Několik zajímavých údajů se objevilo v jednom z prvních srovnání 45nm AMD Phenom se současnými 65nm modely.
Jeden z prvním předvýrobních testovacích vzorků 45nm DENEB procesoru AMD se dostal do rukou čínskému severu itocp.com. Ten se zaměřil na krátké otestování spotřeby. Jak ale upozorňuje, zjištění nebudou zcela odpovídat realitě prodávaných 45nm procesorů ke konci roku. A to hned z několika důvodů. Testovaný vzorek je pouze vzorek a nejedná se o finální revizi, která přijde na trh. Navíc je to pouze vzorek. Stejně tak v současnosti neexistuje 100% BIOS na žádné desce, který by byl pro 45nm odladěn. Víceméně je to tedy jen takové lehké seznámení ...
Samotný 45nm procesor na první pohled od 65nm nerozeznáte. Fyzických změn v pinech je málo a 45nm CPU je plně kompatibilní se současnými AM2+sockety. Srovnání to nebude úplně přesné. Současné 65nm Phenomy totiž mají 2MB L3 chace, což je slušný žrout energie. 45nm DENEB procesory mají ale už 3x tolik L3. Plných 6MB se projeví samozřejmě zvýšeným počtem tranzistorů a tedy samozřejmě vyšší spotřebou dané části. Na druhou stranu 45nm proces by to měl eliminovat. Uvidíme ...
Procesory byly nastaveny na stejnou frekvenci se stejným napětím (lze předpokládat, že finální 45nm verze pojedou i na nižším napětí). Spotřeba byla měřená celé sestavy :
Zatěžován byl ale jen samotný procesor a výsledek?
V zátěži si sestava s 65nm CPU řekla o 200W a v klidu o 154W. To je 46W rozdíl. S 45nm modelem si řekla v zátěži o 176W a v klidu o 147W. To je rozdíl pouze 29W! Je tedy vidět, že 45nm výroba je jasný krok správným směrem. K dobru 45nm verze musíme přičíst ještě to, že má hned 6MB L3 cache, což je 3x více než 65nm verze a tedy více tranzistorů k živení. Navíc se jedná o vzorek a s velkou pravděpodobností dozná finální verze ještě optimalizací směrem k nižšímu provoznímu napětí a tedy i spotřebě. Samozřejmě mnozí budou stále tvrdit, že 45nm Intel má pořád nižší spotřebu, nicméně on nemá integrovaný řadič pamětí a tedy pokud bychom chtěli férově srovnávat spotřebu, museli bychom sečíst spotřebu CPU i čipové sady (u Intelu je právě zde řadič pamětí) u obou platforem a pak by se mnozí divili. Je sice hezké, koukat na spotřebu procesoru, ale procesor není to jediné, co v systému živíte.
AMD právě v těchto dnech zahájilo 45nm výrobu procesorů, nicméně prvních modelů na trhu se dočkáme až na začátku 4Q letošního roku, tedy v říjnu letošního roku. AMD pak hodlá s celou svou nabídkou procesorů na 45nm přejít do poloviny roku 2009. Navíc se údajně objeví i velmi malé a levné čtyřjádrové procesory bez L3 chace, která není pro výkon v mnoha aplikacích tak stěžejní. Nicméně jejím vypuštěním se ušetří mnoho tranzistorů, místa (levnější výroba čipu) a tedy i něco energie. Minimálně půl roku budou 45nm AMD procesory soupeřit se současnými 45nm Intel Core. Intel sice vydá na konci roku první Nehalemy, ale ty směřují do cenových výšin, kam by se ani nejdražší 45nm modely AMD neměl podívat a tedy není to přímá konkurence. Přímou konkurencí pro 45nm AMD budou stále 45nm Intel Core procesory a později i mainstreamové Nehalem procesory, jenže na ty si počkáme nejdříve tak do 2Q-3Q příštího roku, což je spousta času. Navíc jak to tak vypadá souboj, alespoň co se týká velikosti, 45nm AMD a 45nm Intel Nehalem bude lehce připomínat souboj grafických jader RV770 a NVIDIA GT200. Myslím, že by se AMD nezlobilo, kdyby to bylo i se stejným výkonovým výsledkem :). Na samý závěr připomeňme, že část 45nm AMD procesorů se už v 1Q 2009 objeví ve verzi do socketu AM3, který bude podporovat DDR3 paměti.
Zdroj: itocp.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|