První data za první kvartál tohoto roku naznačují, že RYZEN se povedl a AMD získává zpět část trhu.
Jde o neúplná data, neoperují se skutečným počtem dodaných CPU na trhu (PassMark), na tyto statistiky si budeme muset za první kvartál ještě počkat, ale i tak ukazují jistý trend. PassMark vykazuje po několika letech větší růst procesorů za jeden kvartál. A stačil na to jeden měsíc prodejů RYZEN 7 procesorů, které jediné v Q1 byly uvedeny. Mainstreamové a ještě zajímavější RYZEN 5 dorazily až v dubnu, které statistiky zatím nezachycují (stejně tak ani kvartální výsledky hospodaření), protože ty se ukáží až ve výsledcích za právě probíhající Q2.
AMD získalo několik % a vrátilo se na 20% podílu proti Intelu. Za celý kvartál tak AMD narostlo o 12%. Skutečné prodeje a dodávky ale uvidíme až ze statistik klasických analytických společností. Nicméně nějaký nárůst zcela určitě bude. A naopak pokles u Intelu. AMD jen v březnu dodalo na trh přes milion RYZEN 7 procesorů, a to do segmentu, kde už navíc roky žádný podíl vůbec nemělo. Připomínám, že RYZEN 7 stojí od 9 600 po 14 200 korun, přičemž ovšem výkonově konkurují i 32 tisícovému Core i7-6900K a zcela překonávají vše, co je Intel schopen dnes za stejné peníze nabídnout.
Svědčí o tom i prodeje v obchodech, kde už si mnozí ani nevybavují, kdy naposledy byl o AMD takový zájem. Prodejci i výrobci jsou spokojeni, AMD Ryzen je velmi bezproblémová platforma na nový produkt a věci se rychle zlepšují. Žádné problémy se stabilitou, ani výkonem a tam kde problémy a nedodělky jsou, se věci stále vyvíjí a zlepšují. Jedna z nejlépe fungujících nových platforem, která kdy na trh přišla. Když si vzpomenu na mnoho let zpět starší první zkušenosti s tehdejšími novinkami, je RYZEN neuvěřitelně dobře vyladěný a bez problémů (některé věci se ale dají zlepšit a také zlepšují). Aktuálně navíc nemá z hlediska výkonu, ceny a vlastně i efektivity provozu konkurenci a Core i5 a Core i7 jednoduše mimo herní nesazení absolutně nestíhají. Přesto jsou tací, kteří je stále kupují. A to i když nechtějí používat jejich integrované grafiky, což je asi jediný důvod si je koupit. RYZEN procesory se sice derou v žebříčkách prodejnosti vzhůru, ale kupodivu naprosto nevýhodné Intel procesory jim stále prodejně konkurují. Je to zvláštní přístup některých uživatelů …. Přitom by větší tlak na Intel byl ku prospěchu všech. Například by Intel musel snížit ceny nebo uvést lepší procesory. Ale asi ze strany zákazníků není o takový vývoj zájem. Na co si kupovat výkonnější a efektivnější 6jdárový RYZEN 5, když si mohu připlatit a mít celkově slabší 4jádrový Intel, že? :).
Každopádně RYZEN měly pozitivní vliv i na hospodaření AMD za Q1, které ohlásilo sice ztrátu, ale nejlepší Q1 za delší dobu, když proti minulému roku zaznamenalo 18% růst příjmů. I tak je to jen 984 milionů dolarů a ztráta 29 milionů. Nicméně vývoj u jednotlivých divizí je pozitivní a připomínáme, že s výjimkou RYZEN 7 žádné nové produkty v Q1 AMD neuvedlo, takže samozřejmě nebylo co očekávat. Q2 už ale bude zajímavější. Spolu s RYZEN 5 procesory do situaci promluví vylepšené POLARIS grafiky, ale hlavně návrat AMD do serverů s až 32jádrovými NAPLES procesory. No a uvedení AMD VEGA architektury (i když prodeje začnou asi až koncem kvartálu). AMD se také těší velké přízni v oblasti SoC a Embedded zařízení, zejména konzole ale i další přinášejí stále více příjmů. A plány i tady jsou velké, když AMD je jediný výrobce na trhu, který disponuje jak výkonnými CPU, tak výkonnými GPU.
Výsledky AMD i ukazatele na trhu tedy naznačují, že AMD je na dobré cestě. Leč samozřejmě stále oslabené, s minimálním marketingem, což je velký problém, protože dnešní většinový zákazník je velmi snadno ovlivnitelný marketingem a klidně koupí výrazně horší produkt i za vyšší cenu, než by mohl mít jinde, protože se o tom zkrátka nedozví. Bohužel AMD nemá peníze na marketing jako konkurence, což samozřejmě věci komplikuje. Nelze zkrátka snadno a rychle napravit všechny špatné kroky, které se projevují se zpožděním. U procesorů je zdá se vše na nejlepší možné cestě a zbývá tedy postupně dodat na trh produkty pro všechny segmenty. U grafických karet poté, co minulé vedení AMD před roky osekalo investice v této oblasti a AMD tak muselo vynechat POLARIS high end, dorazí letos zbrusu nová architektura VEGA, se kterou má AMD větší plány než jen vrátit se i do vyššího grafického segmentu, kde už rok AMD chybí.
Je opravdu malý zázrak, že AMD se vrací, protože i při pohledu na finance, kde AMD nevydělalo ani celou jednu miliardu za Q1 a dokázalo přitom dodat na trh lepší procesory než Intel a minimálně tam kde působí (mainstream), tak i lepší grafiky než NVIDIA, a konkuruje tak firmám s výrazně lepšími pozicemi. NV, které dělá jen grafiky má příjmy kolem 2 miliard a je ve vysokém zisku s velkými rezervami. Intel, který dělá jen procesory ohlásil rekordních 14,8 miliard dolarů příjmů a 3 miliardy čistého zisku! Za této situace, to co předvádí AMD, není nic menšího, než zázrak a stěží najdete někde jinde na trhu podobnou situaci mezi výrobci čehokoliv. O tom, zda se bude situace pro trh jako celek zlepšovat, rozhodnou zákazníci ….
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|