2 roky výrazně zlepšily situaci firmy a teprve nyní má AMD skutečně slušné peníze na pokračování vývoje. Takže jsme docela zvědaví, když první ZEN/NAVI dokázala udělat s tak málem, co zvládne s dalšími generacemi, na které už má výrazně více peněz, a hlavně klid na práci. Je samozřejmě škoda, že AMD nemá možnosti některých „konkurentů“. Co by asi dokázala, kdyby měla 10x více, než má, jako mají oni? Pořád tedy musíme brát v potaz, že AMD je velmi malou firmou ve srovnání s Intelem i NVIDIA, přičemž ale bojuje na obou frontách. A pokud jde o produkty, rozhodně jejich schopnosti neodpovídají finančním rozdílům, které mezi společnostmi panují. Situace AMD je na trhu opravdu nevídaná a musíme mít na vědomí, že opravdu není normální, aby tak malá firma dokázala produktově vyrovnaně soupeřit, nebo dokonce překonávat produkty „konkurenčních“ výrobců s násobně větším finančním a vývojovým zázemím. To prostě není normální.
Užívejme si tedy jako zákazníci současný stav a možnost zajímavého výběru, dokud trvá. Víme dobře, jak to vypadá, když výběr není a trochu se bojím, že mnozí už zapomínají, jaké to bylo, když ten výběr nebyl a berou AMD a jeho RYZEN a NAVI jako samozřejmost. Nejsou samozřejmostí!
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|