Strana 2 z 2
- AMD je v klidu, 7nm stihne dříve. IBM má problém.
Ohledně bezprostředních dopadů rozhodnutí GF na AMD můžete být naprosto v klidu. AMD se chytře v posledních letech osamostatňovala a vyvazovala z absolutní závislosti na GF jako výrobci. Nicméně počítalo s ním, jako s hlavním partnerem, přeci jen firmy k sobě mají finančně/majetkově stále blízko. AMD však současně nechtělo mít jen jednu možnost a chtělo mít výběr, takže souběžně spolupracuje také s TSMC (ačkoliv u něj současnou generaci RADEON GPU nevyrábí, vyrábí u něj ale stále AMD/Radeon platformy pro Xbox a PS) a také se SAMSUNG. AMD navíc evidentně už hodně dlouho ví, že GF a 7nm proces neklapne, takže současné 7nm produkty, které již má prakticky dokončené, kdy jde o 7nm VEGA 20 GPU a 7nm EPYC ZEN2 procesory, vyrobila rovnou u TSMC, nikoliv u GF.
AMD zjevně už dlouho se 7nm od GF nepočítá, jedinou komplikací, kterou to pro ni představuje, je opět fakt, že bude odkázaná na jednoho výrobce. Počítala s možností, že u obou firem bude vyrábět něco. Předpokládalo se, že u GF bude AMD pokračovat s výrobou procesorů a k TSMC se vrátí s výrobou GPU, protože TSMC má díky spolupráci s NVIDIA prostě lepší proces na výrobu klasických GPU (což je hodně viditelné u 14nm (GF) VEGA i POLARIS, které by bývaly na 16nm (TSMC) dosahovaly vyšších taktů a lepší efektivity – odhaduje se tak minimálně 10% rozdíl). Nicméně AMD nyní po oficiálním oznámení GF ohledně plánů, veřejně a naplno oznámilo úzkou spolupráci s TSMC ohledně výroby nadcházejících 7nm procesorů i grafik. Nová generace RYZEN procesorů tedy bude od TSMC, což bude zajímavé, protože by díky tomu mohly mít ještě vyšší takty, než bylo původně plánováno.
AMD současně oznámilo, že s GF stále počítá jako partnerem, bude u ní vyrábět vše, co bude stávajícími 14/12nm procesy možné, tedy současné generaci CPU i GPU, pravděpodobně i čipsety atd. a bude s ním spolupracovat i na dalším vývoji. AMD však dodává, že nyní je firma již plně zaměřena na 7nm výrobu a produkty a při této příležitosti oznamuje, že první 7nm GPU řešení, které původně plánovalo vydat až v Q1 2019, se na trhu objeví ještě letos. Bude jím právě VEGA 20, kterou již testují partneři a karta je podle všeho prakticky hotová. AMD tedy jako první uvede na trh 7nm GPU řešení. Následovat jej budou 7nm CPU řešení (EPYC), které dorazí pravděpodobně začátkem příštího roku. Není divu, že akcie AMD v posledních týdnech raketově rostou, když vystoupali na 27dolarů, přitom ještě nedávno stály kolem 13 dolarů a před dvěma lety dokonce 2 dolary! Nutno ale dodat, že AMD bylo dlouhodobě podhodnocenou společností a cena kolem 25 dolarů za akcii je výrazně více odpovídající. Začátkem tohoto roku se objevila snaha stáhnout cenu akcií dolů vymyšlenými problémy s bezpečnostní, které údajně AMD čipy měly mít. Cena akcií skutečně spadla, ale jen na 10 dolarů a do té doby roste na stávajících cca 26 dolarů. Podle aktuálních informací je tak AMD jednou ze společností, na které spekulanti s poklesem akcií letos prodělali největší peníze (údajně 2,7 miliardy dolarů). Každopádně AMD má nyní velmi dobré vyhlídky na další růst, zejména díky produktům a dřívější přechod na 7nm, byť ne od GF ale od TSMC, je další dobrou zprávou v řadě.
AMD tedy nemá ohledně rozhodnutí a situace u GF žádný aktuální problém. Dlouhodobě je to ale nepříjemnost a samozřejmě ji to netěší, protože chtělo těžit z konkurence mezi dvěma poskytovateli výrobních procesů a možnosti výběru a rozdělení zakázek. To tedy padá. Tím, kdo má větší aktuální problémy, je IBM, které s GF na 7nm spolupracovalo, prodalo mu i zbývající výrobní technologie a provozy a očekávalo 7nm proces pro své čipy. Proces, který měl být technologicky jedním z nejlepších a nejpokročilejších na světě. IBM tak bude muset vyřešit, kde teď bude své další generace procesorů vyrábět, protože v současnosti neexistuje tak kvalitní a pokročilý proces, který IBM vyžaduje. Právě proto si jej chtělo jako obvykle spolu-vyvinout a partnerem bylo GF. Nutno říci, že IBM je mnohem náročnější než všichni ostatní, přeci jen vyrábí specializovaná řešení, zatímco AMD, NVIDIA atd. dokáží pracovat s mnohem jednoduššími procesy.
