U společnosti AMD se zdá být ticho, ale o to usilovněji se maká, pár novinek pro vás máme.
Jednu dobrou zprávu na úvod. Nedávno zveřejněné a dosud neopravená a podle mnohých neopravitelná zranitelnost „SPOILER“, která je závažnější než starší problémy kolem Meltdown a Spectre, trpí podle všeho pouze procesory architektury CORE od Intelu. Tedy všechny procesory od první generace CORE až pro ty nejnovější. A problém je to vážný, Intel ani za několik měsíců (kdy o zranitelnosti ví už od loňska) nebyl schopen přijít s nějakým řešením a nějaká větší SW oprava zásadnějšího typu by prý znamenala značně negativní výkonový dopad na Intel procesory.
Dobrou zprávou je, že z děravých procesorů Intel si nemusí chytří uživatelé dělat starosti, protože na trhu jsou procesory AMD RYZEN, které jsou mnohem bezpečnější. Netrpí ani na MELTDOWN ani na nový SPOILER. AMD i další odborníci vše prozkoumali, napadnutí procesorů AMD skrze stejné a úspěšné metody jako se to daří na Intelech, není jednoduše možné. Odlišná architektura ZEN neobsahuje zranitelné prvky, které používá Intel u svých procesorů. Pokud se ptáte, proč Intel používá takové prvky architektury, je to proto, že přinášejí nezanedbatelný nárůst výkonu. Proto není skutečně řešení problému u současných Intel procesorů vůbec možné, protože sama architektura je vadná. A pokud by Intel vyřešil ty problémy, bylo by to za cenu výrazně nižšího výkonu.
Spekuluje se tak o tom, že nová generace Intel procesorů bude mít ještě větší zpoždění, protože Intel řadu z těch zranitelných prvků designu stále používá. Jak aktuální, tak plánované 14nm generace procesorů, všechny ty chyby mají. V tuto chvíli na řadu z nich není řešení, řada z nich pak byla ošetřena tak, že to způsobuje problémy, nestabilitu systému, pokles výkonu atd. Řada zákazníků navíc neví o tom, že všechny prodávané procesory Intel jsou vlastně vadné a o nějaké bezpečnosti se u nich nedá ani mluvit. Bohužel z nějakého důvodu zůstávají procesory Intel stále v prodeji, ačkoliv jakékoliv jiné vadné produkty se obvykle z trhu stahují. Štěstí je, že Intel nucený vyrábět kvůli AMD stále větší čipy, není schopen vyrábět tolik CPU jako kdysi a není schopen tedy dodávat tolik procesorů, kolik by tvůrci PC chtěli. Jeho podíl tak v řadě segmentech klesá, mnozí výrobci vůbec poprvé nasazují AMD řešení a méně vadných CPU se tak dostává mezi uživatele.
- AMD získává nové zákazníky a chystá nové procesory
AMD si tak aktuálně vůbec nemá na co stěžovat. V zákulisí se mu velmi daří vyjednávat další a další dohody. Aktuálně potvrdilo, že bude dodávat zejména grafické jednotky pro nový herní projekt a službu GOOGLE, která může mít revoluční dopad na celý svět. Současně se dočkáme nových Chrome-booků postavených na AMD platformě a na cestě jsou samozřejmě nové 7nm procesory a platformy.
Aktuálně vyšel velký UPDATE pro BIOSy základních desek X370/X470 s AGESA 0072, které již obsahují podporu pro chystané 7nm AMD RYZEN 3000 procesory. Výrobci desek tak postupně aktualizují své starší i současné desky a podpora tedy bude. Současně s tím AMD chystá i zbrusu novou X570 platformu pro nové RYZEN 3000 procesory. Celá platforma se bude jmenovat VALHALLA. V tuto chvíli stále nevíme, jaké konkrétní procesory AMD chystá, téměř určitě ale kromě 6 a 8 jádrových modelů dorazí minimálně 12jádrový. 16jádrový čip je technicky také jistý (dva čipy bude mít i 12jádro), ale není jisté, že s ním AMD vyrukuje hned. X570 desky s podporou PCIE 4.0 a několika dalšími novinkami pak dorazí spolu s novými CPU a jako nejpravděpodobnější se jeví červnové představení se zahájením prodeje v červenci.
