Turbo se objeví i na X6 procesorech – automatické OC v závislosti na využití jader.
Intel TURBO Boost je technologie, kterou jsme vám podrobně představili. Umí to, že v situaci, kdy nějaké starší aplikace nezatěžuje více jader, přetaktuje výrazně jedno-dvě jádra a tím zvýší výkon, než jaký by poskytl čtyřjádrový CPU při konstantní frekvenci. Aplikací optimalizovaných na více jádrové CPU sice přibývá, ale stále je tu vysoký počet těch aplikací, které využívají jedno, maximálně dvě jádra. A protože třeba čtyřjádrové procesory mají většinou nižší takt, než dvoujádrové, je trochu hloupé, když jsou pak logicky pomalejší, i když stojí více. Automatické OC podle profilů a vytížení není věc nijak nové a umí ho už hodně dlouho základní desky, Intel ale u nových procesorů Core i7 integroval tuto funkci nativně. Dnes tak procesory Intel umí to, že v závislosti na zatížení a pokud není překročena určitá mez TDP, přetaktují jádra. Jedno, dvě, tři nebo čtyři. Čím méně jader taktují, tím vyšší frekvence u něj ve výsledku, u všech čtyř jader je zvýšení frekvence třeba z nominálních 2,6GHz na 2,83GHz. Každopádně tahle technologie má reálný kladný přínos pro uživatele, který samozřejmě klesá s tím, jak přibývá pro více jádra optimalizovaných aplikací.
U procesorů AMD funguje podobná věc v podstatě také, jen to musíte nastavit přes program, což není samozřejmě totéž, jako když to u Intelu funguje automaticky. U AMD také již hodně dlouho fungují věci tak, že u procesoru se automaticky vypínají nezávisle na sobě jádra i sběrnice, není-li potřeba, využívá se to hlavně pro snížení spotřeby CPU v klidu a zejména u mobilních čipů. Asi si řeknete, proč když tohle AMD dávno automaticky umí, to není využito právě v podobě AMD Turbo Boost jako u Intelu? Upřímně? Nevím. Asi to chtělo nějaké nové CPU a novou čipovou sadu, aby se tahle změna dala provést, a obojí přijde právě letos s procesory AMD Phenom II X6 a čipovkami AMD 800.
AMD Phenom II X6 bude vybaven novou technologií AMD Dynamic Speed Boost, která bude v podstatě dělat to, co Intel Turbo Boost. AMD Phenom II X6 procesory budou mít nižší frekvenci než čtyřjádra, ale budou dražší, což by u některých aplikací optimalizované na 1-2 jádra prostě vedlo k tomu, že X6 na 2,8GHz bude pomalejší než X4 na 3,6GHz. AMD tak nasadí tuhle technologii a ta automaticky rozpozná, když je intenzivně zatěžováno jen jedno jádro (nebo dvě-tři) a v tom případě nezatíženou část procesoru vypne a veškerou energii převede do přetaktování zatěžované části a zvýší její výkon zvýšením frekvence. Takže třeba to jedno (dvě) jádro pojede na těch 3,6GHz a nebude ztrácet v neoptimalizovaných aplikacích výkon a vypadat blbě vedle výše taktovaných levnější dvou-čtyřjader. Zkrátka a dobře jak Intel, tak AMD budou umět stejnou věc.
O celé technologii vím trochu více, ale vše se dozvíte až s oficiálním uvedením procesorů a nové platformy AMD na trh. Do té doby ctím NDA, takže informuji jen o tom, co unikne z jiných zdrojů.
