Nejen levnější RYZEN 7000 bez X, ale také nové 7000X3D modely míří na trh! Oficiálně.
Tak konec spekulací. AMD rozhodně dokázalo, proč je to právě tahle firma, která má už několik let výsadu mít vůbec první oficiálně zahajovací prezentaci největší elektronické výstavy na světě. V záplavě opravdu velkých novinek pro mobilní PC (kterým se budeme věnovat v samostatném článku), ale také pro datacentra (největší APU světa – MI300 s GPU s integrovaným ZEN 4 procesorem) se objevily také ty dlouho spekulované novinky pro desktop. ZEN 4 čipy s vrstvenou 3D cache!
- AMD RYZEN 7000X3D hned ve 3 verzích!
Dnes to ještě není uvedení produktu v tomto případě, ale pouze lehké představení. Ovšem na samotné uvedení nebudeme čekat nijak dlouho. Proběhne totiž už v únoru. Na rozdíl od minulé generace, kdy jsme se dočkali pouze jediného procesoru s tou velmi inovativní vrstvenou cache, se v nové generaci dočkáme hned tří modelů. A nebudete muset vybírat mezi pro hry dostatečným 8jádrem a všeobecně výkonným 16jádrem! Bude obojí!
16jádrový RYZEN 9 7950X3D, 12jádrový RYZEN 9 7900X3D a 8jádrový RYZEN 7 7800X3D, který tedy bude nástupcem onoho stále právem extrémně populárního RYZEN 7 5800X3D. AMD uvádí další generaci svého odvážného a velmi přelomového konceptu, kdy na základní CPU čip „nalepí“ ještě druhý fyzický čip, který tvoří velkou cache. Princip je tedy stejný jako u minulé generace, ale AMD samozřejmě ladilo výrobu atd. Samozřejmě jde o stále velmi výrobně nákladnou věc. Přínos té 64MB cache je navíc omezený, protože ne každá aplikace je na tohle citlivá a těží z toho. Velmi zajímavé je to v serverovém světě vzhledem k typu zátěže, ale v běžné praxi u běžných nenáročných aplikací ten přínos není tak zásadní. S jednou výjimkou, a to jsou kupodivu hry, zejména CPU omezené scénaře. Tedy obecně aplikace více v delším časovém horizontu vytěžující jen část jader.
A to je také jeden z důvodů, proč v případě RYZEN 9 modelů, které mají dva ty 8jádrové čipy, je vrstvený jen jeden z nich! Prostě vzhledem k běžnému použití nemá smysl vrstvit i ten druhý, protože výrobní náklady by byly vysoké a přínos toho už malý nebo žádný v běžné praxi a naopak výkon v aplikacích které nejsou na cache citlivé by mohl být nižší, kvůli nižším taktům. AMD tak nechalo ten druhý čip u RYZEN 9 variant bez toho vrstvení. A ten může mít vyšší boost takt na méně jádrech. Navíc cache je u ZEN 4 architektury do značné míry sdílená všemi jádry, takže pořád těch extra 64MB bude znát, kde být znát má.
Zajímavostí je nakonec pouze 120W TDP u všech tří modelů. To je mírné zvýšení u 8jádrové RYZEN 7, kdy stávající 7700X má 105W, takže 7800X3D má tedy 120W a to má nižší jen 5,0GHz boost proti 5,4GHz u 7700X. Zajímavé je, že RYZEN 9 modely mají vyšší boost takt, těch 5,6GHz a 5,7GHz! To je proto, že ten druhý čip je právě bez toho L3 vrstvení a může takhle rychle běhat i nadále. Takže v některých aplikacích bude mít RYZEN 9 výhodu. Samozřejmě to bude přeci jen vyžadovat docela precizní řízení jader, kdy ovšem Windows scheduler známý dobrou optimalizací není. U W10 to šlo, ale W11 dosud nedostal ani ty optimalizace, které W10 pro čipletovou RYZEN architekturu už měl. Má se to ale brzy změnit. Mimochodem AMD potvrzuje, že rozdílná a přesně řízená napětí pro ten vrstvící L3 čip vůči zbytku, jsou stále problém z hlediska nějakého upravování taktů. Takže RYZEN 7000X3D nebudou mít plně aktivní možnosti taktování. Přístupné by mělo být ale ladění křivek boostu a samozřejmě takty pamětí.
