Jeden z hospodářsky nejhorších kvartálních výsledků v historii AMD, ale mělo by to být dno.
Pouhých 832 milionů dolarů obratu a kolem 100 milionů ztráty při marži jen 32%, to opravdu není dobré čtvrtletí AMD. A nedařilo se téměř ve všech oblastech, kde AMD působí = všude propad příjmů a hlavně ztráta (vyjimkou jsou konzole atd.)! Důvod je pochopitelný ... jednak je Q1 každého roku obecně mizerné pro všechny a prodeje všeho, ale i PC nadále klesají a pak je tady samozřejmě fakt, že celé Q1 bylo stále jen o starých produktech. Ačkoliv AMD představilo několik novinek, některé jsou stále založené na starých technologií a některé novinky jsou otázkou až Q2 a dalších kvartálů. Nebyl tedy ani důvod očekávat nějaké skvělé výsledky. Na druhou stranu, mohlo by být i podstatně hůř.
Každopádně zajímavé na celé věci je, že zatímco obvykle špatné výsledky (navíc tak špatné) znamenají i další propad hodnoty firmy a ztráty hodnoty akcií, u AMD akce posílily a to ne málo! O více než třetinu své hodnoty, která sice není kdoví jak velká ale aktuálně 40+% růst na necelé 4 dolary je dost nečekaný. Asi se ptáte proč. Inu AMD má ve sledování řada investorů, dlouhodobě hodně laciné akcie firmy s obrovským a často promrhaným potenciálem, kdy nedávno se prodávaly i pod 2 dolary, což je prostě zadarmo. Protože i kdyby to nevyšlo, tak vaše ztráta nebude velká. Zato kdyby to vyšlo ... zkrátka jedna z nejzajímavějších příležitostí opravdu něco vydělat.
No a na to mnozí sázejí. Pokud trochu sledujete situaci tak víte, že Q1 2016 je poslední z dlouhé řady tragických kvartálů, kdy AMD prostě nemá skutečně novinky a přežívá jen na starých 32-28nm produktech. Od Q2 2016 se začne situace měnit. 14nm novinky už jsou u partnerů a zamíří na běžný trh. Nejdříve na grafickém trhu. Tam má AMD docela slušné vyhlídky a zprávy o dodávkách čipů pro konzole, Apple atd. je jen potvrzují. Následovat také bude po mnoha mnoha letech zbrusu nová procesorová platforma Am4, tedy nové desky, čipsety atd. Nejdříve opatrně s poslední generací 28nm APU, které však slibují celkem dost zajímavého (velký posun CPU výkonu a efektivity). No a v Q3 a Q4 začnou promlouvat do situace další 14nm produkty a hlavně zbrusu nová procesorová generace. Zkrátka je zde reálný důvod se domnívat, že by Q1 2016 mohlo být tím opravdovým dnem a ještě více důvodů proč doufat, pro blaho AMD, celého trhu i nás zákazníků a udržení konkurenčního prostředí, že tomu tak skutečně je.
Celkem dost zajímavou zprávou je i ohlášení úzké spolupráce s významnou čínskou společností THATIC, se kterou AMD bude úzce spolupracovat na licencovaných produktech procesorů a dalších čipů. Tato spolupráce by se měla stát základem čínské technologie a výbavy čipů pro servery atd. a má na ní obrovský zájem Čínská vláda a vzhledem k pozici AMD o tom musí vědět i Americká vláda. Nejde o nic menšího, než čí technologie bude potencionálně největší ekonomika světa používat. Zda vlastní, o což se Čína zatím neúspěšně pokouší, nebo americké, byť si je Čína budou nově moci přizpůsobit na míru. Pro AMD je to hodně příležitost jak vydělávat pravidelně i stamiliony na licenčních poplatcích a hlavně vystrnadit z části velmi významného Čínského trhu Intel s jeho čipy :). Minimálně z toho už má pár set milionů jistých za dohodu samotnou a zjevně i velkou přízeň investorů. Nemusíme asi ani zmiňovat, že tento krok AMD posune blíže čínským výrobcům, což je mimochodem velká většina počítačových firem. Prostě politika hraje velkou roli a zjevně se ji v AMD někdo naučil dělat.
(AMD je prý na misi :) ... tak snad nezabloudí)
Každopádně zajímavé výhledy, a pokud jste situaci hlídali, asi máte zainvestováno :). Uvidíme, jak to nakonec celé dopadne, ale světlo na konci tunelu svítí, otázkou je, zda to bude stačit. Všichni ale vypadají optimisticky. Tak nezbývá než doufat, že se AMD naučilo dělat i marketing ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|