Konecne budou testy trochu rovnocenejsi - nemyslim si ze X6 predezene i7-6core, ale testy na webech budou poctivejsi protoze udavana nominalni frekvence srovnavanych procesoru bude stejna a HW-OC uvnitr procesoru asi bude fungovat podobne a vysledne frekvence budou cca podobne
Akorat skoda ze nezavede AMD neco jako triplechannel... to by este chtelo - ale pak uz by si byli ty prociky hodne podobne....:-)
jenom nazor doufam ze v testech se to ukaze - zatim zadne nejsou
to: harrym: Umi HT sbernici - intel pozdeji QPI, 64-bit - intel pozdeji, int. radic pameti - intel pozdeji.... A UMYVA INTEL HLAVNE DIKY LEPSI CENE..:-)
dik za inf...meli mu nechat i DDR2 radic, skoda by sel do AM3 desek s DDR2 pametma ...... spousta lidi by asi v budoucnu klidne vymenila jenom X3 za X6 s furt dobrymi DDR2
to bych po AMD chtel ale moc aspon ze jsou takhle rozumni a nedavaji furt nove a nove patice jako Intel - az bych rekl ze jsou velmi ohleduplni na svoje zakazniky
DDR2 jsou stejně mrtvé paměti, DDR3 stojí stejně, jsou výkonějěí, mají lepší provozní vlasnsoti a vzheldem k tomu, že pořízení desky u AMD je i u high endu záležitost 4000 korun, není důvod zůstávat na AM2+ pokud plánuji nový CPU ...
No s týmto DD s tebou veľmi nesúhlasím. Mne osobne sa napr. nechce zbytočne platiť za novú dosku a ešte i za nové ramky, keď tie moje rýchle DDR2 ma nijak nebrzdia a dôležitá je pre mňa aj tak iba veľkosť a doske tiež nič nechýba a nové stále nepriniesli v podstate nič nové, okrem novej pätici, no a v neposlednom rade sa mi taktiež nechce zbytočne prerábať celé PC, ktoré dobre funguje. V mojom prípade toto rozhodlo o tom, že v najbližšej dobe budem upgradovať na čo najvýkonnejšie štvorjadro(nejaký PII995) a budem si s tým musieť vystačiť a na šesťjadro pôjdem až vtedy, keď budem obmieňať celé PC. Skôr to pre mňa význam nemá a to ani po finančnej stránke, keďže zase predsa len nemôžem kupovať nové PC každý deň(taký borec ešte nie som ).
Viděl jsi už nějakého výrobce paměti/desek žrát slámu? Spíše by museli se zamýslet jak přilákat uživatele na něco nového. A no tom by výhrali všichni.
Nepoctivé chování by se podporovat nemělo.
citace z clanku:
AMD tak nasadí tuhle technologii a ta automaticky rozpozná, když je intenzivně zatěžováno jen jedno jádro (nebo dvě-tři) a v tom případě nezatíženou část procesoru vypne a veškerou energii převede do přetaktování zatěžované části a zvýší její výkon zvýšením frekvence.
Tzn: ze vypne ta jadra (napr3) a jejich napajeni vyuzije pro zbyle jadra (3) zvysi i napeti a tudiz bude temer vzdy zachovano stejne TDP a spotreba zustava taky (cca)stejna?
A navic mne napada spekulace ze kdyz je schopnej vypnou pulku CPU tak ta druha pulka muze dosahovat este vyssich frekvenci nez u iTB - pri zachovani stejne nominalni frekvence treba 2.8GHz iTB 3.3GHz a aSB 3.6GHz?
mam v tom trochu gulas a nebo jsem to taky mohl blbe pochopit, mohl bys utrousit este par pismenek diky DD
AMD procesory dokáží vypínat zcela celé části sama sebe a jádra mohou jet na různé frekvenci. Takže takt sběrnice bych řekl, že bude pořád stejný, měnit se bude násobič u jader, případně jejich napájení ... ano procesor by se měl řídit dle TDP, nebo prostě nějaké dané veličiny, podobně jako u Intelu ...
Je to jednoduche principove, v napajeci casti zavedes analogove mereni aby jsi mel trvale meren celkovy prikon a pomoci PID regulatoru a preddefinovane logiky bude prerozdelovat/distribuovat vykon na jednotliva jadra a dynamycky tak urcovat stropy pro jednotlive varianty(1 ci 2 ci 3 ci 4 jadra v zatezi)
by mě zajímalo jak ten procesor pozná o kolik to má přetaktovat... to bude mět někde uložené hodnoty taktu na které to bude v zátěži přetaktovávat a nebo to bude automatické že si bude kontrolovat teplotu a šoupně to až kam to pude?