Každopádně AMD samozřejmě inzeruje RYZEN 7000X3D jako hlavně herní modely, kdy uvádí více než 20% výkonové zvýšení vůči 5800X3D v případě 7800X3D, což by naprosto v pohodě překonalo Intel Core i9-13900K ve hrách, což AMD oficiálně uvádí:
A to vše jen se 120W TDP? No to by byla pořádná prohra a poslední hřebík do rakve Intel 10nm neefektivní platformě, protože všichni vědí, že „herní výkon“ je to poslední co dnes marketingově Intelu zbývá (a že to v praxi už dnes nic neznamená). Protože co do celkového výkonu vzhledem k výrazně vyšší spotřebě, nedokáže dnes Intel AMD vůbec konkurovat.
AMD bohužel neoznámilo zatím cenu nových RYZEN 7000X3D modelů, ani přesnou dostupnost. Jen, že budou někdy v únoru. Obojí se nepochybně bude ještě ladit. Zejména ona cena, kdy brzy skončí jisté akční cenové zvýhodnění RYZEN 7000X modelů ze strany AMD, ale ty už se na ty úplně původní ceny podle mě stejně nevrátí. Intel mezitím také zvýší ceny svých procesorů, protože jeho snaha konkurovat cenově AMD ve snaze získat zpět podíl na trhu, se naprosto minula účinkem. Takže nechce nadále snižovat své marže a ceny všech procesorů Intel půjdou výše. AMD bude mít čas a prostor pro „správné“ nacenění únorových RYZEN 7000X3D, které jsou kvůli tomu vrstvenému čipu určitě o něco výrobně nákladnější.
- RYZEN 7000 bez X přichází …
AMD nicméně ohlásilo také tři cenově dostupnější RYZEN 7000 modely. A to jsou RYZEN 9 7900, RYZEN 7 7700 a RYZEN 5 7600. Všechny jen s 65W TDP, což zejména u 12jádrového RYZEN 9 bude hodně zajímavé z pohledu efektivity.
RYZEN 9 a 7 také dostanou v ceně ten parádní Wraith PRISM RGB chladič! RYZEN 5 pak bude mít menší Wraith Stalth. To je hodně zajímavé, protože všechny RYZEN 7000X a 7000X3D procesory jsou bez chladiče v ceně. Což u nich ale dává logiku. A to navíc všechny tři nové modely 7000 bez X jsou levnější.
6300 korun vč. DPH za RYZEN 5 7600, 9100 korun za RYZEN 7 7700 a 11 800 korun za RYZEN 9 7900, kdy zejména ty dva vyšší modely jsou v ceně s tím výborným základním PRISM chladičem. Na tyto tři modely už nebudete jinak čekat dlouho. Do prodeje totiž vstupují už 10.1.2023 a recenzi některých pro vás mít budeme ;). Zejména ten RYZEN 9 je senzační, hned po 7950X je to můj nový nejoblíbenější procesor na trhu vůbec.
Jo a mimochodem mají pořád plně odemčené taktování atd. takže na rozdíl od Intelu a jeho levnějších procesorů bez „K“ v názvu, AMD vás nijak neomezuje si koupit levnější procesor a udělat si z něho taktování ten dražší model. A je plně podporováno ruční taktování, stejně jako PBO ladění. A nemusíte si kupovat ani drahou desku s vyšším čipsetem jako u Intelu. Taktovat RYZEN procesory plně a oficiálně můžete jak na drahých X670E, tak na levných (levnějších) B650 deskách. Prostě tak, jak by to mělo být. Každopádně nejpozději tedy v únoru AMD podstatně rozšíří nabídku a výběr RYZEN 7000X platformy a pro každého tedy bude mít něco :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|