Pokud jde o technologie, výkon, výbavu a efektivitu provozní i cenovou, nemá AMD dnes konkurenci.
Kdybychom žili v normálním světě, kde úspěch produktu u zákazníků závisí čistě na tom, jaký daný produkt je, jak je výkonný, vybavený, efektivní a kolik stojí ve srovnání s konkurencí, dnes už by AMD mělo na serverovém trhu přes 90% podílu. Nicméně protože žijeme ve světě, kde jen málo věci dává rozumný smysl a vládne mu hloupost a neefektivita ve všech možných formách, tak i když má AMD bez přehánění více než 2x lepší procesory a platformu za lepší cenu, stejně má Intel na serverech 90% podíl :). Bohužel nám to tak připomíná, že na procesorovém trhu máme stále jen zdání konkurence, ale skutečné konkurenční prostředí tu nemáme a mít ještě dlouho nebudeme. Leda by stávající stav věcí vydržel dalších 5-7 let.
Ale pokud by se nad tímhle člověk neustále podivoval a řešil to, tak by se z toho brzy zbláznil :). Takže tohle přenechme teoretikům. AMD tak správně tímhle neztrácí čas a vydává své produkty tak jak potřebuje a má je připravené. A na nezájem si rozhodně stěžovat nemůže. Pro ty, kteří mají zájem mít co nejvýkonnější a současně nejefektivnější serverovou výbavu a HPC řešení, oznamuje dlouho očekávanou novinku.
Dne 15.3.2021 v online přenosu oficiálně uvede do běžného prodeje třetí generaci EPYC procesorů, postavených tentokrát na ZEN 3 architektuře. Co to znamená, už asi všichni dobře víme. AMD s touhle generací drží kompatibilitu se stávající platformou pro EPYC ZEN 2. Ovšem nové ZEN 3 procesory mají zhruba až o 20% lepší výkon při stejné spotřebě, a tedy lepší efektivitu. Vzhledem k tomu, že v serverech obvykle provozujete desítky, stovky, ale také až tisíce těchto procesorů, je téměř 20% výkonu a lepší efektivita proti minulé generaci, zatraceně hodně. Speciálně když to sečtete z hlediska provozních nákladů vzhledem k výkonu.
Navíc když konkurenční Intel nemá naprosto nic, co by se tomuhle, byť jen přiblížilo v jakémkoliv pozitivním ohledu. Jeho nejvýkonnější XEON procesor má zhruba poloviční výkon 64jádrového EPYC, stojí více a žere mnohem víc. V praxi tak ani dva nejvýkonnější XEON procesory najednou ve většině aplikací nedokáží porazit jeden jediný 64jádrový EPYC s méně než poloviční spotřebou a z méně než polovinou jejich ceny. Je pravda, že ZEN 3 je jen generační update, a je také poslední pro stávající SP3 DDR4/PCIe 4.0 platformu. Nástupce založený na ZEN 4 bude už úplně jiné zvíře.
Každopádně velký den pro AMD, samozřejmě můžete sledovat v pondělí 15.3.2021 v 17:00 našeho času, ale pro běžné PC uživatele asi nic moc zajímavého :). Nicméně stále více firem a provozovatelů serverů přechází na EPYC, dokonce už i DDWorld.cz by měl být hostován na EPYC platformě. Takže mnozí používáme EPYC aniž bychom o tom věděli, kdy servery a CLOUDY nás dnes doslova obklopují a jejich služby používáme neustále. Samozřejmě pro AMD jde o nejzásadnější trh, jakkoliv jsou desktopové a mobilní procesory zajímavé téma, s maržemi a cenami serverových procesorů se nedají vůbec srovnávat. Každé % serverového trhu má tak obrovskou hodnotu, a i díky úspěchu zde je dnes z velké části AMD v nejlepší kondici ve své historii a může dále mohutně investovat. Takže u ZEN 3 to rozhodně nekončí. Nehrozí, že by AMD řeklo, že 64jader musí stačit každému a další dekádu se z této hodnoty nepohnulo. Naopak.
Už v druhé polovině příštího roku chce uvést 4.generaci EPYC procesorů na zcela nové SP4 platformě s rovnou 12kanálovým DDR5 řadičem a 128 PCIe 5.0 linkami na procesor, který navíc ze současných 64 jader/128 vláken se posune na 96 jader/192 vláken. Opět při zhruba +20% generační nárůstu IPC atd. Vše díky již 5nm ZEN 4 architektuře. Nicméně to bude až ke konci příštího roku. ZEN 3 je zde už nyní a bude zde dlouho, co by upgrade pro stávající platformu AMD. A nevypadá to, že by Intel dokázal letos uvést cokoliv konkurenceschopného, což ale stále neznamená, že by se podíly AMD a Intelu třeba prohodily a odpovídaly tak realitě produktů. Bohužel na tuhle sci-fi si budeme muset ještě počkat, ale na rozdíl od minulosti si dám pozor, a nebudu říkat, že je to nemožné. Dlouho jsme to říkali i o tom, že by AMD kdy mělo výkonnější a lepší procesory než Intel a nakonec se z téhle nereálné Sci-fi stala realita, která nás provází už třetím rokem. Bohužel tohle prostě nezáleží jen na AMD a jen na produktech samotných, každopádně díky AMD pokračuje největší a nejrychlejší vývoj na poli procesorů za více než dekádu.
Mimochodem, protože EPYC procesory jsou konstrukčně velmi podobné high endovým desktopovým ThreadRipper, které obvykle vycházejí několik měsíců po mainstreamových RYZEN a také po EPYC verzích, myslím, že se můžeme chystat na to, že o ThreadRipper v Q2 2021 uslyšíme ;). I tady by měla zůstat zachována kompatibilita se stávajícími TRX40 a také nové TRX80 platformami.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|