EDIT: o tuhle technologii sem se nezabýval tak mě nekamenujte za nevědomost
Turbo bylo už i na 386 a 486 CPU a přesně jak píšete měl jsem tlačítko na bedně.Ale mám dojem že to nebylo přetaktování a při vypnutí turba šlo o podtaktování.
tak pokud vím, s podobností procesorů i začal Intel ... Intel Core i7 hlavně Quadcore Core i5 to je sakra hodně podobný CPU konstrukčně i architektonicky Phenom II jinak bohužel je to logický vývoj ....integrace GPU do CPU ...
ja si naopak s radostou a vynimocne pozriem test tu na ddw, kde sa bude urcite testovat phenom II X6 s vypnutym turbom, aby sme videli vykon vsetkych procesorov na zakladnej frekvencii, pretoze inak by bol phenom II X6 vo vyhode voci ostatnym procesorom, ktore turbo nemaju.. vid. test core i5 750. Odkaz
Citace:
DD napisal:
- protože se turbo projevuje různě a já chtěl mít frekvenci čipu stejnou pořád. Je to logické? Protože když napíšu že to bylo testováno na 2,66GHz chci aby to bylo na 2,66Gz a ne na dvou jdárech na 2,93Ghz a dvou jinak, to by jaksi bylo divné. prostě stejná frekvence.
- kravina ... čip má frekvneci 2,66Ghz testujeme jej na 2,66GHz..
- ano, proto je to otestovaný na stejné frekvenci, na které jsou inzerovány v obchodech ... není o čem diskutovat.
a teraz k X6:
no kazdopadne je to potesujuca informacia, pretoze pokial by X6 nemal turbo, tak by bol vo vacsine aplikacii pomalsi ako X4 a prechod z X4 by sa vobec neoplatil (teda - relativne).. myslim, ze len vdaka turbu niektorí ludia uz teraz o tomto procesore uvazuju ako o moznom upgrade.. uvidime v testoch (nie vsak na DDW ) - ako mu turbo pomoze ..
Možná ano.DD asi čerpá zde:
http://www.xbitlabs.com/news/cpu/display/ 20100205073010_AMD_Phenom_II_X6_Thuban_Processors_
to_Get_Dynamic_Speed_Boost_Technology.html
A zde jasně píší.
It is clear that the new AMD Phenom II X6 “Thuban” processors will be compatible with AM3 and AM2+ platforms, however, we do not know whether performance booster of the six-core chip will work on all of them.
Tedy,DDR2 nemusí AMD v těchto CPU nutně odstřelit.Podíl na trhu mají DDR2 velice slušný,tedy proč se bránit potencionálním zákazníkům.Málokdo asi bude přecházet z DDR2+FX790 na DDR3 a FX790.Příchod osmičkové řady chipsetu je něco jiného...
Souhlas Tomikem. Jinak když si všimnete že u AMD Opteron Istambul je podpora DDR2 také, tak proč by neměla být i u Phenomu X6, když jsou ty jádra naprosto totožný. Leda že by si to AMD nepřálo, což je nesmysl. Istambul je rozšíření Deneb o dvě jádra. Dynamic Speed Boost je takové softwarové lákadlo pro nové zákazníky. Aby bylo něco nového. Sám jsem majtelem ASUS AM2+ FX790+SB750, tak proč přecházet na AM3 ? Kuli větší přenosový rychlosti DDR3?
no ako vidím, tak nás je tu viacero s takouto kombináciou čipsetu a pamätí, teda potencionálnych zákazníkov, o ktorých nové X6 prídu, ak nebudú obsahovať podporu DDR2.
