Je to prý hotová věc, AMD posune hranice a nabídne do desktopu procesor se 64jádry a 128vlákny.
Ano, to, co čtete, je opravdu správně a není to sen. Ještě nedávno jsme byli nadšeni ze 4jader a několika % posunu výkonu za generaci, které nám servíroval Intel. Ovšem AMD přezvalo otěže a dělá poněkud větší kroky. Teď už navíc dávno nedohání Intel, ale utíká mu. AMD totiž nečekaně má lepší výrobu, efektivnější architekturu a zejména výkonnější procesory ve všech segmentech. A ke zděšení u Intelu stále nekončí.
Že 16jádrový 32vláknový procesor dorazí do mainstreamu, už víme. AMD RYZEN 9 3850X díky lepší architektuře a vyšším taktům, nepochybně v mnoha věcech překoná současný vynikající 16jádrový high endový ThreadRipper 2950X, který je navíc také dražší (899 vs 749 dolarů). Ano, mainstreamový AM4 model bude omezený na dvoukanálový paměťový řadič, ale to ho nijak zásadně v mnoha úlohách brzdit nebude. Je tedy jasné, že AMD musí posunout výkon i v high endu. A posune.
Oficiálně už řeklo, že 7nm Ryzen ThreadRipper procesory vydá a můžeme je tedy začít vyhlížet a těšit se na ně. Současně AMD jasně a oficiálně řeklo, že posune počet jader i u nich. A protože v současnosti už máme na trhu 24 a 32 jádrové ThreadRipper procesory, je jasné, že půjdeme dále. Podle dobře informovaných zdrojů je už hotovo a rozhodnuto. Nový špičkový 7nm RYZEN ThreadRipper „3990X“ ponese neuvěřitelných 64 jader a 128 vláken!
Desktopový procesor se silou ještě nedávno několika serverů. Na tohle Intel už ničím, co dnes na 14nm má, odpovědět prostě nedokáže. A to je důvod, proč AMD prostě chce jít hned na 64jader a nebude s tím takticky otálet, i když by mohlo. Osobně si myslím, že 64jádrový model bude stejně jako současný 32jádrový, patřit do WS řady, tedy Workstation. Nicméně běžný „herní“ ThreadRipper se posune ze 16 na 32 jader taky.
Je samozřejmě hromada otázek kolem toho všeho. Například jak moc bude brzdit výkon takového čipu „jen“ 4kanálový řadič paměti? 64jádrový EPYC má totiž 8kanálový řadič, který ale na X399 platformě z pochopitelných důvodů není. Jak se ukázalo, u 32jádra ty obavy byly také, a problém to nakonec nebyl. Větší problém je s tím, že Microsoft a jeho scheduler ve Windows s tím absolutně neumí pracovat, a tak ve stejných úlohách má ten procesor lepší výkon pod Linuxem než W10. Takže co to udělá se 64 jádrem a 128 vlákny? To je asi má největší obava. Samozřejmě je jasné, že se dočkáme i nové platformy. PCIe 4.0 je zajímavé a stávající X399 platforma jej nemá, takže X499 nebo spíše X599, je podle mě také jasná věc. Otázkou je patice. AMD nicméně nezměnilo TR4 socket zatím, takže předpokládám, že nové 7nm ThreadRipper procesory opět půjdou osadit i do X399 desek, stejně jako jdou 7nm EPYC čipy do stávajících serverových desek z posledních let. Ale zatím je brzy, jen spekuluji. Co víme určitě, že 7nm ThreadRipper je na cestě a dorazí buď ještě letos, nebo nejpozději začátkem příštího roku.
Otázkou teď je, zda to dokážeme jako uživatelé využít? Já si myslím, že klidně, pokud nás tvůrci aplikací nechají. On není problém v tom, že by se ten výkon nedal využít, on je problém v tom, že řada tvůrců aplikací poslední roky tvrdě spala. Nejhůře je na tom asi ADOBE a další „giganti“. Je pravda, že ani neměli důvod se nějak moc snažit, protože jednoduše pro více než 90% uživatelů nebylo k dispozici více jak 4jádra/8vláken. Jenže to se už změnilo a tvůrcům aplikací včetně Microsoftu a jeho Windows 10, prostě nějak ujel vlak. Neexistuje nic jako dostatek výkonu, vždycky se to dá zvládnout rychleji a lépe. Opět ale budeme testovat výkon nových procesorů v aplikacích, které jej nedokáží zcela a plně využívat. Takže vlastně netestujeme výkon procesorů ale výkon aplikace. A ten je mizerný i u řady velice drahých profesionálních programů. Budou zkrátka muset přijít zásadní změny. Je nepřijatelné, aby ten až 64 jádrový procesor, byl využíván třeba jen na třetinu, protože prostě víc program nedokáže aktuálně zapojit. Je samozřejmě pravdou, že bez těchto CPU by nebyl důvod se snažit využívat více. Už 2 roky je ale jasno, že se vývoj dal zase do pohybu a AMD prostě zvedne počet jader/vláken i jejich výkon kam až to půjde a evidentně nehodlá strategicky dávkovat přínos nových generací po kouskách a jen o pár %, aby vytlouklo ze zákazníků i tu poslední korunu každý rok. Je nejen na AMD, ale i na nás uživatelích, začít tlačit na tvůrce aplikací a programů všeho druhu, aby se neflákali a začali také něco dělat. Optimalizovat a vyvíjet a ten výkon využívat. Je ostuda, že třeba základní optimalizace pro ZEN architekturu dorazila do Windows teprve teď na jaře. Řada aplikací a běžných programů stále nevyužívá ZEN architekturu, jak by bylo optimální. Prostě ne u procesorů (a grafik), ale u aplikací jsou teď obrovské výkonové mezery. Hry nevyjímaje.
Já prostě klidně dokáži ten 64jádrový desktopový procesor využít a používat, otázkou je, zda mě to Microsoft, ADOBE a všichni další umožní, nebo ho budu muset lochtat na 16-32 jader, protože víc nedokáží jejich aplikace obsloužit. Jako uživatelé na 64jádrový procesor připraveni jsme, otázkou je, zda jsou prostě připraveni i tvůrci aplikací …. Jak to vidíte vy?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|