- cenově dostupných šest jader pro každého na každý den!
Zhruba před měsícem přišel Intel s prvním šestijádrovým procesorem pro desktop. Jenže jeho Core i7-980X je 32nm a pekelně drahá záležitost s cenovkou 23 000 korun. Nutno dodat, že je to ale i nejvýkonnější desktopový procesor na trhu, takže záležitost pro nejnadšenější nadšence. Tak vysoké cenové ambice ale AMD nemá. Zatímco Intel si tedy přihřívá polívčičku ve „snob-endu“ a ukazuje svaly a nechává si za ně platit zlatem, AMD se snaží nabídnout šest jader větší skupině uživatelů.
Do prodeje dnes oficiálně přichází procesory AMD Phenom II X6 Thuban. Na rozdíl od Intelu nemá AMD stále k dispozici 32nm výrobní proces a tak je jeho šestijádro stále vyráběno 45nm. Což zní trochu strašidelně, ale uklidní nás fakt, že X6 má stejné TDP jako X4 a to se X6 neloudá zrovna nijak nízko na frekvencích. Hlavním argumentem je ale cena, které jsou až šokujícím způsobem nízko.
Věřte nebo ne, AMD okamžitě prolamuje mainstreamovou hranici 200 dolarů a na cenovou pozici 199 dolarů usazuje asi nejzajímavější model AMD Phenom II X6 1055T na 2,8GHz. Spolu s ním je uváděn na trh ještě královský model, nejvýkonnější procesor AMD v historii, Phenom II X6 1090T na 3,2GHz, který stojí ale také hodně zajímavých 289 dolarů. Obě ceny jsou na míle vzdáleny cenám konkurenčních šestijádrových procesorů Intel, kde Core i-7 980X stojí 1000 dolarů a stále neuvedené Core i7-970 bude někdy v Q3/2010 za necelých 600 dolarů. To je opravdu masivní rozdíl, který samozřejmě bude vyvažovat vyšší exkluzivní výkon 32nm šestjádrových Intel procesorů.
Nevýhodou 45nm výroby je fakt, že X6 procesory mají při 904 milionech tranzistorů plochu čipu velikých 346mm2. AMD má ale 45nm výrobu už perfektně zvládnutou, což dokazuje tím, že X6 mají TDP na úrovni X4, takže by s výtěžností problémy být neměly. Přesto by rozhodně 32nm proces byl vhodnější, jak ukazuje Core i7-980X, které má sice 1,17 miliardy tranzistorů, ale na ploše o 100mm2 menší, tedy 240mm2. Na 32nm si ale bude muset AMD ještě počkat. Navíc AMD Phenom II X6 jsou pořád K10.5 procesory, a nic moc se na nich nemění a 32nm už je vyhrazeno procesorům nové generace. X6 je jen takové malé oživení nabídky před tím, než dlouholetá architektura AMD K8/10 skutečně skončí. Ale o tom, co si pro nás AMD chystá, o tom až jindy.
Nicméně aktuálně je ve hře důležitý ukazatel a to poměr cena-výkon, a zde se chce AMD s novými CPU opravdu vytáhnout. Povede se mu to? Na to by vám měla odpovědět naše recenze, bohužel protože se společností AMD už delší dobu nijak zvlášť nespolupracujeme, nemáme to štěstí jako u Intelu, jehož šestijádro jsme měli souběžně s vydáním k dispozici. Musíme si tedy počkat, ale nebude to zase tak dlouho trvat, tento týden k nám na test dorazí a na cestě je i druhý model, takže příští týden se podíváme na kompletní test X6 procesorů AMD se vším všudy, tedy s přímým srovnáním se stejně drahými (i dražšími) konkurenčními CPU Intel.
Ale nebojte se, nenecháme vás tápat. Na internetu je samozřejmě už celá řada srovnávacích testů a tak se můžeme podívat a okomentovat to, co recenze zjistily.