A príchod osmičkovej rady mi tiež nepríde ako úplne niečo iného, ako píše Tomík, teda osmičková rada má priniesť hlavne USB 3 a SATA 3 štandardy, lenže ani jeden z týchto štandardov určite v dohľadnej dobe využívať nebudem. A čo sa týka nových mostíkov, tak to ešte je diskutabilné, čo a či dajaký pokrok vôbec prinesú oproti 790FX/SB750. Viem, že majú mať až 6 PCIE, ale potrebujem to? Stále to budú iba PCIE 2.0 a stále by mali byť maximálne iba 16 rýchlostné. Ako nejaké novinky a výhody osmičková rada určite prinesie a pre niekoho, kto bude stavať nové PC to je jasná voľba, no pre upgrade mi to príde ako zbytočnosť. Budem rád, keď budem mať dostatok peňazí na nový procesor, SSD disk, či nebodaj na HD5990 alebo nové chladiče, no nová doska+DD3 sú u mňa na tom úplne poslednom mieste a určite na ne nedôjde, pretože majú najmenšiu pridanú hodnotu a to za podstatnú cenu(nejakých cca 200€ za kvalitnú dosku + cca 250€ za kvalitné 8GB ramky, čo je =450€ a to už je slušná suma, ktorú radšej investujem do HD5990, ktorá bude mať ďaleko väčší prínos).
DD musim ti ac nerad pripomenout, ze pro tebe tyto technologie neexistuji, jelikoz jsi provadel testy u Intel CPU s vypnutym turbo boostem(doufam ze nemusim ten test dohledavat, jiste si vzpominas na tu peprnou diskuzi)
Takze budto se tu omluvis a ja akceptuji ze jsi zmoudrel(cele by to nemuselo byt kdyby jsi jak beran nechtel prijmat opravnene argumenty diskutujicich, tohle je jen dusledek tveho chovani a tvych chyb), nebo predelas testy Intel CPU tentokrate se zapnutym turbo boostem nebo budes PhIIx6 testovat bez zapnute turbo boost funkce, jine varianty jsou nepripustne i kdyz se rad schovavas za recicky typu "amatersky" magazin protoze ani amater by se takto hloupe nemel chovat....
turbo na Core iX bylo u nás dávno otestováno ... http://www.ddworld.cz/pc-a-komponenty/procesory-a-pameti/test-intel-turbo-boost-na-core-i5-pod-drobnohledem-automaticke-taktovani-v-praxi.html
Tento clanek jsem necetl to priznavam, ale ty vis ze jsem narazel na toto a predevsim na tu diskuzi kde jsi to vypnute turbo naprosto nesmyslne obhajoval:
Jinak k tem testum turba:
Asi bych to pojal tak ze by byli dvoje porovnani,
1: bez turba je to Intel nominal vs AMD nominal (ale ty testy jsou dobre jen na to aby byl videt rozdil instrukcnich sad a castecne i architektury) a s turbem
2: Intel turbo vs AMD s 2xvyssim nasobicem nez nominal a do techto porovnani bych zakomponoval i uvahu o cenach, ale rozhodne nejde ty technologie ignorovat.
Take by bylo mozna dobre zacit hodnotit v zaverecnem hodnoceni procesory pres skutecnou uzitnou hodnotu, tzn. napr.: v realnych testech je rozdil danych CPU v kancelarskych aplikacich v radech sekund(cili zanedbatelne i kdyz je to "bodove" treba 18% rozdil), v multimediich muze byt rozdil i v minutach az desitek minut(napr. zpracovani xgb velkeho videa a rozdil mezi PhIIx2 a i7) nicmene tohle je oblast spise pro profesionaly protoze kdo dela video parkrat do roka tak ho tech par minut navic netrapi, ve hrach je to rozdil par FPS(i kdyz je to treba 8% rozdil)....
Takovehle hodnoceni je podle mne daleko prinosnejsi nez jet jen na %ta a %tuelni rozdily, ty procenta ti realne hodnoty stejne neprozradi jen zvelicuji rozdily ktere v praxi tak markantni nejsou...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!