S uvedením této informace jsem čekal a sbíral materiály, ale vypadá to, že je to tak. Phenom II X3 lze odemknout na X4 ...
Než budete s jásotem běžet do prvního obchodu v naději, že si z levného Phenom II 710 X3 uděláte doma Phenom II 940 X4, zadržte. V první řadě se to zatím povedlo jen na některých deskách. Hlášeny jsou kromě demonstrovaného případu s deskou Biostar 790FX a SB750 ještě případy, kdy se to samé podařilo s deskami DFI a také Gigabyte.
(Aktivované X3 jako X4 na Biostar desce)
Nezbytnou podmínkou se tak zdá deska vybavená můstkem SB750, kdy se na mnoha deskách nachází v biosu jistá ACC funkce. Nicméně podle všeho ještě musí být také splněna druhá podmínka a to, že procesorem musí být Phenom II X3 s označením šarže 0904. I tak ale nemáte rozhodně vyhráno.
(Phenom II X3 jako X4 na DFI)
Tříjádrové Phenom II procesory jsou v současnosti vyráběny na stejné lince jako Phenom II X4 procesory. Víceméně se jedná o stejné procesory, jen X3 má jedno jádro deaktivované. Důvody k jeho deaktivaci jsou dva – prvním z nich je, že jádro je opravdu vadné a neprojde všemi zátěžovými testy. Jenže oni se netestují všechny procesory, ale vždy jen určitý počet z dané série, takže ne všechny takovéhle procesory ono čtvrté jádro mít vadné skutečně budou. A protože AMD potřebuje mít co prodávat i jako tříjádrové čipy a nebude schválně vyrábět tyto procesory schválně s vadným jádrem, bude se mezi X3 Phenom vyskytovat i značné množství procesorů s perfektně funkčními 4 jádry. Do této chvíle se ale mělo za to, že AMD odseklo ono 4 jádro HW. Na druhou stranu je fakt, že nikdy asi nemůžete vědět, které jádro by mělo být zrovna to vadné, takže je dost možné, že přístup ke čtvrtému jádru je zamezen jen softwarově a zkrátka v biosu díky přítomnosti SB750, který má jisté spojení přímo s procesorem, je tato softwarová přehrada zrušitelná. Takže šance, že bude ono jedno jádro skutečně vadné je podle mě tak 50:50.
Pokud tedy nějaký procesor Phenom II X3 ze série 0904 získáte a skutečně se vám jej podaří odemknout, tak máte 50% šanci, že vám to čtvrté jádro stejně stabilními testy neprojde. Zíroveň ale máte stejnou šanci, že projde a tím pádem získáte plně funkční čtyřjádrový procesory za cenu tříjádrového. Pak si gratulujte ….
Otázka ale zůstává, zda by takováhle věc unikla pozornosti AMD. Osobně si myslím, že ne a dost možná je celá tahle věc jen zajímavým způsobem, jak přilákat zákazníky. Na druhou stranu AMD by dost riskovalo, protože šance 50:50 že to čtvrté jádro je/není vadné by těch 50% méně šťastných mohlo docela naštvat. Na druhou stranu, AMD prodává Phenom II X3 jako X3, takže s nějakými reklamacemi, hele mám u tříjádrového procesoru čtvrté jádro vadné, s tím asi neuspějete. Každopádně osobně si myslím, že AMD by vůbec neudělalo špatně, kdyby Phenom II X3 čipy šly odemykat – protože je to risk, zástup zájemců o plnohodnotný X4 Phenom II by asi neklesl, ale narostl by počet zájemců o Phenom II X3 (zejména z řad zákazníků uvažující třeba o Core 2 Duo), když by tu byla ona teoretická 50% šance na to získat levně čtyřjádro.
Každopádně znovu musím zopakovat. AMD prodává Phenom II X3 procesory jako tříjádrové bez ohledu na to, zda je nebo není ve skutečnosti čtvrté jádro funkční - jako takové je deaktivované a AMD zaručuje plnou a bezproblémovou funkčnost aktivních tří jader. Žádnou záruku na čtvrté jádro vám AMD ani nikdo jiný nedává. Veškeré odemykání a užívání onoho čtvrtého jádra u X3 procesoru děláte na vlastní triko. Pokud chcete nějaké záruky a jistotu, tak si kupte Phenom II X4 procesor, ale zase přijdete o tu srandu :).
Zdroj: Fudzilla, VR-zone, PlayWares
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|