Kromě toho se očekávají také 7nm EPYC procesory následované i 7nm ThreadRipper modely a ke konci roku dorazí i nová APU včetně ještě neoznámených novinek. Současně AMD pracuje na nových SoC řešeních a platformách pro novou generaci PlayStation a Xbox a také na platformě pro Google a další. Není tedy divu, že AMD je pro následující měsíce v klidu :). Má nejbezpečnější procesory na trhu a brzy také technicky nejpokročilejší a téměř určitě budou i nejvýkonnější … Ale co bude dál?
- AMD už pracuje na další generaci čipů a budou stále křemíkové
V posledních dnech tu máme také pár informací kolem budoucnosti čipů AMD všeho druhu. Samozřejmě společnost neříká nic definitivně, ale dává jasně vědět, na čem pracuje a jakým směrem se ubírá. V první řadě se AMD vyjádřilo na téma nejbližší budoucnosti výroby čipů.
Ač se mluví o mnoha nových materiálech a technologiích, stále se nic z toho neostalo ani na dohled běžnému nasazení, natož nahrazení křemíkových technologií současných čipů. No a podle AMD zatím nic nenasvědčuje tomu, že by křemík mělo něco vystřídat, a to v horizontu minimálně 7, ale klidně i 10ti let. Pokud situaci sledujete, víte jak rapidně rostou náklady na vývoj výroby i výrobu samotnou, jak se prodlužuje doba, kdy jednotlivé generace výrobních procesů zůstávají nasazené, tak asi budete souhlasit, že těch následujících 10 let stále s křemíkem je prakticky jistých.
AMD k tomu dodává, že si je vědomo toho, že v určitých ohledech má křemíková technologie limity. Týká se to efektivity, například frekvence čipů se zastavují mezi 4 – 5 GHz, kdy by to sice šlo i výše, ale efektivita provozu je příšerná a tak výrobci čipů nemají zájem hnát takty výše. Jaké tedy bude řešení růstu výkonu? To, co AMD již dělá, tedy růst počtu jader/vláken, speciální nové instrukční sady a vylepšení v oblasti využití pamětí, GPU atd. Cesty jsou. Cestou ale rozhodně není zvětšování samotných čipů.
I na toto má AMD recept a už ho dávno nabízí reálně na trhu. Více čipové procesory. 4 čipy měly už první Threadripper, EPYC procesory, nová 7nm generace už bude více čipová i u mainstreamu, kdy navíc AMD posouvá technologie tak, že 7nm, tedy co nejlepším procesem, vyrobí jen tu část čipu, u které na tom záleží. Zbytek věcí bude obsahovat druhý čip na 14nm, u kterého je z pohledu funkčnosti úplně jedno, zda je 14nm nebo 7nm, ale záleží na tom z pohledu ceny (takže proto 14nm je lepší). Výsledkem tak bude složený procesor ze 14nm a 7nm čipu v jednom pouzdře.
Intel zatím nic podobného reálně nemá, ale mluví o tom, právě pod tlakem toho, že jeho současné monolity vypadají hodně hloupě naproti podstatně efektivnějším současným AMD procesorům. Intel tedy rychle představil projekt, kdy použije také čipy s různými výrobními procesory v jednom pouzdře, ale navrch přidá ještě další vrstvy včetně pamětí atd. Na rozdíl od AMD však Intel má tohle stále jen na papíře (nebo lépe řešeno ve video-prezentaci). AMD složené čipy už prodává a nyní přiznává, že jde stejnou cestou a bude jim přidávat vrstvy. Tedy produkovat více vrstvé čipy, zejména řešení využívající různé typy pamětí. V případě AMD to bude hlavně využití HBM technologie paměti. AMD je totiž spolu-tvůrce HBM. Takže v dalších letech od AMD pravděpodobně neuvidíme procesory, které by se hnaly za vysokými takty, uvidíme stále komplexnější řešení více čipů s více jádry, vlákny, přidanými GPU a také paměťmi a později i ve více než jedné vrstvě …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|