U procesorů AMD Phenom II AM3 se objevil malý problém, který v praxi nic neznamená, přesto se opět nafukuje …
Žádný procesor není bez chyby - stará pravda, která platila, platí a platit bude. Hromady chyb obsahuje každý vydaný model, včetně Intel Core i7 i nových Phenom II procesorů. Všechny se postupně řeší několika způsoby a běžným uživatelům nikdy žádná z nich problémy nezpůsobovala. Bohužel hloupostí a také záměrem některých redaktorů, se některé v praxi nikdy se neprojevující chyby tak rozmazávají, že má čtenář až občas pocit, že daný procesor funguje jen občas a i tehdy blbě.
Ve skutečnosti je to jen další komár, ze kterého se dělá velbloud, je zde. Někteří se snaží doknce onoho velblouda ještě přikrmovat a geneticky vyšlechtit slona. Nicméně společnost AMD jen splnila svou povinnost, jako to dělá každý výrobce a uveřejnila errata chyby, které procesory Phenom II obsahuje. To je naprosto běžná praxe a podobný seznam chyb najdete u každého procesoru Intel i AMD, protože bezchybný procesor se prostě nedá vyrobit. AMD ale upozornilo na možný problém s DDR3 1333MHz paměťmi.
Pokud do systému s AM3 procesorem osadíte do dvou kanálů celkem 4 moduly DDR3 1333, tak podle AMD může (ale nemusí a v běžné praxi také nedochází) dojít k potížím. Nutno ovšem říci, že mnoho serverů, včetně našeho už AM3 procesory testuje a to také v konfiguracích se 4 moduly DDR3 1333MHz, a na žádný problém nenarazilo. Opět se tedy jedná jen o laboratorně objevenou chybu/vlastnost, podobnou té, která byla u B2 Phenom procesorů (TLB bug). Ta se v praxi nikdy nikomu neprojevila, přesto ji mnozí redaktoři nafoukli do ohromných rozměrů. Podobné je to i u tohoto teoretického problému s DDR3. AMD také objevilo, že případný teoretický problém se nevyskytne při osazení DDR3 1333Mhz jen dvou modulů. Taktéž se chyba neobjeví s DDR3 1066MHz moduly.
Pravdou však je, že ze zkušeností mohu říci, že ani s osazením 4x DDR3 1333MHz není žádný funkční problém. Praktičtější je ale z důvodů chlazení použití dvou modulů - ideálně dnes 2x 1GB nebo 2x 2GB a v tom případě žádný problém nehrozí ani teoreticky. Je zajímavé, že problémy s paměťmi a určitými kombinacemi pamětí, modulů, rychlostmi a jejich časování, provází platformy Intel a AMD stále - většinou se tyto problémy nikdy neopraví a občas se projeví například nestabilitou při OC nebo zkrátka nefunkčností - tzv. nekompatibilitou pamětí a nikdo z toho nikdy vědu nedělal. Z praxe zkrátka víme, že ne všechny kombinace pamětí (značek, rychlostí, časování) se snesou se všemi deskami a čipsety. I v současnosti jsou podobné problémy normální - třeba jestli pak víte, co se stane, když u DDR2 1066 osadíte všechny sloty? Paměti se zpomalí na 800MHz - ručně to ale jde přenastavit. Zkrátka nic nového.
AMD Phenom II DDR3 má tedy také teoreticky jedno specifikum, dobrou zprávou ale je, že AMD ho plánuje odstranit natrvalo s novou revizí procesoru. Phenom II nemá kupodivu v praxi s přechodem na DDR3 žádný problém. Na testy již máme jeden tříjádrový AM3 procesor (720) a můžeme potvrdit, že to funguje na jedničku, ať už osadíme DDR3 1333Mhz ve 4 nebo 2 modulech. Přínos výkonu je různý, většinou od 1 - 7%, díky nižšímu napětí ale spotřeba celé sestavy poklesla proti DDR2 RAM o nějakých 7-15W, v závislosti na osazené kapacitě paměti. Když bychom měli srovnat zkušenosti s procesory AMD při přechodu platformy na DDR2, tak přechod na DDR3 je nad očekávání bezproblémový. Když si vzpomenu na testování prvních CPU Athlon64, která značka DDR2 pamětí se konečně ujme, je mi zle. Tehdy byly ceny DDR2 vysoko a sehnat jinou dvojici na testy byl problém. U DDR3 pamětí se zdá být vše ok - fungují nám všechny, co tu máme - A-DATA 1066Mhz, Kingston 1333MHz i Corsair 1600MHz. Procesory AMD Phenom II AM3 jsou stejně chybné a vadné, jako jsou procesory Core i7, Core 2 Quad, Athlon64, Pentium apod. Zkrátka a dobře bezchybný procesor neexistuje a obě firmy vydávají značné prostředky na testování a opravování objevených chyb, a tak nás nikdy v praxi žádná chyba jako uživatele nepostihla. AMD Phenom II AM3 je v praxi naprosto funkčně bezchybný procesor stejně jako všechny ostatní procesory Intel a AMD na současném trhu ...
Zdroj: AMD, Vr-zone, DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|