Nejrychlejší model Phenom 9950 na 2,6GHz, tříjádrové procesory také jsou B3. Pak již přijdou 45nm AMD K10.5 Deneb.
AMD Phenom Revize B3 je oficiálně dostupná v obchodech. Počínaje dneškem by již měly být do obchodů dodávány jen procesory Phenom v B3 revizi, která řeší hlavně TLB chybu. Jaké další novinky přináší, však není v tuto chvíli jasné. Každopádně nafouknutá bublina alias errata chyba v TLB v B2 revizi je minulostí. Chyba, o které se toho hodně napovídalo, ale vlastně žádné faktické problémy běžným uživatelům reálně nezpůsobila (více škody spíše nadělala BIOSová oprava), je tak definitivně pohřbena. Jak poznáte B3 revizi procesorů AMD Phenom od B2 revize? Snadno ...
AMD se rozhodlo je trochu odlišit označením. Na trh se tak dostávají modely AMD Phenom 9550 na frekvenci 2,2GHz, který nahrazuje B2 revizi s označením 9500. Kromě něho se do obchodů dostávají AMD Phenom 9750 na frekvenci 2,4GHz a AMD Phenom 9850 na 2,5GHz. Kromě nich by se také měl brzy objevit doposud nejrychlejší procesor z rodiny Phenom - model 9950 na frekvenci 2,6GHz. Pokud jde o TDP, tak opět upozorňuji, že něco zcela jiného udává TDP u AMD, a něco zcela jiného u Intelu, obě čísla jsou tak neporovnatelná. AMD udává maximální možnou spotřebu u čtyřjádrových modelů Phenom do frekvence 2,4GHz (včetně) jako 95W. U vyšší je to pak TDP 125W. Reálná běžná spotřeba je ovšem o mnoho nižší. Pokud jde o ceny, tak nejlevnější model 9550 je k vidění za cenu 149 euro, model 9750 za cenu kolem 179 euro a 9850 za cenu kolem 230 euro. Objevil se také model Phenom 9850 Black Edition na frekvenci 2,5GHz s otevřeným násobičem, který je k vidění za cenu v přepočtu 219 euro. Samozřejmě jsme doposud mluvili výhradně o čtyřjádrových procesorech AMD Phenom.
Mnozí se oprávněn ptáte, kde jsou slíbená levnější tříjádra. Tak situace se má tak, že oficiálně tříjádrové procesory Phenom normálně existují a to tuším ve dvou variantách. Nicméně se stále jedná o revizi B2 a firma AMD se rozhodla tuhle verzi procesorů dodávat pouze OEM partnerům. Tříjádrové Phenomy tak dnes najedete hlavně v počítačích od firem Dell, HP apod. Na běžný trh se tříjádrové modely Phenomů dostanou až v průběhu dubna a to již v revizi B3. AMD potvrzuje modely s frekvencemi podobnými frekvencím čtyřjádrových modelů. Ceny nejlevnějších budou startovat někde kolem 3000 korun s DPH. Nejspíše tedy AMD Phenom na frekvenci 3,0GHz hned tak neuvidíme, ale to většině celkem nevadí, protože tahle frekvence je normálně na trhu vyhrazena na dnešní poměry drahým procesorům a jak dobře víme, frekvence 2,4GHz stačí nato, aby se dvoujádrový, natož čtyřjádrový nebo tříjádrový procesor, dal považovat za maximálně výkonný na všechny činnosti, včetně hraní náročných počítačových her. Rozhodovat budou tedy spíše optimalizace aplikací pro více jader. Samozřejmě DDWorld přinese aktuální testy hned, jak to bude možné.
Na stole je také otázka, „a co bude dál"? S největší pravděpodobnostní bude model AMD Phenom 9950 na frekvenci 2,6GHz nejrychlejším modelem na B3 revizi, po něm již AMD vydá výrazněji upravené modely na nové půlgeneraci AMD K10.5 označované jako Deneb. Ty budou vyráběny 45nm procesem. AMD však podle dostupných informací nemá v plánu honit benchmarky a za každou cenu vydávat nejrychlejší procesory na trhu. AMD se soustředí hlavně na cenově přístupné modely s vynikajícím poměrem cena-výkon a do tohoto plánu zapadá hlavně nativně čtyřjádrový 45nm procesor bez L3 cache, což umožní vyrobit malý, levný, ale výkonný čtyřjádrový procesor, což je přesně to, co mnozí z nás hledají. Nicméně tento čip přijde až zhruba ve 4Q letošního roku. Prvních 45nm procesorů AMD se dočkáme ve 3Q letošního roku.
AMD má slušně nakročeno jak v oblasti procesorů, tak čipových sad i grafických karet, nicméně všechny tyto kroky směřují hlavně k tomu, že AMD chce hlavně vydělávat. Tím pádem dnes dělá jen to, co zajímá největší část potencionálních zákazníků. Obávám se tedy, že AMD nebude za každou cenu tlačit své grafické karty a procesory do boje o nejrychlejší a nejvyšší High-end. Jasná orientace na produkty, které lze vyrobit levně (a dobře prodat) s relativně vysokým výkonem, který je v první řadě použitelný a hlavně za dobrou cenu, je vidět snad ze všech posledních kroků AMD. Kromě toho sahá AMD i k reorganizaci v podobě propouštění některých zaměstnanců. Obávám se tedy o některé nadšence, (včetně sebe :) ), kteří vždy čekají nějaký ten přímý velký souboj například s nejvýkonnějšími procesory Intel Extreme Editions a nebo s nejvýkonnějšími grafickými kartami na budoucím čipu Nvidia GT200. Tím nechci tvrdit, že AMD začne dělat pomalé výkonové chudáčky, jen si prostě spočítalo, že se mu ty úplně nejdražší věci s nejvyšším výkonem za každou cenu asi dělat a vyvíjet prostě nevyplatí. AMD se podle svých slov soustředí přímo na mainstreamového uživatele, jehož zájem je hlavně použitelný výkon s nízkou cenu. Doufejme, že to neznamená, že by náročnější uživatel, který si prohání sebevědomí ve 3DMarcích, zůstal úplně bez pozornosti. To ale nejspíše úplně nehrozí, jen se marketing AMD přesouvá k většinovému zájmu. No nakonec proč ne, když se podaří pořádně optimalizovat software včetně her a operačních systémů, tak nakonec můžeme zjistit, že ten extra výkonný a rychlý hardware za hodně peněz ani není třeba, jen prostě maskuje neschopnost, či lenost některých vývojářů optimalizovat svůj software...
Zdroj: Fudzilla, DailyTech
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|