- Proč z problémů GF nemít radost
a proč je to špatná zpráva pro nás zákazníky?
GlobalFoundries je jeden z mála významných větších výrobců mikročipů na světě, který v posledních letech vznikl (zkombinoval bývalé továrny AMD s IBM a pár dalších menších výrobců). Konkurenční prostředí na tomto naprosto klíčovém poli pro současný svět, se vytrácí. Vedle GF totiž na trhu působí už jen TSMC, které vyrábí čipy pro velkou spoustu zákazníků (NVIDIA, AMD, Apple, spoustu ARM hlavně Qualcomm… atd.), a pak už jen SAMSUNG a INTEL. Ty však vyrábí hlavně pro sebe. Firmy jako AMD, NVIDIA a mnoho dalších tak doufaly, že GlobaFoundries bude slušným soupeřem pro TSMC a budou moci z toho těžit (i NVIDIA u GF vyrábí 14m malá PASCAL GPU). Ostatně jak víme, TSC před nástupem GF jasně vykazovalo monopolní chování, kdy jeho výroba byla stále dražší, a přitom firma investovala méně do vývoje a přechody na nové procesy trvaly delší čas. S nástupem GF a 14nm najednou TSMC mělo konkurenta, a tak přidalo ve vývoji a z toho jsme všichni těžili a těžit budeme ještě na 7nm, na který bychom dost možná čekali mnohem déle.
Nicméně GF evidentně nemá finanční zázemí tak velké, aby dokázala TSMC v nejbližší době nějak ohrozit a zrušení 7nm výroby, kterou TSMC už má hotovou, je velký problém z hlediska konkurenčního prostředí. Firmy jako AMD, NVIDIA atd., tak prakticky nemají opět na výběr a TSMC jako jediná možnost (teoreticky je tu ještě SAMSUNG, ale tak maximálně pro AMD s jeho RYZEN CPU, ne pro velká GPU) si opět bude moci diktovat podmínky atd. S tím souvisí i koncové ceny produktů. Vývoj výrobních procesů a samotná výroba pak neustále zdražují, a to prakticky exponenciálně, takže fakt, že malé GF nemůže soupeřit s finančně mnohem většími TSMC, SAMSUNG a INTEL prostě moc nepřekvapí. Ale radost z toho nelze mít, pokud tedy nedržíte akcie tří zbývajících výrobců.
Pro nás všechny ostatní to znamená výhledově ještě dražší výrobu a vyšší koncové ceny produktů. A jako zákazníci to všechno zaplatíme. Jedinou dobrou zprávou je, že AMD, které je zdaleka největším zákazníkem GF, už s ním není tak propojené, jako bylo kdysi, takže na něm není závislé a může vyrábět co chce a kde chce, aniž by za to bylo penalizováno. To AMD přeci jen pomůže i u TSMC, protože vztahy mezi společnostmi byly v minulosti horší, díky úzkému napojení AMD na GF, což TSMC vnímalo velmi negativně, protože GF byla konkurence. AMD se ale v posledních letech postaralo o osamostatnění a odstřižení od GF, jak to jen šlo, takže TSMC evidentně už nemá se spoluprací s AMD takový problém.
Ostatně TSMC bude muset pro AMD vyčlenit opravdu významnou část své nové 7nm výroby, pakliže tam mají kromě GPU být vyráběny i CPU. Osobně bych ale očekával, že kromě faktu, že samotná 7nm výroba je dražší, bude pro AMD dražší vyrábět i u TSMC jako takového, takže výsledné ceny 7nm RADEON a 7nm RYZEN budou pravděpodobně také vyšší, než na co jsme si teď zvykli u současné generace. Samotné 7nm produkty AMD ale budou pravděpodobně na trhu dříve a budou možná i něco lepší, než měly být s první generací 7nm výroby od GF. Takže alespoň v aktuálním výhledu prostě nepředstavuje rozhodnutí GF problém. Evidentně s ním všichni zúčastnění už dlouho počítali, museli, protože 7nm čipy jsou hotové už řadu měsíců …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|